Hamas graaft de strijdbijl weer op Malaga 'Oppositie Zimbabwe verdwijnt spoorloos' India en Pakistan zien kans op betere banden oirberlin.com STICKERS PLAKKEN, KORTING Mars van de Andersdenkenden Your Airline. pzc Maandag 15 december 2008 I 9 Bestand met Israël wordt waarschijnlijk niet verlengd. DAMASCUS - De radicale Palestijnse groepering Harnas verlengt het eind deze maand aflopende be stand met Israël hoogstwaarschijn lijk niet. Dit heeft het Hamas-kop- stuk Khaled Meshaal gisteren in Damascus verklaard. Israël toonde gisteren bij monde van de woordvoerder van premier Olmert wél belangstelling voor ver lenging van het staakt-het-vuren, dat in juni na Egyptische bemidde ling tot stand was gekomen. In Gaza-stad kwamen ondertus sen bijna 200.000 Palestijnen bij een om de 21e verjaardag van de oprichting van Harnas te vieren. Is mail Haniyah, het hoofd van het Hamas-bestuur in de Gazastrook, hekelde daar de kwalijke Ameri kaanse rol in het Midden-Oosten en prees de eigen sterkte: „Harnas is sterker en zal sterker blijven want het krijgt zijn kracht van God." Haniyah herhaalde dat Ha rnas Israël niet zal erkennen. Hamas nam vorig jaar de macht over in de Gazastrook, terwijl zijn rivaal, de Palestijnse president Mahmud Abbas van de Fatah-be- weging, het voor het zeggen heeft op de Westelijke Jordaanoever. Israël heeft de Gazastrook in no vember vrijwel compleet afgegren deld na raketbeschietingen vanuit het Palestijnse gebied. Daardoor zijn in de strook nijpende humani taire problemen ontstaan, door ge brek aan voedsel en energie. Huidi ge en oud-parlementariërs van Ha mas en Fatah willen 100.000 hand tekeningen verzamelen voor een petitie die er bij de rivaliserende partijen op aandringt zich te ver zoenen. De petitie wordt vandaag in Nablus gelanceerd. Vorige maand trok Harnas zich terug uit verzoeningsgesprekken en eiste dat de Palestijnse Autoriteit eerst Hamas-leden vrijlaat die in de ge vangenis zitten. Israël laat vandaag 227 Palestijnse gevangenen - allen lid van Fatah - vrij als een teken van goede wil richting Abbas. Zij zouden eerst vorige week al worden vrijgelaten, nog voor het islamitische offer feest. Maar de Palestijnen verzoch ten Israël de vrijlating uit te stel len. Nu kan Abbas, na zijn terug keer van zijn pelgrimstocht naar Mekka, de gevangenen persoonlijk verwelkomen. Israël voert vredeso verleg met de regering van Abbas. MOSKOU - In Rusland zijn gisteren zo'n 150 anti-Kremlin betogers aan gehouden. Bij een demonstratie in Moskou zijn negentig aanhoudingen verricht en in Sint-Petersburg zestig. De Mars van de Andersdenkenden was georganiseerd door oud-wereld kampioen schaken Cari Kasparov. Die richtte zaterdag een nieuwe op positiegroepering op, met de naam Solidarnost. foto Mikhail Metzel/AP President ontslaat regering Somalië MOCADISHU - De Somalische presi dent Abdullahi Yusuf Ahmed heeft de voltallige regering van het land ontslagen. „De regering van premier Nur Hassan Hussein was niet in staat om zijn taken te ver vullen en ik heb de plicht om het land te redden", zei Yusuf gisteren. Premier Hussein liet direct weten zich niet bij zijn ontslag neer te zullen leggen. - Egyptische bus stort in kanaal: 53 doden MINYA - In het zuiden van Egypte is gisteren een bus in een kanaal gestort. Hierbij zijn 53 mensen om het leven gekomen. De bus reed op een smalle weg van Cairo naar Minya toen hij moest uitwijken voor een tegenligger en viel daar op in het kanaal. Sinds 2006 zijn in Egypte zeker 8000 mensen om gekomen door te snel en roekeloos