Consumenten hebben Regie bij rampen niet naar Peijs Licht en donker PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Dinsdag 16 december 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT Het knispert zachtjes in de rietkraag. Voorzichtig geruis van veren verraadt de aanwezigheid van gasten in het riet. De hond, waakzaam als altijd, houdt halt en spitst zijn oren. Opeens komen ze met tientallen tevoorschijn. Uit schorre kelen klinkt hun schreeuwerig gezang. Het ver breekt de winterse stilte boven de kreek. Aalscholvers: Met zware slagen proberen ze zich uit het water te hijsen. Als een jaar dat op z'n einde loopt, ploegen ze traag en moeizaam door de lucht juist boven de waterlijn. Vliegen kun je het nau welijks noemen. Hun grauwe silhouetten steken plomp af te gen de grijze lucht. Na korte tijd lijken ze het alweer op te geven en glijden terug rich ting water waar ze doelloos ronddobberen. Alsof ook deze watervogels aan vakantie toe zijn. Zelfs de ganzen in mijn tuin lij ken moe en verkleumd in deze tijd van het jaar, ondanks hun dikke verenpak. Het enige waar ze voor warmlopen zijn onze etensresten, benieuwd wat de pot nu weer schaft. Binnen ligt de poezenhuishouding in de meeste gevallen voor dood op of voor de kachel. Hun hele zijn herinnert ons eraan dat we ons veel te druk maken. Zo niet de kat. De kat slaapt, eet en speelt. Een kat heeft permanent vakantie, bij u. Hij is nooit druk met kerstmenu, -boom of-versiering. Wij proberen daarentegen met lichtgevende herten in voortui nen, sterren aan de gevels en meters slangen aan onze hekken de duisternis te verdrijven. Vergeefs, het blijft een donkere tijd. De enige die er even in slaagde het duister te verjagen was de immense maan die zater dag adembenemend opkwam. Oranjerood en groot aan de horizon betoverde hij ons en u wellicht ook. Zelfs de ganzen in mijn tuin lijken moe en verkleumd Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.ni/iezersservice of bel: 0800 -0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 7 U, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratisi Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het cololon treft u nadere informatie door Marcel Modde MIDDELBURG - Commissaris van de koningin Karla Peijs krijgt niet het opperbevel over de hulptroepen bij regionale rampen. De regie gaat straks in de nieuwe Wet op de Vei ligheidsregio naar de korpsbeheer der van de politie. Minister Guusje ter Horst ziet de korpsbeheerders automatisch ook als voorzitters van de 25 Veilig heidsregio's. De Zeeuwse Staten vinden dat niks, zo lieten zij de be windsvrouw vorige week weten. Ze zien veel liever Peijs in die rol, om tegenstrijdige belangen tussen gemeenten onderling te voorko men. Groningen wil de regie even eens bij de provincie leggen en ook de Tweede Kamer vindt dat de commissarissen een rol moeten houden in de rampenbestrijding. Aan die laatstgenoemde wens komt Ter Horst tegemoet door de commissarissen aan te wijzen als direct vertegenwoordiger van het Rijk, die onder verantwoordelijk heid van de minister aanwijzingen kan geven bij rampen. Huidig voor zitter burgemeester Jan Lonink van Terneuzen vindt het voorstel van Ter Horst 'volstrekt logisch'. Dat de Staten anders vragen, ge tuigt volgens hem op een gebrek aan kennis en realiteitszin op dit gebied. Hij wijst op afspraken die 17 oktober zijn gemaakt tussen de gemeenten, provincies en het mi nisterie. Daarin staat de rol van de commissaris vast. „Dus waarom de Staten dan twee maanden later met zo'n brief komen? Het is bijna beschamend. Ik heb niet het idee dat burgemeesters elkaar in een cri sissituatie in de weg zullen lopen." Winkeliers verwachten met Kertstmis recordopbrengsten. Crisis of niet, mensen blijven geld uitgeven. „Met de inkomens is niets aan de hand." door Nadia Berkelder Dat lijkt tegenstrijdig, vindt ook Fred van Raay, hoogleraar econo mische psychologie aan de Universiteit van Tilburg. „Maar dat komt omdat de krediet crisis voor de meeste mensen een vertrouwenscrisis is en geen geld- crisis. Wat het inkomen betreft, is er voor de meeste mensen nog weinig aan de hand." De kranten mogen vol staan van de crisis, consumenten hebben op dit moment nog nergens last van, merkt ook Eus Peters van MKB-Nederland, de belangenorga nisatie voor het midden- en klein bedrijf, op. „De enigen die er wel last van hebben, zijn de mensen die hun huis pro beren te verko pen, of mensen die hun baan kwijt zijn als ge volg van de eco nomische crisis. Alle anderen merken er nog wei nig van, zelfs al hebben ze aande len. De crisis treft de consumen ten niet echt. De meeste mensen die werken, hebben te horen gekre gen dat ze volgend jaar ook nog werk hebben." En dus blijven Nederlanders geld uitgeven. „De detailhandel draait nog een prima omzet", stelt Pe ters. „Maar dat geldt niet voor alle branches. Het gaat heel goed met de supermarkten, maar de woon winkels en de bouwmarkten heb ben te maken met tegenslag. Ik ver wacht wel dat de omzet juist in die branches gaat aantrekken als mensen langer in hun huidige huis blijven wonen: ze gaan dan investeren in hun oude woning." Grotere uitgaven zoals auto's en huizen worden uitgesteld, zegt ook Jelger Zee van het Platform Detailhandel Nederland. „En dat zijn niet de uitgaven die je in win kels doet. Mensen moeten toch eten kopen, of ze hebben een nieu we trui nodig. Alleen grotere uitga ven stellen ze uit." „De uitgaven storten nog steeds niet in", zegt ook Niels Visser, eco noom bij Rabobank Nederland. „Het consumentenvertrouwen is al sinds september vorig jaar aan het dalen, maar de consumptie is nog steeds redelijk op peil. Dat komt omdat het nog goed gaat met de harde economische indica toren: de werkloosheid is op een dieptepunt, de loonontwikkeling is redelijk goed en de inflatie valt ook mee, maar naar mijn idee zit ten we nu wel op een keerpunt." „Het consumentenvertrouwen volgt de beurs", stelt Visser. „Als het slecht gaat op de beurs, daalt het vertrouwen. Ook van de be richten over de kredietcrisis wor den mensen negatiever." De verha len over de crisis drukken de stem ming, denkt 'Gezellig samen met vrienden en familie thuis, afgeschermd van de boze buitenwereld' ook Van Raay. „Mensen zijn wel ongerust. En het kan nog erger worden, horen ze. Het Centraal Planbureau voorspelt dat de economie krimpt. Premier Bal kenende heeft zelfs gewaarschuwd voor een recessie, dat was echt een mijlpaal." Maar met Kerstmis denken we daar nog even niet aan: winkeliers verwachten een topomzet, juichte het Platform Detailhandel vorige week in een persbericht. De om zet van de winkels ligt drie pro cent hoger dan vorig jaar. Neder landers willen kerst vieren en doen dat uitbundig, crisis of geen crisis. „Er zijn aanwijzingen dat mensen dat in slechte tijden graag doen", zegt Van Raay. „Gezellig sa men met vrienden en familie thuis zijn, zichzelf afschermend van de boze buitenwereld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2