Binnenland Goede doelen krijgen meer dan ooit Sandd-postbode Rick Timmer vecht ontslag aan bij rechter CNV wil maatwerk bij looneis voor 2009 Datenin jereglo Sterren stralen 4 Dinsdag 16 december 2008 PZC Nederlanders geven in totaal 3,2 miljard euro aan charitatieve doelen. AMSTERDAM - Goede doelen heb ben in 2007 meer geld dan ooit binnengekregen aan donaties en subsidies. Toch hebben zij niet meer besteed aan hun doelstelling, zoals hulp aan arme landen en zie ken en natuurbehoud. Dat blijkt uit het Verslag Fondsen werving dat het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) vandaag publiceert. De 931 goede doelen waarvan het CBF de cijfers analy seerden, ontvingen vorig jaar sa men bijna 3,2 miljard euro. Dat is 139 miljoen euro meer dan in 2006, ook al een recordjaar. Toch zijn de bestedingen van de in stellingen aan hun goede doel blij ven steken op bijna 2,9 miljard eu ro. Dat is vrijwel evenveel als in 2006, toen de inkomsten lager wa ren. Het CBF mist de informatie voor een eenduidige verklaring. Vol gens de organisatie is mogelijk het aantal nalatenschappen met een specifieke bestemming, bijvoor beeld muziekinstrumenten voor een orkest, gestegen. Dat geld kan echter niet direct worden besteed. De inkomsten uit nalatenschap- Centraal Bureau Fondsenwerving heeft er geen verklaring voor dat goede doelen vorig jaar meer bin nen kregen, terwijl ze niet meer uitgaven aan hun doelstelling. pen stegen vorig jaar met achttien miljoen euro naar bijna 240 mil joen euro. Verder kunnen donateurs volgens het CBF meer hebben gestort in 'fondsen op naam', waarvan het geld ook een specifieke bestem ming heeft. Veruit de belangrijkste inkomsten bron van goede doelen vormen subsidies van overheden. Daarvan werd 1,2 miljard euro geïncasseerd, ruim vijftig miljoen meer dan een jaar eerder. Daarnaast kwam er bij de goede doelen 768 miljoen euro binnen van donateurs en droegen loterij en, zoals de Nationale Postcodelo terij, 350 miljoen euro bij. De col lectebus steekt daar schril bij af Daarmee werd 57 miljoen euro op gehaald. De goede doelen die vorig jaar het meeste geld binnenhaalden zijn: Het Leger des Heils (238 miljoen euro), Oxfam Novib (190 miljoen euro),Cordaid (131 miljoen eu- -ro)en Artsen zonder Grenzen en Natuurmonumenten (beide 120 miljoen euro). De koersval op de effectenbeurzen liet zich in 2007 ook voelen bij de goede doelen. Hun beleggingsresul taat daalde ten opzichte van 2006 met tien miljoen, tot tachtig mil joen. In 2005 werd nog 165 miljoen euro winst gemaakt met aandelen en obligaties. Voor dit jaar houden goede doelen rekening met nog eens tien procent verlies van hun aandelenportefeuilles. VAN STRAATEN Cokhallen: identificatie met vingerafdruk UTRECHT - Exploitanten van speel automaten overwegen identificatie door vingerafdrukken in te voe ren. Het afnemen van vingeraf drukken van gokverslaafden kan voorkomen dat zij ondanks een toegangsverbod toch binnen ko men. Brancheorganisatie VAN Speelautomaten zegt dat het plan nog in een pril stadium verkeert. Trucks ontsmetten wegens vogelgriep DEN HAAG - Trucks waarmee in de Duitse deelstaat Nedersaksen le vend pluimvee of broedeieren zijn vervoerd, moeten na terugkeer in Nederland extra worden ontsmet. Minister Verburg (Landbouw) be sloot daartoe omdat in Nedersak sen een milde vorm van vogel griep heerst. Daar worden 58.000 kalkoenen vernietigd. Korting op zorgpremie voor donoren populair NIJMEGEN - De belangstelling voor de 'donorpolis' is groot. Volgens de initiatiefnemers meldden zich in twee weken tijd 6.000 Nederlan ders aan. In ruil voor inschrijving in het Donor register krijgen ze een korting (gemiddeld 120 euro) op hun