Laveren in de Caribt Umffi Nederlandse Antillen houden op te bestaan Curaqao en Sint Maarten worden autonome landen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden. Bonaire, Saba en Sint Eustatius (BES) wor den bijzondere gemeenten van Nederland. Aruba is sinds 1986 al een autonoom land binnen het ko ninkrijk door de toen verkregen 'status aparte'. De BES-eilanden krijgen voor het eerst een eigen gezamenlijk poli tiekorps. Tussen de korpsen in het Caribisch deel van het Koninkrijk zal worden samengewerkt zodat politiemensen op alle eilanden be voegd en inzetbaar zijn. Handhaving van de openbare orde en veiligheid en de hulpverlening op Curasao en Sint Maarten valt onder gezag van de ministers van Justitie van de nieuwe landen. Als Nederland vindt dat die iets nala ten te doen, kan het bijvoorbeeld een eigen justitieel onderzoek be ginnen, op basis van de zogeheten aanwijzingsbevoegdheid. Op de BES-eilanden zijn de Neder landse minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en de Nederlandse minister van Justitie verantwoordelijk. De schulden van de Nederlandse Antillen worden voor een bedrag van rond de 1,5 miljard euro gesa neerd door Nederland. Er zijn bin dende afspraken gemaakt over op orde houden van begrotingen en inning van belasting. Er komt één centrale bank voor Curaqao en Sint Maarten. Na de staatkundige hervormingen, gaan de Nederlandse pensiona- do's op Bonaire, Sint Eustatius en Saba onder de verplichte zorgver zekering vallen die voor deze ei landen gaat gelden. De Amerikaanse dollar wordt de officiële munteenheid van de BES-eilanden. Curasao en Sint Maarten zullen samen een nieuwe munt kiezen. Nederlanders die nu naar de Antil len verhuizen, genieten een hypo theekaftrek van maximaal 27.000 Antilliaanse guldens voor een 1e woning. Op alle eilanden blijft dat waarschijnlijk voorlopig zo. 10 Dinsdag 16 december 2008 PZC keuze worden gemaakt, dan nu gebeurt. „De BES-eilanden (Bonaire, Sint Eustatius en Saba, red.) zijn straks Nederlands grond gebied, maar houden Antil liaanse wetgeving. Dat is toch volstrekt gekunsteld?! Als de Antillen af willen van hun huidige bestaansvorm, moeten ze ook accepteren jj dat er zaken worden rechtge- trokken zoals de ziekenzorg en milieuwetgeving. Wil je dat niet, word dan volledig onafhan kelijk en houd op met 'kolonialis me' roepen." Positievere geluiden zijn er ook: „Een van de belangrijkste voordelen in de nieuwe si tuatie zal zijn dat de eilanden veel meer ver antwoordelijk worden voor hun eigen ge bied", zegt Glenn Helberg, voorzitter van OCAN (Overlegorgaan Caribische Nederlan ders). „Grote beslissingen werden altijd op Curasao genomen en dat heeft minder aan dacht voor problemen op de andere, kleine re eilanden." Helberg vindt protest op de eilanden tegen de nieuwe verhoudingen tussen Nederland en de Antillen begrijpelijk. „In referenda heeft een meerderheid steeds gekozen voor de andere staatsvorm, maar dat wil.niet zeg gen dat iedereen het ermee eens is. Kijk, we Curasao Westpunt Soto San Willibrordo Willemstad* Nieuwpoort Oppervlakte: 444 km2 Aantal inwoners: 141.000 Toekomstige status: Autonoom land JAMAICA CARIBISCH GROTE OCEAAN Wat zullen de gevolgen zijn van het plan om de Nederlandse Antillen te ontmantelen? En wie heeft er het meeste baat bij: de politici, de bevolking, Nederland? „De politici moeten scoren, dus zal dit feestje gewoon doorgaan." door Joost Bosman en John Jas I Oppervlakte eilanden t.o.v. elkaar Een 'bizarre, absurde constructie' noemt socioloog en Antillenken- ner Aart Broek het nu voorliggen de concept. „Het is niet helder wie waar over gaat met als gevolg dat er weer een torenflat aan consultants moet worden ingevlogen om advies uit te brengen over hoe het straks verder moet", verzucht Broek. „Maar ja, de politici - aan beide kanten -moeten scoren, dus zal dit feestje gewoon doorgaan." Dat de schuld van zo'n anderhalf miljard eu ro wordt gesaneerd ziet Broek -die zelf twin tig jaar op Curasao woonde- zeker als een positief punt. „Daardoor krijgt de Antilliaan se overheid meer financiële speelruimte, wat op korte termijn de bevolking ten goe de komt. Er kan weer worden geïnvesteerd in de gezondheidszorg, in het onderwijs en de Antilliaanse pensioenfondsen zullen eindelijk hun verplichtingen kun nen nakomen." Maar op de lange termijn lost het niets op, denkt Broek. „Ik heb niet de illusie dat met dit plan over vijfjaar op de Antillen alles voor elkaar is. Er zullen weer nieuwe schulden worden gemaakt en het financiële wanbe heer blijft bestaan. En dan komen ze toch weer bij Nederland aankloppen." Volgens Broek moet er een veel duidelijker Oranjestad Oppervlakte: 180 km2 Aantal inwoners: 103.000 Status: Blijft autonoom land Bonaire Rincon Karpata Antriol Kralendijk Nikiboko Wanapa" Oppervlakte: 288 km2 Aantal inwoners: 14.500 Toekomstige status: Gemeente Noord Aruba Paradera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10