Vrijwilligers maken materiaal gemeentearchief toegankelijk Pontes met blij met slechte score Theater Kwark brengt eigen versie oude fabel Gemeente verwelkomt nieuwe Nederlanders 22 Dinsdag 16 december 2008 PZC Nieuwe archiefprijs komt bij Goesenaar Wiebrens terecht door Esme Soesman ZIERIKZEE - Jaap Wiebrens uit Goes is gisteravond tijdens de vrij- willigersavond van het gemeentear chief Schouwen-Duiveland uitge roepen tot Vrijwilliger van het jaar 2008. De groepsprijs ging naar de fotovrijwilligers: een clubje van acht mensen die gezamenlijk de beeldbank vullen met foto's en bij behorende beschrijvingen. De prijzen zijn dit jaar nieuw inge steld, met als doel jaarlijks een aan tal vrijwilligers in het zonnetje te zetten. Zonder de dertig vrijwilli gers die het gemeentearchief rijk is, zou er lang niet zoveel materi aal voor een groot publiek (ook via de website) beschikbaar zijn, memoreerde Jack Asselbergs. Hij reikte - voor het laatst officieel in functie als burgemeester - de prij zen uit. Zo hebben de fotovrijwilli gers inmiddels ruim 23.000 foto's beschreven en beschikbaar gesteld via de website van de gemeente Schouwen-Duiveland. Vrijwilliger van het jaar 2008 Wiebrens stort zich al jaren op de archieven van Vwo Pontes Pieter Zeeman heeft slecht jaar achter de rug. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De slechte score van de afdeling vwo Pontes Pieter Zee man in Zierikzee in de bijlage Schoolprestaties van dagblad Trouw komt niet uit de lucht val len. „We zijn geschrokken, maar niet van ons stuk gebracht", ver klaart rector Bert Martens. Het vwo van zijn school staat op de ranglijst van slechtste scholen op een vierde plaats genoteerd, blijkt uit de Trouw-publicatie. Die bood schap heeft de schooldirectie hard Vrijwilliger van het jaar Jaap Wie brens. zijn geboortegrond: Bruinisse. De afstand van het archief tot zijn woonplaats neemt hij voor lief: „Zijn vrijwilligerswerk doet hij met liefde: Met een glimlach komt hij binnen en zo gaat hij ook weer weg." Hoewel de noodzaak van een goed ontsloten archief al de- Jaap Wiebrens is Vrijwilliger van 2008 van het gemeentearchief Schouwen-Duiveland geworden. De fotovrijwilligers hebben de groepsprijs gewonnen. geraakt. „Dat hadden we zeker niet verwacht." Dat er in het schooljaar 2006-2007 (het jaar waarop het onderzoek is gebaseerd) onder de maat is gepres teerd, was daarentegen wel be kend. Op grond van die feiten zijn er maatregelen genomen. Zo zijn de toelatingseisen aangescherpt, geeft de rector aan. Pontes Pieter Zeeman is een school die leerlin gen kansen wil geven, maar dat be tekent wel dat het vaker gebeurt dat leerlingen in eerste instantie het vwo proberen om later toch op de havo te belanden. Daarnaast is de schoolleiding met leraren in gesprek gegaan. „Dat heeft geleid tot verbeteringen, die tot uiting ko- cennia eerder werd begrepen, da teert de sterk toenemende belang stelling ervoor pas uit de jaren 80 van de vorige eeuw. Een jaar of twintig geleden meldden de eerste vrijwilligers zich aan, zette archief- medewerker Ineke van den Broek de feiten op een rij. Sindsdien is er enorm veel werk verricht: zo zijn er door de jaren heen 146 groene banden (gebundelde overzichten van nieuwe toegangen) afgeleverd. De vier papieren toegangen die dit jaar afgeleverd zijn, zijn alle van de hand van vrijwilliger Jan Simme- link. Hoe waardevol archieven voor iedereen zijn, bleek uit het verhaal van aannemer Bas Bijkerk. Na min of meer per ongeluk in de archieven te zijn beland, ontdekte hij dat de familie Bijkerk al tien ge neraties lang als metselaar het brood verdiende. Ook Asselbergs noemde het een grote eer zijn laat ste officiële verrichting bij het ar chief te mogen uitvoeren. Vanwe ge zijn 'diepe respect' voor ge meente-archivaris Huib Uil én van wege zijn persoonlijke liefde voor het kostbare bezit in het archief. Nog altijd is Asselbergs er trots op dat het archief met de herindeling niet naar Middelburg ('een doem scenario') is verkast. men in de resultaten van 2007-2008, en naar onze overtui ging ook in volgende schooljaren", stelt Martens. Zo is het slagingsper centage van 87 procent in 2006-2007 opgekrikt tot 97 pro cent in het schooljaar 2007-2008. Het gemiddelde examencijfer steeg in diezelfde jaren van 5,9 tot 6,4. „Het schooljaar 2006-2007 is dan ook een negatieve uitschieter geweest: zowel daarvoor als daar na zijn de resultaten beter." De Inspectie van het Onderwijs hekelt het 'blindvaren' op prestatie gegevens van scholen, zeker als een oordeel op één jaar is geba seerd. De inspectie gaat uit van prestaties gedurende drie jaar. Scheidend techneut Ab Verschoor gaat meer varen en reizen. door Piet Kleemans OOSTERLAND - Eigenlijk had hij naar de Zeevaartschool gewild. Het werd de mts weg- en water bouw, een carrière bij de (se- mi)overheid en een zeilboot. „Ik heb altijd al iets met het water