Buitengebied Dit zijn géén paddo's Alleên drohe slaeblaeren bluve over fa 30 Dinsdag 16 december 2008 PZC Sinds 1 december staan paddo's op lijst 2 van de Opiumwet. Wat te doen, nu smartshops ze niet meer mogen verkopen? Zelf op zoek gaan is niet aan te raden, zeggen paddenstoelendeskundigen. door Ondine van der Vleuten Groeien er paddo's in Zeeland? Ja zeker, zegt Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. „Er zijn zelfs heel goede vindplaatsen, al zijn het er weinig." Wie wil weten waar dan, is bij Jacobusse aan het verkeerde adres. Inheemse paddo's zijn namelijk zeldzaam. Daar .moet je dus van afblijven. Verder is is er grote kans is op verwisseling met andere soorten, waaronder giftige. De paddo's die tot voor kort in smartshops te koop waren, zijn me rendeels in Nederland geteeld en oor spronkelijk afkomstig uit Mexico en ande re Zuid-Amerikaanse landen. Nederland heeft twee inheemse soorten. Ten eerste het zeldzame blauwwordend kaalkopje, dat voorkomt op houtsnip pers op paden of op ondergroei in plant soenen en binnenstadstuintjes. Ten twee de het puntig kaalkopje, dat eveneens vrij zeldzaam is en in graslanden groeit. Door sterke bemesting en het scheuren van graslanden' is die soort sterk afgeno men zodat hij nu op de Rode Lijst staat van bedreigde paddenstoelen. In paddo's zitten twee stoffen die samen voor de hallucinerende werking zorgen: psilocine en psilocibine. Ze komen óók Geringde vlekplaat. foto's Chiel Jacobusse voor in andere paddenstoelen op de lijst met verboden paddenstoelen die minis ter Klink heeft vastgesteld. De internatio naal bekende my coloog Eef Arnolds, die in Zeeland regelmatig op paddenstoelen- jacht gaat, spreekt van een waanzinnige maatregel. Om te beginnen, omdat de lijst niet goed is. „Het schijnt dat een of andere ambtenaar die lijst van internet gehaald heeft, van Wikipedia of zo. Op die lijst staan 188 soorten die hallicu- nogeen zouden kunnen zijn. Slechts 31 soorten zijn inheems en daarvan zijn er een stuk of achttien vrij algemeen tot zeer algemeen. Er zijn ook soorten bij die in Zeeland zeer algemeen zijn." Hij ziet soms wel eens mensen door gras land scharrelen, op zoek naar paddo's. „Als ik dan vraag of ze wat gevon den hebben, laten ze een doosje zien met van alles erin, maar géén kaalkopjes." Chiel Jacobusse is een pad denstoelenkenner. „Ik ben ieder jaar ongeveer een maand alléén maar met paddenstoelen bezig." Net als mycoloog Eef Arnolds kan hij paddo's zo met het blote oog wel onderscheiden van andere. Minder deskundige verzamelaars, die met een plaatjesboek op pad gaan, komen al snel thuis met vlekplaten. „Het puntig kaalkopje heeft geen uitgesproken kenmerken", zegt Ar nolds. Hij vreest dat de lijst van Klink jongeren aanzet tot experimenteren. „Dat doen jongeren nu eenmaal. Het punt is, er staan paddenstoelen op die naast de hal- lucinogene stoffen ook hartstikke giftige stoffen bevatten. Neem de vliegen- zwam, de panteramaniet, een paar vezelkoppen. Daar kun je flink ziek van worden, met overge- ven, ernstige diarree en vreselijke hoofdpijn. Dodelijk giftige staan niet op de lijst, maar het risico dat iemand er per ongeluk wel een plukt, is natuurlijk aan wezig. Daarnaast staan er op die lijst ook soorten die weliswaar niet gevaarlijk zijn, maar zo weinig van de hallucinoge- ne stoffen bevatten dat je er nooit iets van zal merken. Van de hertenzwam bij voorbeeld moet je een kilo of twintig eten voor je effect merkt. Dat zal toch niemand doen?" De Nederlandse Mycologische Vereni ging heeft een brief naar de minister ge stuurd, zegt Arnolds, waarin erop gewe zen wordt dat het verbod onuitvoerbaar is. „Ten eerste klopt die lijst al niet, want de verkeerde soorten staan erop. Ten tweede zou nu in principe iedereen die een paddenstoel van die lijst aantreft in zijn tuin of waar dan ook, die moeten verdelgen. Stel je voor dat er een gemeen te is die zegt: nou, dan gaan we de boel maar uitroeien! Dat is uit milieuoogpunt zeer ongewenst en daarbij onuitvoer baar, want er zijn duizenden vindplaat sen." Daarbij, merkt Chiel Jacobusse op, zit de eigenlijke paddenstoel onder de grond en die blijft in principe buiten schot. Bij gunstig weer schieten de paddenstoelen