zorgpremie. De initiatief nemers kregen eerder veel kritiek bij de lancering van de donorpolis. Rotterdammer krijgt gratis rechtshulp aangeboden. APELDOORN - De door het Apeldoomse bedrijf Sandd ontsla gen Rotterdamse postbode Rick Timmer, die z'n congé kreeg we gens schending van het briefge heim, stapt naar de rechter. Een ad vocaat heeft hem aangeboden zijn zaak te verdedigen op basis van 'no cure no pay'. „Het lijkt er op dat er genoeg juridische mogelijk heden zijn", aldus Timmer, die zich erop zal beroepen dat hij zijn burgerplicht heeft gedaan. Voor Timmer is het vooral belang rijk dat zijn naam wordt gezui verd. „Ik ben nu door Sandd neer gezet als een onbetrouwbaar per soon, als een godsdienstfanaat die post openmaakt van anderen. Dat is ver bezijden de waarheid." Rick Timmer werd ontslagen om dat hij klanten had gewaarschuwd voor de inhoud van brieven die af komstig leken te zijn van de Ka mer van Koophandel, maar feite lijk een 'spookfactuur' bevatten van een criminele organisatie die vanuit België opereert. De ontslagen postbode denkt sterk te staan doordat hij in zijn ogen de juiste handelwijze en volg orde heeft toegepast. „Ik heb im mers in eerste instantie Sandd op de hoogte gebracht dat deze spook- nota's via het postbedrijf werden verspreid. Toen Sandd me vertelde dat de onderneming niet over de inhoud van brieven gaat en dat ik de brieven gewoon moest bezor gen, deed ik mijn plicht als postbo de. Maar wel met een waarschu wing aan de geadresseerden dat in deze brief mogelijk een spooknota zit." Timmer vraagt zich af of Sandd niet mede strafbaar is, omdat in middels bekend was dat het om spooknota's ging. Sandd verstuur de een dag later een brief aan haar werknemers, met de opdracht dat de bewuste brief 'absoluut' niet meer bezorgd mocht worden. "Poe |l-c cta E.v£tv HGGEfN,Mo Ruime marge om in te spelen op specifieke omstandigheden. UTRECHT - De lonen kunnen in 2009 met 1,5 tot 3,5 procent stij gen. Dat vindt de Vakcentrale CNV, die gisteren de-looneis voor volgend jaar bekendmaakte. De ruime marge is volgens het CNV nodig om maatwerk te kun nen leveren in de verschillende sec toren. In bedrijven die goed draaien is een loonstijging van maximaal 3,5 procent op zijn plaats, terwijl in sectoren die hard geraakt worden door de economi sche neergang een stijging van ten minste i,s procent verantwoord lijkt. Omdat onduidelijk is hoe de economie zich na 2009 ontwik kelt, krijgen onderhandelaars het advies cao's met een looptijd van maximaal 1 jaar af te sluiten. Het FNV kwam onlangs met een looneis van maximaal 3,5 procent, maar ook de grootste vakcentrale stelt dat die eis flexibel is. „In goed lopende bedrijven is 3,5 procent re delijk, maar waar het slecht gaat, moet de tering naar de nering wor den gezet", aldus een woordvoer der van het FNV. Rond Prinsjes dag had het CNV nog een heel an der voorstel in gedachten: een mi nimumlooneis van 3,25 procent en een maximum van 3,75 procent. ADVERTENTIE VAN DE DAG Dames! opzoek naar een fijne relatie met man 54, sportief een eerlijk spontane? Fietsen, zonvakanties en alle leuke dingen van het leven. 0900-0401117 Postbus: 100560 (C9.W Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl «elfteniers moe ren 18 jaar iiin of ouder. Mocht ie hult nodig hebben bel (M0-0*00038 of email naar oatenm|eregio ukcustomersupporLcom. Owe lervtce w«fht met met een analoge telefoon. ROTTERDAM - Het pand van Nationale Nederlanden in hartje Rotterdam is met duizenden duurzame LED lampjes versierd. Dat is gisteren gebeurd in het kader van het project Stars. De lampjes moeten de sterrenhemel ver beelden. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4