Ronde van Italië wil wel Zeeuwen in de slag voor eta Cees Priem 32 Maandag 15 december 2008 PZC Op de dag dat Cees Priem in de winter van 1998 te rugkeerde van een onge wild avontuur in de Tour de Fran ce, riep hij dat ze nog niet van hem af waren. De Zeeuwse ex-ploegleider zei ook jarenlang dat hij terug zou keren met een nieuwe profploeg en een soort wraak op de Tour zou nemen. Dat is er nooit meer van gekomen, maar anders dan Jan Raas, die al leen nog wel eens op een voetbal veld opduikt, is hij nooit uit de wielen geweest. En nu gaat hij, met een plan dat al lang was voorbereid, de Tour van 2010 voor de voeten lopen. Priem wil de Ronde van Italië voor vier dagen naar Nederland halen met een uitloop naar Gent. Dat moet gebeuren in het begin van mei, twee maanden voor de Tourstart in Rotterdam en de rit door Zeeland. Vooral als Lance Armstrong na 2009 nog een keer naar de Giro komt, zal dat heel wat publiciteit geven. Priem zal het nooit hardop roepen, maar tien jaar nadat hij zich door de Fransen zo gekrenkt voelde, wordt het toch een soort revanche. Die tijd heeft zo veel moreel leed aan gericht, dat hij er geen goed woord meer voor over heeft. De Tour naar Zeeland heeft hij nooit zien zitten. Toen het optimis me in 2005 met de dag groter werd waarschuwde Priem altijd: „Kijk maar uit, ze komen toch niet." Daar heeft hij gelijk in ge kregen. Met zijn organisatie bouw de hij in 2006 wel het hele Vipcir cus op de Cauberg, maar de Tour en Priem, dat zal altijd meer haat dan liefde blijven. Dat werkt ook nog een beetje door in zijn Giroplannen. De Lim burger Bennie Ceulen, toch ver bonden aan de Tour, was zater dag ook in Venetië om voor de Gi ro te lobbyen. Hij liep niet mee in het défilé van Cees Priem, met de kandidaten die de Zeeuw naar vo ren wil schuiven. Hij doet maar wat hij wil, zei Priem, hij heeft de Tour jarenlang aan Zeeland be loofd, maar dat is ook nooit ge lukt. Frits Bakker Giro 2009 voor klimmers Op een groot scherm in het Theatre de Venice trokken zaterdag honderd jaren Ronde van Italië voorbij tijdens de presentatie van de Giro voor vol gend jaar. Het meeste applaus van de ruim duizend genodigden klonk toen Marco Pantani, het symbool van tragiek in het Italiaanse wielrennen in beeld kwam. Ivan Basso, de winnaar van 2006, klapte mee op de voorste rij, waar hij met Alessandro Petacchi, Davide Rebellin, Daniele Bennati was aangescho ven om het nieuwe parkoers te bekijken. Het opvallendste: de tiende etappe op dinsdag 19 mei met de beklimmingen van de Madeleine, de Vars, de Izoard, de Montgenèvre en de slotklim naar Sestrière. Het wordt toch een Giro van de specialisten van het gebergte, want al in de eerste week komen ze aan hun trekken in de Dolomieten en de Al pen en ook naar het einde toe zijn er bijna geen vlakke etappes. Etappeschema: 9 mei, 1e etappe: Venetië, ploegentijdrit, 20,5 km; 10 mei, 2e etappe: jesolo-Triëst, 156 km; 11 mei, 3e etappe: Grado-Valdob- biadene, 200 km; 12 mei, 4e etappe: Padua-San Martino di Castrozza, 165 km; 13 mei, 5e etappe: San Martino di Castrozza-Alp di Siusi, 125 km; 14 mei, 6e etappe: Bressanone-Brixen Mayrhofen (Oos), 242 km; 15 mei, 7e etappe: Innsbruck (Oos) - Chiavenna, 244 km; 16 mei, 8e etap pe: Morbegno-Bergamo, 208 km; 17 mei, 9e etappe, Milaan-Milaan, 100 km; 18 mei: rustdag; 19 mei, tiende etappe: Cuneo-Pinerolo, 250 km; 20 mei, 11e etappe: TurijmArenzano, 206 km; 21 mei, 12e etappe: Sest- ri Levante-Riomaggiore, 61,7 km (individuele tijdrit); 22 mei, 13e etappe: Lido di Camaiore-Florence, 150 km; 23 mei, 14e etappe: Campi Bisen- zio-Bologna-San Luca, 174 km; 24 mei, 15e etappe: Forli-Faenza, 159 km; 25 mei, 16e etappe: Pergola-Monte Petrano-Cagli, 237 km; 26 mei: rustdag; 27 mei, 17e etappe: Chieti-Blockhaus, 79 km; 28 mei, 18e etappe, Sulmona-Benevento, 181 km; 29 mei, 19e etappe, Avellino-Vesu- vius, 164 km; 30 mei, 20e etappe: Napels-Anagni, 203 km; 31 mei, 21e etappe: Rome-Rome, 15,3 km (individuele tijdrit). Cees Priem ziet reële kans voor Middelburg, Terneuzen en Gent. Voor de presentatie van de Ronde van Italië waren zaterdag delegaties van Amsterdam, Zeeland en Gent uitgenodigd. Ze waren te gast in het Theatre de Venici in het onder water gelopen Venetië om kennis te maken. De betrokkenen zullen zich in een la ter stadium beraden of ze zich kandi daat stellen voor een etappe in 2010. Cees Priem wil dat jaar de Giro in Amsterdam laten starten en één of twee dagen door Zeeland laten rij den. door Frits Bakker venetië - De struise wethouder van sport, die zelf niet direct het toonbeeld van souplesse is, schud de het water uit zijn haren en riep: „Zie je nou wat wij er met Terneu zen voor over hebben om die Ron de van Italië binnen te halen?" Ad- hémar van Waes was net, met zijn broekspijpen opgetrokken en op blote voeten, het San Marcoplein in Venetië