ge had", zegt Ab Verschoor, schei dend districtshoofd Oost van de gemeentelijke buitendienst open bare werken. Verschoor werd bijna 62 jaar gele den geboren in Delft. Pa Ver schoor werkte bij het ministerie van Volkshuisvesting en tijdens zijn loopbaan werd nogal eens van standplaats gewisseld. „We heb ben in Den Haag gewoond, maar ook in Arnhem, Souburg en Mid delburg", graaft Verschoor in zijn verleden. Zelf belandde hij na zijn opleiding aan de mts, later gevolgd door aan vullende cursussen en opleidingen bij provinciale waterstaat. In 1971 trad hij in dienst van de gemeente Zevenhuizen. „Ik heb daar tien jaar met veel plezier gewerkt en daarna heb' ik de overstap naar Schouwen-Duiveland gemaakt. Bij de technische dienst Bruinis- se-Middenschouwen was een vaca ture en dat trok mij wel omdat er toen heel veel te doen was in de 'natte' weg- en waterbouw." Verschoor - inmiddels getrouwd - streek neer in Bruinisse om zich met veel enthousiasme op zijn nieuwe baan te werpen. Het wer ken aan de nieuwe reparatiehaven in Bruinisse herinnert hij zich als één van de grotere en mooiere pro jecten. „De reconstructie van de re paratie vond ik echt een heel inte ressante klus. Ik ben betrokken ge weest bij het ontwerp vjn de re constructie, de uitvoering ervan én het gemeentelijk beleid op dat gebied. Ik voelde me daar echt als een spin in het web, aldus Ver schoor. In zijn 'Bruse tijd' had hij vaak te maken met de Bruse mosselvis sers. „Ze zeggen altijd recht voor z'n raap waar het op staat. Ik mag dat wel. Ie weet tenminste waar je aan toe bent. Ik weet nog dat er tij dens een informatieavond over mi lieuvoorzieningen heet aan toe ging. Maar uiteindelijk gingen ze toch overstag. En het leuke van Bruenaars is dat als ze er eenmaal van overtuigd zijn dat iets echt moet, ze er ook echt helemaal voor gaan." De omschakeling van de kleine gemeente Bruinisse naar de grote(re) gemeente Schou- 'De reconstructie van de reparatiehaven vond ik echt een heel interessante klus' wen-Duiveland was voor de bui tendiénst soms moeizaam. Het ver dwijnen van de Bruse gemeente- werf was voor de Bruse werkne mers van de buitendienst een pijn punt. Verschoor: „Maar uiteinde lijk is het allemaal goed gekozen en is het district Oost van de bui tendienst de eerste gecertificeerde. Qua werkomstandigheden en op leidingen is er door de herindeling echt veel ten goede veranderd." Het afscheid valt Verschoor niet zwaar. „Ik krijg nu meer tijd om te zeilen en te investeren in mijn fa milieverplichtingen." Verschoor neemt donderdag af scheid tijdens een bijeenkomst in café 't Veerhuis. Van Zevenhuizen via Bruinisse naar Oosterland Verschoor begon zijn carrière bij provinciale waterstaat, in 1971 ging hij werken voor de gemeente Zevenhuizen. In 1981 maakte hij de overstap naar Schouwen-Duiveland waar hij voor de technische dienst ging werken. In 1997 ging hij over van de gemeente Bruinisse naar de nieuwe gemeen te Schouwen-Duiveland. Voorstelling over Krekel en Mier in Dorpshuis in Renesse. RENESSE - Zorg je voor morgen of geef je de voorkeur aan zorgeloos genieten? Dat dilemma staat cen traal in de bekende, oude fabel Kre kel en Mier. Het Zeeuwse theatergezelschap Kwark heeft er een nieuwe eigen versie van gemaakt. Voorafgaand aan de officiële première op zon dag 11 januari brengt Kwark mor genmiddag een try-out voorstel ling in het Dorpshuis in Renesse. Deze achtste productie in het twaalfjarig bestaan van Kwark is bedoeld voor kinderen vanaf vijf jaar. Het verhaal begint in de len te. Krekel en Mier komen op de wereld. Al gauw merken zij dat ze over veel dingen verschillend den ken. Krekel is door het dolle heen als het zomer is. Mier bouwt een veilige plek voor als het winter wordt. Krekel heeft geen huis ge bouwd. Hij gaat op weg naar een plek waar het beter is, als het win ter wordt. Mier zit warm, maar vraagt zich af waar Krekel terecht is gekomen en of zij elkaar ooit nog zullen zien. Het verschil zal herkenbaar zijn voor kinderen. Het verhaal gaat over elkaar leren kennen, elkaar niet begrijpen en elkaar toch vin den. Krekel en Mier hebben im mers allebei gelijk. De rollen worden vertolkt door Francois Vervaet en Oscar Poste- ma. Patricia Kuiper schreef de tekst voor Kwark en de regie is in handen van Vincent Wijfhuizen. Voor de muziek tekent Franlin Schieman. Toneel Krekel en De Mier door Thea ter Kwark, woensdag 17 december, Renesse, Dorpshuis, 14.00 uur. ZIERIKZEE - Tien nieuwe Nederlanders lieten zich gister middag - tijdens de Nationale Naturalisatiedag - offici eel welkom heten op Schouwen-Duivelandse bodem, in het gemeentehuis in Zierikzee. Een van hen is de 14-jari- ge Victoria Shornikova (foto) uit Rusland, tegenwoordig inwoonster van Bru. Sinds augustus vorig jaar hebben op Schouwen-Duiveland twintig nieuwkomers het Ne derlanderschap verkregen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56