Bush neemt afscheid van Irak Nieuwe klap voor imago Wall Street Wilders krijgt staande ovaties in Jeruzalem ORIENT Opnieuw op trucks voor Isaf geschoten JAPAN PZC Maandag 15 december 2008 7 President hamert op verbeterde veiligheid, wederopbouw mislukt. BAGDAD - De vertrekkend presi dent van de Verenigde Staten, George W. Bush, heeft gisteren een verrassingsbezoek gebracht aan Irak. Hij sprak met zijn Iraakse ambtgenoot Jalal Talabani en be zocht zijn troepenmacht. Het bezoek moest de verbeterde veiligheidssituatie in Irak onder de aandacht brengen. Die is de laatste tijd volgens het Witte Huis zoda nig opgeknapt dat een deel van de Amerikaanse troepen, die nu bijna zes jaar in Irak zijn, naar Afghanis tan verplaatst kunnen worden. Een Iraakse journalist heeft tijdens Bush' bezoek twee schoenen naar hem gegooid. De schoenen trofFen de president niet. Het incident gebeurde in het kan toor van de Iraakse premier, op het moment dat Bush hem de hand schudde. Het gooien met schoenen wordt in de Arabische wereld als een grote belediging ge zien. De door de Amerikanen geleide wederopbouw van Irak, die ruim too miljard dollar heeft gekost, is volgens een nog geheim rapport echter een mislukking. De krant The New York Times wist dit weekeinde de hand te leggen op het verslag van de waakhond die de reconstructie van Irak in het oog houdt. Bureaucratie, onwetendheid en de Tijdens een bezoek aan Irak zei de scheidende president Bush dat de veiligheid in Irak zó verbe terd is, dat de VS troepen naar Afghanistan kan overplaatsen. spiraal van geweld zijn onder meer debet aan de mislukking, staat in het verslag. Daarin wordt onder meer voormalig minister van Buitenlandse Zaken Colin Po well geciteerd, die zegt dat zijn mi nisterie na de invasie in 2003 aan tallen Iraakse veiligheidskrachten verzon. Bush sprak tijdens zijn bliksembe zoek positieve woorden. De Ameri kaanse interventie 'was moeilijk, maar noodzakelijk', zei hij. Het Iraakse parlement stemde in november in met een veiligheids pact, dat bepaalt dat de Amerikaan se troepen in juni 2009 de Iraakse steden en in 2011 het land verla ten. De Amerikaanse minister van Defensie Robert Gates, die ook on der aanstaand president Barack Obama zal dienen, zei echter zater dag in Irak dat de Amerikaanse mi litairen ook na eind juni 2009 in Iraakse steden zullen blijven. Aanhangers van de sjiitische gees telijke en nationalistische politicus Moqtada al-Sadr grepen de uit spraak meteen aan om tegen het pact te ageren. Volgens hen zijn de Amerikanen niet van plan zich aan de afspraken te houden. 'Superbelegger' Bernard Madoff verspeelde vijftig miljard dollar. door onze correspondent Frank Hendrickx NEW YORK - De term 'geavanceer de belegger' kan naar de prullen bak, stelt columnist Jason Zweig in de Wall Street Journal. Bernard Madoff (70), een legendarische beurshandelaar, blijkt jarenlang sprookjes aan hen te hebben ver kocht. 'Geavanceerde beleggers' uit heel de wereld stonden al die tijd in de rij om bij hem te investeren. Zon der vragen te stellen of te weten wat er met hun geld gebeurde. Sa men hebben ze mogelijk 50 mil jard dollar verloren. Dat is 20 mil jard meer dan het in 2001 uit el kaar gespatte, op fraude gebouwde Enron-imperium, tot dusver de grootste fraudezaak in de VS. De slachtoffers zijn hedgefiinds, su perspeculanten, banken in Zwitser land, holdingmaatschappijen in Ja pan, vermogensbeheerders op Ber muda, liefdadigheidsorganisaties in de VS en superrijken. Ze beschouwden het allemaal als een eer om te mogen investeren bij 'Bernie', de onderkoelde 'ma- cher' die jaarlijks rendementen van 10 tot 14 procent boekte. In goede en slechte jaren, de klok kon erop gelijk gezet worden. Madoff hanteerde het 'black box concept': niemand mocht iets we ten over zijn beleggingen. Klanten hoorden alleen dat Madoff een mysterieuze 'split strike beleggings strategie' had ontwikkeld. Een fantasieterm, maar investeer ders slikten het voor zoete koek. In werkelijkheid was 'Bernard L. 