stoppen in de provincie o <5 Giro d'ltalia ppes mm De Tour versus de Giro Tour de France Giro d'ltalia PZC Maandag 15 december 2008 33 De Tour de France en de Giro d'ltalia zijn verschillend maar toch hetzelfde. Een vergelijkend warenonderzoek tussen de beide wielerrondes maakt dat duidelijk. De parallellen en verschillen tussen de door Zeeland begeerde rondes. Het Franse sporttijdschrift L'Auto was de bedenker en organisator. Het blad werd op geel papier gedrukt; vandaar de gele trui voor de leider. L'Auto heet nu L'Equipe. Begin De Italiaanse sportkrant Gazzetta dello Sport was de bedenker en organisator. Het blad werd toen al op roze papier gedrukt; vandaar de roze trui voor de leider. 1903 Voor het eerstin... 1909 Leiderstrui: geel Bergtrui: bolletjes Puntentrui: groen Jongerentrui: wit Truien Leiderstrui: roze Bergtrui: groen Puntentrui: paars Jongerentrui: wit De Tour duurt drie weken. De gemiddelde ronde bestaat uit 21 ritten inclusief proloog en twee tijdritten. Tussendoor zijn er twee rustdagen. Opbouw ronde De Giro duurt drie weken. De gemiddelde ronde bestaat uit 21 ritten inclusief proloog en twee tijdritten. Tussendoor zijn er twee rustdagen. De Tour start eens in de twee of drie jaar in het buitenland. Met Rotterdam krijgt Nederland in 2010 zijn vijfde Tourstart. De finish van de Tour wordt steevast getrokken op de Champs Elysées in Parijs. Start en finish De Giro is acht keer in het buitenland gestart. De laatste keer was in 2006 (Seraing) en daarvoor in 2002 (Groningen). De finish ligt doorgaans in Milaan, maar volgend jaar bij het 100-jarig bestaan in Rome. Trofée Henri Desgrange Prijs voor eerste aankomer op hoogste punt van ronde Cima Coppi Galibier, Tourmalet, Aubisque en A!pe d'Huez Bekende bergen Gavia, Pordoi, Stelvio en Mortirolo Lance Armstrong (7) Meeste rondezeges Alfredo Binda, Fausto Coppi en Eddy Merckx (allen 5) Eddy Merckx (34) Meeste ritzeges Mario Cipollini (42) Jan Janssen (1968) Joop Zoetemelk (1980) Nederlandse eindwinnaars Geen. Erik Breukink werd tweede (1988) en derde (1987). Theo Middelkamp (1936) Eerste Nederlandse Wim van Est (1953) ritwinnaar PZC Willem Adriaansens en Rolant Quist foto ANP scheiden, zoals Priem dat zaterdag had gevraagd. Albert de Vries over handigde Girobaas Angelo Zomeg- nan een boekje. „Koos heeft het la ten maken", vertelde hij. „Met fo to's van Bettini en Pettachi." Zijn collega van Terneuzen had een beeldje van de Vliegende Hollan der meegenomen. En over de kosten van een etappe? De Zeeuwse lobby had iets opge vangen van 300.000 euro voor een start en een finish. „Dat zijn nog geen officiële cijfers, maar zo ver is het ook nog niet", zei Van Waes. Voor de komst van de Tour de France in 2006 was destijds een ga rantie toegezegd van provincie en sponsor Delta, samen goed voor 250.000 euro. De Zeeuwse lobby in Venetië rekende zich nog niet rijk. „Het moet eerst maar eens ze ker zijn dat ze willen komen." De wethouders Albert de Vries (rechts) en Adhémar van Waes trotseren het water in Venetië. foto Frits Bakker In Nederland heb je overal diploma's voor nodig, maar je kunt zomaar iemand van straat plukken om keepers te trainen. Wat mij betreft wordt die opleiding in de toekomst veel specifieker inge vuld." Carlo L'Ami, keeperstrainer van Ajax, over het gebrek aan goede keepers in Nederland. In Sportweek. „Dit stempel blijft voor eeuwig op mij zitten, laat een levenslang litteken achter. Ik denk dat ik maar een punt zet achter mijn loop baan. Dit is het me niet waard. Ik ga de anonimiteit in, dat is mis schien het beste." Autocoureur Jos Verstappen in AD. Hij zou zijn vrouw hebben bedreigd en geslagen. „Ik vond het altijd grappig dat mensen zeiden dat ik scheidsrech ters intimideerde. Maar als je iemand een leeghoofd