Geen uitzettingen bij Zeeuwland de mannen dat we ouder zijn' Zorgstroom ziet klacht bevestigd Jongerenraden zoeken naar samenwerking Partijen willen eigenlijk hetzelfde doen met fort s PZC Maandag 15 december 2008 15 Corporatie gaat dankzij 'herkansingsproject' in tegen landelijke trend. door Martijn de Koning en Luc Oggel zierikzee - Woningcorporatie Zeeuwland gaat in tegen de lande lijke trend dat er steeds meer men sen uit een huurhuis worden ge zet. Sterker nog: dit jaar haalde de Schouwen-Duivelandse corporatie niemand uit zijn of haar woning. Dat zegt directeur Antoine de Ceuster. Aedes, de koepelorganisatie van woningbouwinstanties, meldde vrijdag dat het aantal uitzettingen landelijk steeds sneller stijgt. Het aantal huurachterstanden gaat om hoog en corporaties zouden steeds strenger optreden tegen zaken als illegale onderverhuur, overlast en wietkwekerijen. De Ceuster heeft wel een verkla ring voor de goede score bij Zeeuwland: het project woonher- kansen. „Als huurders hun huis uitgezet dreigen te worden, geven wij ze nog een laatste kans. We ha len maatschappelijk werk en even tueel gemeente erbij en kijken of er een oplossing te vinden is." Via die instanties komt een huurder bijvoorbeeld bij schuldsanering te recht, waarbij met onder meer Zeeuwland afspraken gemaakt worden over een betalingsregeling. Ook in gevallen van overlast gaat Zeeuwland zo te werk. „Vaak speelt er dan méér, waardoor ook bij die mensen maatschappelijk werk een belangrijke rol kan spe len", geeft De Ceuster aan. Overigens is dit jaar de eerste keer dat het project zóveel succes heeft. Vorig jaar werden er nog twee huurders uit hun huis gezet, de drie jaar daarvoor vijf Voordat het project startte, ging het steeds om minstens twee keer zoveel geval len. Woningcorporatie Zeeuwland heeft dit jaar niemand uit een woning gezet. Dat druist in tegen de landelijke trend, waarin het aantal uithuisplaatsingen stijgt. Zeeuwland werkt in het project sa men met de andere corporaties in de Oosterschelderegio. Ook daar is het aantal uithuisplaatsingen niet opvallend toegenomen, stellen di recteuren. „In ons gebied vinden jaarlijks tien tot twaalf uitzettingen plaats, dat aantal is de laatste jaren zo'n beetje gelijk", zegt Maarten Sas van RWS (actief in Goes, Kapelle en Noord-Beveland). „Wel zijn er wat meer uitzettingen vanwege wietkwekerijen, omdat we daar strenger in zijn geworden." Directeur Jaap Kloet van Castria Wonen, dat huizen verhuurt op Tholen en in het Brabantse Halste ren en Lepelstraat, stelt eveneens dat het door Aedes genoemde per centage niet overeenkomt met zijn eigen bevindingen. „We hebben nu tussen de tien en vijftien uitzettingen. We constate ren sinds 2006 een licht stijgende lijn, maar die is zeker niet veront rustend. Het is wel een ontwikke ling die we in de gaten houden", aldus Kloet. Rapport ministerie wijst uit dat gemeenten te weinig betalen. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Leon Phernambucq, directeur van zorgaanbieder Zorg stroom, roept het al de hele tijd. Maar nu heeft ook onderzoek van het ministerie van Volkshuisves ting, Welzijn en Sport uitgewezen dat gemeenten te weinig betalen voor thuiszorg. „Ik ben blij dat een objectief on derzoek van het ministerie dit nu ook heeft vastgesteld", zegt Pher nambucq. „Maar de vraag is wat er nu verder mee gebeurt." Zorgstroom dreigde de afgelopen weken te stoppen met het bieden van huishoudelijke hulp omdat de Walcherse gemeenten te weinig zouden betalen. Honderden ba nen stonden op de tocht. Uiteinde lijk is Zorgstroom toch akkoord ge gaan, in de wetenschap dat het een tekort gaat opleveren. „Het was slikken of stikken." Uit het rapport van staatssecretaris Jet Bussemaker blijkt dat 72 pro cent van de thuiszorgorganisaties die huishoudelijke hulp leveren, niet kostendekkend kunnen wer ken. „Die andere 28 procent be staat uit kleinere, beginnende orga nisaties die volledig draaien op goedkoop personeel. Die hebben geen voorgeschiedenis", zegt Pher nambucq. gels moeten kletsen", verklaart Hanneke. Gelukkig had ze de be schikking over een lijst met deelne mers van de vorige reünie, in 1999. „Die kreeg ik toen van mevrouw Van der Stadt, onze vroegere direc trice", geeft ze aan. Die kon er za terdag trouwens ook geen genoeg van krijgen, gezien het feit dat ze er nog rondliep toen bijna ieder een al naar huis was. De directrice, door haar oud-leer lingen nog steeds met veel respect 'mevrouw' genoemd, heeft vooral herinneringen aan de strenge win ter van 1963. „Ik heb de kachel toen verlengd, zodat die middenin het lokaal kwam te staan. Anders was het achterin de klas niet te doen. En op de toiletten was het ook te koud om te komen. We maakten gebruik van het toilet bij kleermaker Pleune." De vier organisatoren hebben het net niet meegemaakt; zij kwamen in de zomer van '63 op school. Niet dat zij géén opvallende herin Jannie Bom, Annie