overgestoken. Het wa ter stond tot aan zijn knieën, maar hij stapte onvervaard op zijn doel af Voor de honderden Japanners en andere toeristen die er rond doolden was het een ongewoon beeld. De Zeeuwse lobby trok ge woon verder, op weg naar een ont moeting die Cees Priem had be legd aan de rand van het beroem de plein. De ex-ploegleider wilde zijn plannen ontvouwen tegen over de delegaties waar hij zaken mee wil doen. Het moet, als het met de Giro van 2010 doorgaat zoals Priem het wil, van start gaan met een proloog in Amsterdam, een volgende etappe met start en aankomst in de hoofd stad en daarna trekt het peloton naar het zuiden. De opties kwa men één voor één voorbij, te be ginnen met een start in Amster dam, aankomst in Middelburg en de andere dag een start in Terneu zen. Een andere mogelijkheid is een hele etappe in Zeeland, met een start in Middelburg, een rond rit langs de Stormvloedkering, Ivan Basso heeft zijn zinnen gezet op de Giro van 2009. foto Frits Bakker over Schouwen, terug over de Zee- landbrug, door de tunnel naar Ter- neuzen. En vanaf daar de volgen de dag een etappe over het par koers van de Ronde van Vlaande ren met aankomst in Gent. Cees Priem heeft het zelf al alle maal op kaart gezet, maar wil er niet op vooruitlopen. De officiële toezegging van de Giro moet nog komen en wordt begin januari ver wacht. De intentieverklaring is al lang getekend in Amsterdam, na de presentatie van 2009, zaterdag gehouden in Venetië, moet er snel zekerheid komen. De Tour en de Giro zijn wat dat be treft twee onvergelijkbare groothe den. De Zeeuwen zijn door de Tourorganisatie jarenlang aan het lijntje gehouden en hébben uitein delijk geen start of aankomst gekre gen. Priem, in Venetië geflankeerd door zijn onbetaalbare rechter hand Guido van Calster: „Met de Giro ben ik ruim een jaar geleden in gesprek gegaan. Ze zullen me nu snel vertellen wat ze willen, maar dan wordt het ook echt vier dagen Nederland, met één of twee stops in Zeeland als ze dat willen." Priem zal dan namens zijn werkge ver Libéma een pakket aanbieden bij de Giro, die zelf wel enige greep op het parkoers wil houden, maar veel soepeler is dan de Tour. De voortekenen waren zaterdag gunstig. Girobaas Angelo Zomeg- nan toonde een meer dan gewone belangstelling voor de Nederland se delegaties. „Ik denk dat het goed komt", zei Van Calster, die als renner lang in Italiaanse dienst reed, en zich even onderhield met de directie. Priem krijgt er nog wel een concurrent bij. Ook Limburg wil het Girocircus in 2010 een dag in huis halen, maar zonder de in breng uit Zeeland. „Wij praten zelf met de Giro", zei Bennie Ceu len. Cees Priem wil de Ronde van Italië voor vier dagen naar Nederland halen. foto Frits Bakker Betrokkenen worden rondgeleid in wereld van grote wielerronde. door Frits Bakker terneuzen - Wat kost nou eigen lijk een etappe in de Giro en wie organiseert wat en waar? De Zeeuwen Albert de Vries (wethou der van sport in Middelburg), Ad- hémar van Waes (wethouder van sport in Terneuzen) en Tjitte van den Buys (beleidsmedewerker sport van de provincie) kregen za terdag een klein kijkje in de Giro en werden rondgeleid in de we reld van een grote wielerronde. Voor Tjitte van den Buys, zelf ver dienstelijk wielrenner, was het een dag om nooit te vergeten tussen de kopstukken uit de wielersport. De wethouders keken vooral naar de organisatorische en promotio nele kansen. Wat het kost, tsja... Cees Priem: „De Giro is duurder om binnen te halen dan de Tour." „Dat is op zich wel vreemd, want de Tour is toch groter dan de Gi ro", redeneerde Van Waes. Priem: „Maar de Tour kan vanuit Neder land met de fiets terug naar Frank rijk, de Giro niet." Twee Amsterdammers, die voor de hoofdstad de topsportevene menten organiseren, maakten de indruk dat de prijs geen obstakel zal zijn. Ze willen een deal met Priem (of met de Giro) voor vijf dagen: donderdag ontvangst, vrij dag presentatie, zaterdag proloog, zondag een etappe en maandag een start. Vanessa de Vuyst, van de gemeen te Gent, ziet ook alleen de grote aantrekkingskracht van een ronde. „We hebben de Tour gehad in 2007, dat was zo'n overweldigend succes dat we nü ook de Giro wil len." Albert de Vries: „Het is vooral jam mer dat Koos Schouwenaar, de burgemeester, er door andere be langrijke zaken in Venetië niet bij kon zijn, want hij is de echte wie- lergek in onze stad. En we gaan ons natuurlijk inzetten voor een Zeeuwse etappe met een start of een aankomst. De Delta Tour heeft laten zien dat we op de markt een prachtige wielersfeer kunnen creëren." Adhémar van Waes: „Terneuzen heeft de mooi ste aankomst die je in Zeeland kunt vinden. Voor de Eneco Tour stonden duizenden mensen op de weg langs de boulevard en naar de aankomst." De lobby was voorlopig nog be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 68