noemt, zal hij je echt het volgende punt niet geven." Oud-tennisser John McEnroe over zijn twisten met de scheidsrechters. In de Daily Telegraph. „Ik vind het knap dat veel speelsters ver zijn gekomen met hun va der als coach. Ik ben blij dat we het thuis over iets anders kunnen hebben dan tennis." Tennisster Arantxa Rus in De Volkskrant. „Wat me pijn aan mijn ogen doet, is als ik een vrouw zie fietsen met een man achter op de bagagedrager. Dan wil ik er wel op af rennen om er een echte kerel van te maken." FC Groningen-speler Evgeni Levchenko in weekblad Pano rama. Oh ja, vind je? Mooi zo. Ik weet wel dat ik al een aantal kilo's kwijt ben. Moet ook wel. Met die dikke sprintersreet zou ik geen berg overkomen." Wielrenner Theo Bos maakte de overstap van de baan naar de weg en moet een aantal kilo's kwijt. In De Pers. Foeke Booy hekelt de arbitrage Sparta heeft het gehad met scheidsrechter Björn Kui pers. Trainer Foeke Booy sprak gisteren na de neder laag bij Heracles (1-2) van een falende arbitrage toen verdedi ger Mark Looms Sparta-aan- valler Rydell Poepon onge straft uit de wedstrijd kon schoppen. „Het was een schandalige overtreding van achteren. Hij kon zich daar niet tegen verweren. En het enige dat we kregen was een vrije trap mee. Nou, het was donkerrood! Vind je het gek dat we geen scheidsrechters bij het WK hebben." Adelaar: geen Sociale Dienst Frans Adelaar wilde na af loop van het duel met 'zijn' FC Utrecht - de o-o bete kende het eerste punt van Vo- lendam buitenshuis - van de omschrijving 'sociale dienst verlening' niets weten. „De Sociale Dienst geeft niets ca deau, maar alleen iets waar je recht öp hebt. We hebben dit zelf verdiend. Een compli ment aan de ploeg voor de strijd die is geleverd. Dat geeft vertrouwen en daar ben ik heel blij mee", zei de Volen- damse coach. Collega Willem van Hanegem had de smoor in over de wisselvalligheid van zijn team. „Ik ben pissig." RUG Olympische schaatsbaan De olympische schaats baan van Vancouver is za terdag officieel geopend. Veer tien maanden voor de start van de Olympische Spelen werd de piste in Richmond, een voorstad van Vancouver, opgeleverd. De Canadese schaatsers maakten reeds in oktober kennis met de nieu we baan. Zij mochten exclu sief de eerste" trainingsrondjes maken. Eind deze maand vindt het eerste evenement plaats op de Richmond Olym pic Oval wanneer er de Cana dese afstandskampioenschap pen worden gehouden. Kampioenen zonder zwembad De Nederlandse waterpo- losters dreigen het zwem bad kwijt te raken waar de ba sis werd gelegd voor olym pisch goud in Peking. De ver huurder van het bad, geves tigd op het complex van het KNVB Sportcentrum in Zeist, heeft een conflict met voetbalbond. „Als de verhuurder en de KN VB er niet uitkomen, gaat het bad eind van de maand dicht. We hebben dan een groot probleem", aldus directeur jan Kossen van de KNZB za terdag bij de EK kortebaan in Rijeka. „We zijn al naar een al ternatief aan het zoeken." Nicolien Sauerbreij is bij haar rentree in het snowboardcir- cuit gedeeld vijftiende geworden tijdens de wereldbeker wedstrijd parallelreuzenslalom in Limone Piemonte. Met die klassering voldeed Sauerbreij voor de helft aan de eisen van sportkoepel NOCNSF om een olympische nominatie te krij gen. Daarvoor zal ze op dezelfde discipline nog een keer bij beste zestien moeten eindigen. De Amsterdamse keerde in Ita lië terug na een zware voetblessure. De winnares van de we reldbeker vorig seizoen kampte met een verkalking in de lin kervoet en liet zich na de wereldbekerwedstrijd in Landgraaf in oktober opereren. Ze kwalificeerde zich onder moeilijke om standigheden - weinig zicht door een flinke mist en veel wind - voor het hoofdtoernooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 83