'De beleggers zien er dankzij Madoff uit als idioten' Madoff Investment' niet meer dan een piramidespel: oude klanten werden betaald met de inleg van nieuwe. Er was tot voor kort nooit een ge brek aan belangstelling. Madoff weigerde zelfs tal van potentiële in vesteerders. Een motivatie gaf hij niet, maar de vermeende exclusivi teit wakkerde de belangstelling aan. Veel klanten werden lid van door onze correspondent Ad Bloemendaal JERUZALEM - In Israël is gisteren de eerste steen gelegd voor het Blok van de Vrijheid, een buffer van Eu ropese, Israëlische en Amerikaanse volksvertegenwoordigers tegen de oprukkende islam. Een centrale fi guur daarin is PW-leider Geert Wilders. Hij kreeg gisteren in Jeru zalem staande ovaties op de confe rentie 'Facing [ihad'. Het nieuwe blok in het Europese parlement - vergelijkbaar met dat van de socialisten en de liberalen - moet over een maand of drie een duidelijker gezicht krijgen. Maar volgens het Israëlische Knessetlid Arieh Eldad, organisator van 'Fa cing lihad', zullen de bondgenoten zich in ieder geval tegen een Pales tijnse staat moeten verklaren. De conferentie in Jeruzalem was mede bedoeld om Eldads nieuwe extreemrechtse politieke partij, Ha' dezelfde golfclub als Madoff in de hoop dat ze ooit bij hem hun geld mochten stallen. Investeerders die lastige vragen stelden, kregen van 'Bernie' te horen dat ze konden vertrekken. De meeste mensen wil den hun rendement van 1 procent per maand niet op het spel zetten. Zwijgen en incasseren luidde het motto. De piramide stortte in elkaar door Tika, te lanceren. Geen probleem voor Wilders. „Ik ben uitgenodigd door Eldad, maar ik was ook geko men als de Likud of andere groep me had gevraagd", zei hij. Arieh Eldad is tegen een regeling van liet Israëlisch-Palestijnse con flict in de vorm van twee staten. Palestijnen die burgerrechten wil len, kunnen terecht in Jordanië, meent hij. Wilders zei dat ook hij Jordanië ziet als het Palestijnse thuisland, maar dat hij zich verder niet wil bemoeien met de interne politieke discussie in Israël. Hij ziet in Euro pees verband vooral kansen voor wetgeving tegen de invoering van islamitisch recht, de sharia, en een strikte beperking van immigratie uit moslimlanden. In doodse stilte bekeek het ultrana- tionalistische publiek Wilders' an- ti-islamfilm Fitna. Er was aanhou dend applaus na afloop. Een wereldmerk met allure de kredietcrisis. Er kwamen geen nieuwe klanten meer bij en oude wilden geld terug. Madoff moest tegen zijn twee zoons erkennen dat hij 'helemaal niets' had. Zij ga ven hun vader vervolgens aan bij de autoriteiten. „De beleggers zien er dankzij Madoff uit als idioten", schrijft columnist Zweig. Hetzelfde geldt voor de toezicht houders. Het bedrijf van Madoff werd in 1999, 2005 en 2006 gecon troleerd. Op een paar kleine fou ten na, vonden de autoriteiten niets onoorbaars. Nu is er 50 mil jard weg en dreigen tal van hedge- funds om te vallen. „De megafrau de vond recht onder hun neus plaats", oordeelt de krant New York Post, „De publieke opinie over Wall Street wordt nog zuur der, om het mild uit te drukken." PESHAWAR - Opstandelingen heb ben zaterdag in de Pakistaanse stad Peshawar weer vrachtwagens aangevallen die op weg waren naar de internationale troepen macht Isaf in Afghanistan. Gemas kerde daders beschoten de wagens met raketgranaten en mitrailleurs. Twaalf trucks brandden uit. Het was de vijfde aanval in een week op de vitale bevoorradings- lijn van de Isaf-missie. Bij een gro te aanval een week geleden vernie tigden de vermoedelijk streng isla mitische aanvallers bijna 150 vrachtwagens en containers. In to taal zijn al meer dan driehonderd trucks met lading verwoest, aldus de Pakistaanse autoriteiten. De vrachtwagens komen uit de Pa kistaanse havenstad Karachi en rij den via het noordwestelijke Pesha war door de Khyberpas naar Af ghanistan. Omdat het 's nachts te gevaarlijk is om de Khyberpas te passeren, verzamelen de trucks aan de rand van Peshawar. Sinds enkele maanden richten de rebellen zich op de bevoorrading van de circa 60.000 man tellende internationale troepenmacht in Af ghanistan. Zo'n 75 procent van hun voertuigen, onderdelen, wa pens, brandstof voedsel en water arriveren via de Khyberpas en een tweede landroute ten zuiden van de Pakistaanse stad Quetta. Westerse militairen bagatelliseren de aanvallen. Maar intussen is de Navo, die de Isaf-missie leidt, al wel op zoek gegaan naar alternatie ve aanvoerroutes. De Pakistaanse politie zegt over te weinig middelen en manschappen te beschikken om de vrachtwa gens te bewaken. Er is geen specia le bewaking voor de trucks. Wel patrouilleert de politie extra vaak in de buurt van de parkeerplaat sen. Advocaten Stephen Weiss (rechts) en Brad Friedman (links), die tientallen gedupeerde cliënten van Bernard Ma doff vertegenwoordigen, laten zich ondervragen door de pers in New York. foto Louis Lanzano/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7