Boot, Hanneke Kanters en Amanda Ottevanger (van links naar rechts) genieten van oude herinneringen. foto Dirk-Jan Gjeitema neringen hebben. Die gaan vooral over ondeugden: opgesloten meis jes in een kast, gestolen appels, eten verstoppen dat je zelf gekookt had en dus moest opeten. Lang geleden, mijmeren de vrou wen. En wat ziet iedereen er al an ders uit dan tijdens de vorige reü nie. Hoewel, dat geldt vooral voor de echtgenoten, vindt Amanda. „Vrouwen doen een kleurtje in hun haar, maar mannen worden kaal. Je ziet vooral aan hen dat we allemaal ouder zijn geworden." Na vruchtbaar vergaderen gingen de deelnemers aan de dag van de Zeeuwse jongerenraden los in een lasergame. foto Leo Adriaansen „Sinds wij hebben ingestemd met het tarief is het heel stil geworden bij de Walcherse raadsfracties. Maar het probleem is nog niet uit de wereld. De verschillen tussen de tarieven op Walcheren en in het Oosterscheldegebied zijn aan zienlijk. Daar moet toch nog een keer snel over gesproken worden met de wethouders. Ik hoop dat dit rapport, de gemeenten aan het denken zet." Wethouder Albert de Vries van Middelburg verwacht dat het rap port van het ministerie weinig ver schil zal maken. „Wij hebben ste vig onderzoek naar de tarieven ge daan. Ik denk dat het scherpe tarie ven zijn, maar dat ze de toets der kritiek kunnen doorstaan." Vertegenwoordigers van jeugd zoeken elkaar op in Tholen. door Martijn de Koning THOLEN - Er waren veel meer men sen dan hij verwacht had en noemt dat 'een goed teken'. Voor zitter Sven Arensman van de Jon geren raad Schouwen-Duiveland zag zaterdag in Tholen dat Zeeuw se jongeren best interesse hebben in meepraten en -beslissen. Arensman was met vier medele den van de Schouwen-Duiveland se raad bij een bijeenkomst van (vooral) Jongerenraden. De Thool- se raad en de jongerendenktank van de provincie Zeeland organi seerden die in Tholen. „Ik vond het vooral nuttig om ken nis te maken met die denktank", zegt Arensman. „Ik wist wel dat die bestond, maar niet wat die deed. Ik dacht dat de leden alleen meepraten en adviseren, maar ze bleken ook concreet aan de slag te zijn met projecten op het gebied van bijvoorbeeld verkeer en onder wijs." Het idee om de denktank vaker in contact te laten treden met Jonge renraden, werd zaterdag breed ge dragen. Dat wordt steeds makkelij ker, aangezien inmiddels de helft van de Zeeuwse gemeenten een Jongerenraad hebben. De deelnemers hadden niet alleen contact met elkaar, maar volgden ook workshops waarin ze specifie ke zaken leren die te maken heb ben met het 'jongerenraadlidmaat- schap', zoals brainstormen, presen teren en het verzorgen van pr. „En aan het eind konden we netwer ken", zegt Arensman. „Dat hoort er immers ook bij." Natuurmonumenten en raad Ellewoutsdijk vinden elkaar alsnog. door Mieke van der Jagt ELLEWOUTSDIJK - Geen verder ver val van het fort, toegankelijkheid voor dorpsbewoners en anderen, kleinschalige activiteiten en het stap voor stap bouwen aan verbete ringen en functies voor het monu ment. Eigenlijk willen de dorps raad van Ellewoutsdijk en de Vere niging Natuurmonumenten het zelfde met het fort van Ellewouts dijk. Dat beide partijen veronderstel den van mening te verschillen, is vooral te wijten aan slechte com municatie. Daarover zijn Arjan Boon, beheerder van Natuurmonu menten en de dorpsraad het tij dens 'een open en eerlijk gesprek' eens geworden. Nu duidelijk is dat de neuzen dezelfde kant op staan, wordt het tijd voor handelen. De voornaamste 'ruis' op de com municatielijn was een ambitieus plan waarmee de gemeente Borse- le en een ondernemer naar de par tijen toekwamen. Een conferen tie-oord met een hotel in zee leek de inwoners van Ellewoutsdijk nu niet bepaald bevorderlijk voor de toegankelijkheid. Het leek ook alle maal wat te veel voor een kleine gemeenschap. Het dorp proefde bij Arjan Boon weinig weerstand. Naar achteraf bleek, ten onrechte. Want Natuurmonumenten wil het fort niet kwijt, maar wacht wel op realistische plannen om het gebouw op te knappen. De dorpsraad maakte - in de ver onderstelling dat Natuurmonu menten geen actieve rol wilde spe len - een nota waarin stond dat het monument maar aan een stich ting moest worden overgedragen. Dat geeft immers de beste kansen op subsidies en toegankelijkheid. Een voorstel van Boon, om een werkgroep te vormen in plaats van een stichting, vond weerklank bij de dorpsraad. Voorzitter A. Jobse-Griep van de dorpsraad voelt wel wat voor zo'n werkgroep, zolang een vertegen woordiging van de inwoners van Ellewoutsdijk maar gegarandeerd blijft. Jobse: „Er moet nu snel wat gebeuren, want langer praten schaadt het fort alleen maar. De bal ligt bij Natuurmonumenten, we wachten op actie." Een conferentie-oord met een ho tel in zee leek de inwoners van Ellewoutsdijk nu niet bepaald be vorderlijk voor de toegankelijk heid van het fort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63