rijgedrag en door slechte wegen. Honderdduizend Fransen zonder stroom lyon - In het midden en zuiden van Frankrijk zitten 100.000 men sen zonder stroom. Elektriciteitslei dingen zijn onder het gewicht van overvloedig gevallen sneeuw be zweken. Op plaatsen ligt de sneeuw 60 centimeter hoog. Som migen in de getroffen streken moe ten het ook doen zonder telefoon. Snelwegen zijn gestremd, ook zijn treinverbindingen onderbroken. Vandaag in de airbenlin-advendskalenden: 2 vliegtickets voor de prijs von 1! Dubbelop plezier in Alleen vandaag op airberlin.com/kerstactie te boeken. Reispeniode: van 01-01 t/m 28-02-2009. Oxfam Novib slaat alarm over schending mensenrechten. Harare - Het aantal berichten over verdwijningen in Zimbabwe neemt toe, stelt hulporganisatie Oxfam Novib. Medewerkers van partnerorganisaties proberen het land te verlaten na het ontvangen van concrete bedreigingen. Oxfam Novib roept de internationale ge meenschap op om de mensenrech tenschendingen in Zimbabwe een halt toe te roepen. Op 3 december is Jestina Mukoko, directeur van Zimbabwe Peace Pro ject, thuis ontvoerd. Van haar ont breekt volgens O-Jffam Novib ieder spoor. Achtendertig leden van Zlmbabwes Congres van Vakbon den zijn vorige week gearresteerd, toen zij in staking gingen om op te roepen tot een reactie op de alge hele crisis. Ook elders in het land wordt melding gemaakt van ver dwijningen. De Amerikaanse ambassadeur in Zimbabwe heeft gisteren hard uit gehaald naar de Zimbabwaanse president Robert Mugabe. In een artikel in de Zuid-Afrikaanse krant Sunday Times schrijft de gezant, Ja mes McGee, dat de 84-jarige leider met het grootste gemak geld uit geeft voor luxeproducten, terwijl de bevolking sterft aan cholera. Zelfs milde toon na onbewuste schending Pakistaans luchtruim. ISLAMABAD - Zowel Pakistan als In dia heeft zich gisteren hoopvol uit gelaten over verbetering van de be trekkingen. Een gezamenlijk on derzoek naar de terreuraanslagen in de Indiase stad Mumbai biedt de gelegenheid om diplomatieke bruggen te slaan, zei de Pakistaan se president Asif Ali Zardari op een persconferentie met de Britse premier Gordon Brown. De Indiase premier Manmohan Singh zei te hopen dat de betrek kingen 'genormaliseerd' kunnen worden. Hij stelde wel de eis dat het buurland zijn grondgebied niet meer laat gebruiken voor ter reurdaden tegen India. Zardari liet zich mild uit over een schending van het Pakistaanse luchtruim door Indiase gevechts vliegtuigen, zaterdag boven Lahore en Kashmir. Beide landen zeggen dat dit per ongeluk is gebeurd. De Britse politie wil mogelijk de enige overlevende pleger van de aanslagen in Mumbai verhoren. Ook in Pakistan zou de Britse poli tie militanten van de streng islami tische beweging Lashkar-e-Taiba (LeT), die achter de aanslagen zou zitten, willen verhoren. Met de on dervragingen willen de Britse auto riteiten er achter komen hoe LeT werkt, aldus een regeringsbron. 1^ De aanslagen in Mumbai breng- en Pakistan en India nader tot el kaar. Het gezamenlijk onderzoek naar de daders kan leiden tot een normale verstandhouding. Vanaf vandaag ontvangt u bij de It's kerstfolder 5 speciale stickers, waarmee u kunt profiteren van extra korting. Plak de stickers op elk artikel naar keuze. U bepaalt dus waar u korting op wilt! Heeft u de stickers niet ontvangen? Dan hebben wij ze ook voor u klaarliggen in onze winkels. Vind snel de dichtsbijzijnde winkel met de adressenlijst op www.itsonline.nl It's all about you

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9