zó weer uit de grond. En dan is er nóg een bezwaar tegen de 'lijst van Klink'. Eef Arnolds: „Alle be staande kwekerijen hebben nu hun voor raden vernietigd. Wat je nu krijgt is ille gale teelt. Of wat er dan aangeboden wordt, nog is wat men zegt dat het is, en of de kwaliteit goed is... Al die dingen wa ren redelijk geregeld via smartshops. De adviseurs van de minister hebben het ook al gezegd: paddo's zijn een vrij on schuldig middel. Klink heeft een symbolische, krachtige daad willen stellen, maar dat hele verbod is totale Vliegenzwam <0 door Frans van der Heijde In de doenkerste en korste daehen van 't jaer komme ier de zeumerboeken uut van aole- rande reisorganisaties. Slim natuurlijk, wan de mensen bin vrie, 't is koud en 't verlan gen nè de z-unne soms hroöt! Ik weet da de com puter d'r vö gezurgd eit, dat het blaederen in zukke boeken nie mi is wat het vroeger was, mé toch...! Aolerlei uzen, kaemers en ander onder kommen ore zödaenig beschreve, da ze aol tot de 'anraoiers' gerekend mohe ore. Mé mensen, lees toch voral wat er tussen de re gels staet. Ik za as oefening een bepaelde hotelva kantie beschrieve op twi manieren. De eerlijk heid gebiedt me te zeien dat iedere vergelieking mee een bestaend hotel nie op toeval berust...! De reisorganisatie beschrieft het hotel, ik za't mè 'Soleil' noeme, vrie vertaald, as volgt: Het knusse hotel 'Soleil' leit an een gezellige straete. Je kiekt schuin op zeê en op de prachtige witte strangen. 'Soleil' ei een eihen stik strange wi jie, as gast, onbeperkt kan geniete op een strandbed en onder een parasol. Hin zin in stran ge? Het eigen zwembad nódigt uut tot een frisse duuk. Vlakbie 't hotel begint de winkelstraete, wi jie lekker kan flanere. Dit driesterrenhotel kan geboekt ore mee alleên ontbijt, mè alf en eêl pension bin ook mogelijk. Geniet 's ochens van een heerlijk ontbijtbuffet en stel vö d'n aeven j'n eihen waerm buffet saemen. De vriendelijke ei- genaer en z'n staf kunne je aolerlei tips geve vö 't ontdekken van 't achterland. Kortom; 'Soleil' stae garant vö een onvergetelijk vakantie! En., dienkt an de vroegboeking! Toch zou het beschrieven van een vakantie in 'Soleil' nae een verbluuf van een weke best af kunne wieke van bovenstaende lofzang. 'Soleil' leit an een straete wi 't nooit stil oordt. As 's ae- vens de mensen onder je balkon deu lope, oudt het leven nie mi op vödat het vère nae midder nacht is. De ingeüurde zangers oor je straetenvè- re. En 's ochens eêl vroeg komme de vuulnis- auto's a langs. In 't hotel zelf klinkt ieder geluud en je kan wakker ore van 't gesnurk van iemand an d'andere kant van de mure! 't Strange za wè mooi weze, mè 't stae vol mee parasollen, die ao je vö, schrik nie, zestien euro per dag kan ure, mee twi stoelen d'r bie, jae ook op 't stik van 'So leil'. Het vrieë strange leit er aeveloös bie, je kan d'r duzende peuken vinde. Op je balkon kiek je voral op je buren en lawaai- maekers. Mè as je goed over 't ekken ene buugt, zie je een stikje zeê. De winkelstraete is lang en vö de liefhebbers een genot om d'r te wezen. Mè 't winkelanbod is wè vee van 't zelfde. Je kan d'r 's aevens over de koppen lope! Het eten is bepaeld nie om over nè ruus te schrieven. 's Ochens is 't anbod nooit verras send, a kao je wè van oenger tot genoeg ete. 's Aevens is de keuze zödaenig, dao je eerder een negatieve dan een positieve keuze moe maeke. En zurgt dao je op tied bin, wan alleên de schae- le mee drohe slaeblaeren bluuft vol...! De manier wirop ze di werreke nodigt nie uut tot het geven van fooien en as je ies van d'omgeving wil zie, dan moe je nie bie ulder weze, wan dï bin ze nie van! 't Zwembad, een hröte viever tussen ohe gebou wen, is eêl de weke leeg, je ziet er zunne noch maene! Mè de kaemers bin schoon en de douche doet wat ao je van een douche ver wacht. En ao je een weke mooi weer eit, oef je nie te klaehen. Ze lokke je mee vroegboekkor- ting, mè of je di j'n eihen noe deu moe laete leie...? Iedereên weet dao je nie vö een dubbeltje op de eeste rang kan zitte! Succes bie 't vinden van een goed onderkom men en vergeet nie, dao je wiezer van de mart af komt as dao je d'r nè toe haet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32