Zeeland PZC Terneuzen in actie tegen zwerfvuil Winterse warmte in het Vlaemsche Erfgoed in Groede Rijkswaterstaat haalt Havenschap verwerft grond voor ponton Veerhaven weg ontwikkeling van kanaaloever ZEEUWS-VLAANDEREN 17 13 14 Zambiaanse juf op bezoek in Zeeuws klaslokaal Blauwe zone in Axelsestraat Terneuzen blijft gehandhaafd Maandag 15 december 2008 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Reinigingsdienst geeft voortaan prioriteit aan probleemplekken. door Wout Bareman terneuzen - De reinigingsdienst van Terneuzen gaat zwerfvuil voortaan op een andere wijze te lijf! In overleg met externe advi seurs is een plan van aanpak opge steld, dat uitgaat van een flexibeler inzet van de medewerkers, die voortaan zelf moeten bepalen waar hun diensten het hardste no dig zijn en aan welke plaatsen in hun werkgebied prioriteit moet worden gegeven. Bezoekers van Terneuzen om schrijven de stad als 'schoon en groen'. Als ze een cijfer zouden moeten geven, is dat een acht. Ter- neuzenaren zelf zijn ook wel tevre den, maar komen niet verder dan een 6,7. „Dat kan dus beter", stelt Piet Bervoets van de dienst Afval inzameling vast. Wethouder Jaap Bos: „Zwerfafval is landelijk een hot item. Wij hebben het bureau DHV uit Amersfoort ingeschakeld om de situatie in Terneuzen in kaart te brengen en met ons een actieplan op te stellen, een plan van aanpak, dat volgend voorjaar wordt ingevoerd." In het kader van het onderzoek werd een en quête onder de bevolking gehou den, waren er uitvoerige gesprek ken met gemeentemedewerkers en werd ook een groep 'vreemden' naar Terneuzen gestuurd om er de situatie te bekijken. Bervoets: „Eén van de conclusies was dat er geen centrale regie wordt gevoerd over de aanpak van zwerfvuil. Het is allemaal te versnipperd over ver schillende gemeentelijke diensten en mensen weten ook niet goed waar ze met hun klachten terecht moeten. Dat gaan we dus anders doen. Er komt straks één centraal meldpunt met een eigen nummer en een website onder de vlag van de gemeente. De communicatie met de bevolking wordt ook dras tisch verbeterd." De straatreinigingsdienst, die van af volgend jaar over een verhoogd De gemeente Terneuzen trekt meer geld uit en stelt extra men sen aan voor de bestrijding van het zwerfvuil. Een proef in de bin nenstad blijkt succesvol. budget kan beschikken en met twee mensen tot tien wordt uitge breid, gaat voortaan opereren op basis van 'beeldkwaliteit'. Ber voets: „Het komt er simpelweg op neer dat de mensen afkunnen wij ken van hun vaste dagelijkse route als ze vaststellen dat bepaalde plaatsen direct moeten worden aangepakt. Dat is dus een extra stukje verantwoordelijkheid, waar voor de medewerkers ook een cur sus krijgen." Momenteel loopt een pilot-project in de binnenstad. De nieuwe aanpak blijkt daar uiterst succesvol. Zeeuws-Vlaanderen weekend lang toneel van kerstactiviteiten. groede - In Zeeuws-Vlaanderen waren er zaterdag en gisteren de meest uiteenlopende kerstactivitei ten: een kerstparty in een tent in Sas van Gent, de plaatsing van een grote kerstboom uit Lapland in Westdorpe, een kerstmarkt in De Vurssche in Axel en een kerstvie ring in Ossenisse. De kerstmarkt in het Slijkstraatje in Groede werd dit jaar gehouden onder het motto Winterse Warm te in het Vlaemsche Erfgoed. Die warmte was overigens alleen te vinden in de vele gezellige werk- Geur van verse ovenkoeken vermengt zich op straat met de rook van een vuurkorf plaatsen en winkeltjes, want bui ten was het winters koud. Binnen konden bezoekers luisteren naar originele kerstverhalen, verteld door Herman Bakker of genieten van het bier van brouwerij De Groese Zwaluw. Het aroma van verse ovenkoeken en wafeltjes, ge bakken door kinderen van zorg boerderij Juutsom, chocomelk en warme wijn vermengde zich in de straat met rook van een enkele vuurkorf Deelnemende kunste naars hadden een onderkomen ge vonden in de ruime werkplaats van het houtatelier. Het was win Bakker Piet Oosterling helpt Mattias (links) en Martijn met het maken van ovenkoeken tijdens de kerstmarkt in het Slijkstraatje in Groede. foto Camiie Scheistraete ters koud in het straatje en gezellig warm en druk in alle ateliers. Aan het einde van de namiddag verza melden de meeste bezoekers zich in de Lutherse Kerk om naar het kerstconcert van het koor Zeekoraal van Martha Roelofs te luisteren. Op het programma stond een selectie van bijzondere internationale kerstliederen uit on der meer Italië, Noord- en Zuid-Amerika, Frankrijk en België. Natuurlijk werd ook, met hulp van het publiek, het Stille Nacht gezongen. Het kerstconcert van Zeekoraal wordt herhaald op zondag 21 de cember om 14 uur in de Lutherse Kerk. Reservering via het Vlaem sche Erfgoed is gewenst. door Wout Bareman terneuzen - De oude ponton in de voormalige veerhaven in Ter neuzen verdwijnt. Vandaag wordt het bijna antieke gevaarte, dat tot begin jaren zeventig dienst deed als afmeerplaats voor het veer Ter- neuzen-Hoedekenskerke en later vooral fungeerde als calamiteiten steiger, losgekoppeld van de brug. Die wordt verankerd en afgesloten met een hek. De ponton wordt naar de landtong van Rijkswater staat bij de zeesluis getranspor teerd en daar onttakeld. Het ge vaarte, dat al jaren in slechte staat verkeerde, deed na de opheffing van de veerdienst ook dienst als op- en afstapplaats voor rondvaar ten tijdens de Havendagen én als aankomstplaats van Sinterklaas. Daarbij moesten de laatste tijd, wel extra veiligheidsmaatregelen worden getroffen. door Wout Bareman terneuzen - Havenschap Zeeland Seaports koopt twee percelen grond van in totaal ruim vijftien hectare op de westelijke oever van het kanaal Gent-Terneuzen. Het gaat om terreinen tussen de zee sluis en de brug bij Sluiskil. Het schap heeft daar ook eerder al grond verworven. Met de aankoop speelt Zeeland Seaports in op de wens van Ter neuzen om in het gebied pal ach ter de zeesluis in de toekomst ha venactiviteiten te ontwikkelen. Die plannen bestaan al jaren, maar de verwezenlijking ervan hing nauw samen met de locatiekeuze voor de nieuwe zeesluis. Nu het er naar uitziet dat die wordt ge bouwd binnen de grenzen van het huidige sluizencomplex en niet westelijk van de huidige sluis, komt de benutting van de terrei nen op de kanaaloever dichterbij. In het kader van de aanleg van de nieuwe sluis is door de onderzoe kers al gekeken naar de mogelijk heid in de directe omgeving een in- steekhaven aan te leggen. Volgens het havenschap heeft de ontwikkeling van het gebied nu 'een zekere prioriteit' en is de loca tie 'zonder meer kansrijk', bijvoor beeld voor de vestiging van een lo gistiek park.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75