nooit aan olympisch goud We zij'n begonnen! PZC Dinsdag 16 december 2008 35 Daniëlle de Bruijn kijkt terug op succesvolle Olympisch Spelen. door Cijs van Oosten GOUDA - In de hoek van de woon kamer staan grote stapels kranten en dvd's met verhalen en beelden van de Olympische Spelen in Pe king. Daniëlle de Bruijn is er vier maanden later nog niet aan toege komen. „Ik ben er nog volop mee bezig", zegt ze. „Ik moet ook nog iets van drieduizend foto's uitzoe ken." De waterpolovrouwen schreven dit jaar het Nederlandse zomersprook- je. Ze gingen als weinig beminde sporters naar Peking, ze kwamen als gevierde heldinnen terug. Het verhaal over het presteren onder druk vertelt De Bruijn nu elke week aan bedrijven en andere ge zelschappen. Ze opent zwemba den, ondergaat huldigingen. Ze had het niet kunnen denken, niet eens durven dromen. De Bruijn herinnert zich het vertrek op 29 juli op Schiphol goed. Een medewerker van de zwembond had de dagen ervoor nog getracht om wat pers op te trommelen, maar er was geen belangstelling. „We zaten op dezelfde vlucht naar Peking als de hockeysters. We za gen ze aan de andere kant van de incheckbalie staan, omringd door cameraploegen en journalisten." De hockeysters waren favoriet voor goud, de waterpolosters vonden het al heel mooi om naar de Olym pische Spelen te gaan. Uiteraard wilden zij optimaal presteren. „We deden alles stap voor stap. Nooit hebben wij aan goud gedacht." Na aankomst in Peking ging de wa- terpoloselectie vijf dagen naar een trainingsaccommodatie in het zui den van de stad. „We waren uitge nodigd door de Amerikanen. Ze wilden ons als sparringpartner. Ze betaalden alles, ze hadden een ei gen kok mee, die ook voor ons kookte, en in ruil speelden wij drie oefenwedstrijden tegen ze. Een keer werden we met dubbele cij fers afgeslacht." De Verenigde Staten was de tegen- 'Ik kan nu zeggen dat ik^ met een voldaan gevoel stop bij Oranje' stander van Nederland in de olym pische finale. „We hebben nooit ge dacht dat we elkaar in de weken er na in het olympisch toernooi nog tegen zouden komen", blikt De Bruijn terug. „Zij zeker niet. Ameri ka heeft ons in de finale onder schat, daarvan ben ik overtuigd." Na die vijf dagen met de Amerika nen nam het waterpoloteam zijn intrek in het Olympisch Dorp. De speelsters kregen anderhalve dag vrij. „We gingen het dorp verken nen, we vonden alles geweldig en leuk. We vonden het fantastisch om er te zijn. Ik dacht: het lijkt wel een uitje. Heel ontspannen." Na de openingsceremonie zat het water poloteam ineens volop in het toer nooi. Als derde in de poule werd de kwartfinale tegen Italië bereikt, waarna het team tot grote hoogten steeg. „Het grappige was dat de oudere speelsters, zoals ik, zijn opgegroeid met Italië als de grote rivaal én Angstgegner. Maar voor de jonge meiden speelde dat helemaal niet. Zij waren juist onbevangen." Vier seconden voor het einde van de kwartfinale scoorden de Italianen de gelijkmaker. De eervolle uitscha keling van Nederland - 'jammer, maar we hebben ons best gedaan' - voor één van de medailles leek na bij. Voor de strafballenreeks meld den twee vooraf aangewezen vrou wen .dat zij eigenlijk niet durfden. De Bruijn: „Er komt op zo'n mo ment een enorme druk op een speelster te staan. Ik denk dat elk ander team zou zijn geknakt, maar wij gingen door. We scoorden in de strafballenserie heel koelbloedig vijf uit vijf Ik vond dat zo knap van die meiden. Vanaf dat mo ment verkeerden wij in een over winningsroes, kon eigenlijk niks meer stuk." Hongarije, van wie in de poule nog was verloren, werd in de halve fina le aan de kant gezet. T\vee dagen la ter volgde de finale, tegen de Vere nigde Staten. „Voor de wedstrijd za ten wij nog een beetje te lachen, we waren ontspannen. In de call- room zagen we de Amerikanen: ze werden steeds bleker. De Amerika nen hebben tegen ons 'gechoked'. We hebben ze overdonderd door meteen met 4-0 afstand te ne men." Nederland won met 9-8, De Bruijn nam zeven treffers voor haar reke ning. Met zeventien treffers was ze ook topscorer van het toernooi. Daarna werd ze geleefd. Polonaise aan de rand van het bad, naar de pers, de medailleceremonie, in de bus naar het Holland Huis, nog meer radio, nog meer televisie en de huldiging. Bij terugkeer in Ne derland drong het pas tot de water polosters door hoe de mensen met hun succes hadden meegeleefd. „Eerst de huldiging in het Olym pisch Stadion in Amsterdam, twee dagen later naar de koningin." Voor De Bruijn brak daarna al vrij snel de tijd aan van de uitgestelde knieoperatie. In 2005 was door een val bij het snowboarden de voorste kruisband volledig afgescheurd. De operatie is nu achter de rug, ze re valideert met vijf trainingen in de week. In februari hoopt ze weer wedstrij den voor haar club GZC Donk uit Gouda te kunnen spelen. Maar bij Oranje zal ze niet meer te zien zijn. „Ik ben blij dat Robin mij een paar jaar geleden heeft teruggevraagd voor het nationale team. Ik was in 2003 gestopt vanwege motivatiepro blemen, maar toch ook met een on bevredigd gevoel. Ik kan nu zeggen dat ik met een voldaan gevoel stop. Het is mooi geweest zo." Sportgala 2008 Daniëlle de Bruijn is samen met de andere Oranje-waterpo- losters genomineerd voor de ti tel Sportvloeg van het Jaar. In de RAI in Amsterdam nemen zij het vanavond op tegen de nationale vrouwenhockeyploeg en de estafettezwemsters, die in Peking uitkwamen op de 4x100 meter vrije slag. Ook de hockeysters als de zwemsters pakten goud op de Spelen. Voor de titel Sporter van het Jaar zijn schaatser Sven, zwem mer Maarten van der Weijden en wielrener Lars Boom in de race. Bij de vrouwen gaat de strijd tussen wielrenster Marian ne Vos, dressuuramazone Anky van Grunsven en schaatsster Paulien van Deutekom. Bij de Gehandicapte sporter van het Jaar kunnen de colle ga-topsporters kiezen uit de tennisster Esther Vergeer en Mirjam de Koning-Peper en at leet Pieter Gruijters. Robin van Galen (waterpolo vrouwen), Mare Lammers (hockeyvrouwen) of Gerard Kemkers (schaatsploeg TVM) wordt Coach van het Jaar. Het Sportgala begint om 20.30 uur en wordt live uitgezonden door de NOS. Van de zeven gouden medailles die de Nederlandse sporters in Peking hebben gewonnen, is de roeimedailfe van Marit van Eupen en Kirsten van der Kolk de enige die niet is be loond met een nominatie. De N.V. Westerscheldetunnel is begonnen met de verdubbeling van de tunnelweg Dit past in het totaalplan voor de opwaarde ringen de N62 tot een autoweg niet 2x2 rijstroken. Hierdoor zal de doorstroming op deze vitale verbinding in Zeeland aan zienlijk worden verbeterd. Naar verwachting zullen alle werkzaamheden In 2014 zi|n afgeiond. Heit eerste onderdeel van de verdubbeling van de Westerscheldetunnelweg Is de ver breding van de brug over de Paardengat sche Watergang op Zuid-Beveland, vlakbij het tolplern. Meer informatie: www.westerscheldetunnel.nl TUNN W ESTERSCHELDE VevatiAtebeling fiAHVielweg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51