PZC Dreischor kiest voor jeugdplezier 'Dit is veel leuker dan je boom bij de Praxis halen' Van den Berge wint 17 13 15 Hansweert heeft binnenkort volwaardig reddingsstation Sambal Zambiaanse juf op bezoek in Zeeuws klaslokaal Zeeuwland heeft dit jaar nog geên huurders uitgezet Maandag 15 december 2008 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl Dorp vindt voorziening jongeren belangrijker dan aanpak verkeer. door Martijn de Koning DREISCHOR - Er is te weinig te doen voor de jeugd van Dreischor en dat moet veranderen. Dat vin den de lokale inwoners die zater dag hun stem uitbrachten op mo gelijke toekomstprojecten voor het dorp. Een verbetering van het strandje aan de Grevelingen en een plek voor een mobiele skate- baan eindigden bovenaan. De toekomstplannen kwamen van de bewoners zelf Die gingen, on der de titel 'Droomdorp Dreischor', de afgelopen maanden in de werkgroepen Jeugd, Wonen en Verkeer aan de slag. Onder lei ding van een 'droomcoach' werk ten ze alle drie enkele concrete pro jecten uit. Die werden zaterdag in het dorpshuis gepresenteerd. De ideeën van de werkgroep leugd, waarin jongeren onder bege leiding van inwoner Marije Roks zitting hadden, kregen verreweg de meeste stemmen. „Er is nu echt niks te doen voor de jeugd vanaf een jaar of twaalf', vertelt Roks. „Ik ben met ongeveer twintig van hen om de tafel gegaan om te in ventariseren wat ze wilden. Daar mee zijn we naar overheden ge stapt om te kijken wat de mogelijk heden zijn." De winnaar van het project, het strandje bij De Grevelingen op knappen, is natuurlijk niet alleen voor jeugdige inwoners een voor uitgang. „Maar de jeugd gaf speci fiek aan dat ze daar in de zomer graag naartoe wil", zegt Roks „Nu is het strand nog erg steil. Met het Grevelingenschap zijn plannen ge maakt voor een steiger. Daar gaan we nu vaart achter zetten." Ook het idee om plaats te maken voor de mobiele skatebaan die de gemeente over het eiland laat toe ren, kon rekenen op veel steun. „Er is op zich een prima plek vlak bij de school", stelt Roks. „Maar de skatebaan moet worden aan- en af gevoerd met een vrachtauto. Die Bewoners van Dreischor vinden dat het strandje aan de Grevelin gen verbeterd moet worden en er plek moet komen voor de ge meentelijke mobiele skatebaan. kan daar nu niet komen. We gaan dus bekijken of er een breed pad aangelegd kan worden." Dat de bewoners de jeugd het bes te wensen, bleek wel uit het pro ject dat werd 'verslagen': het aan pakken van de verkeersoverlast, toch ook een hot item, eindigde op ruime achterstand als derde. Vol gens Roks helpt de topklassering wel. „Niet dat we anders niks ge daan hadden. Maar er is nu een maal niet overal geld voor, en met deze uitslag lijkt het me duidelijk dat we aan deze projecten priori teit gaan geven." door Martijn de Koning BURGH-HAAMSTEDE - De eenzame jogger keek zaterdagochtend vreemd op toen hij over de door gaans op dat tijdstip lege paden van de boswachterij Westerschou- wen rende. Stonden daar allemaal mensen een denneboom om te za gen! Het initiatief van Staatsbosbeheer om op die creatieve en goedkope manier aan een kerstboom te ko men, trok veel belangstelling. Om tien uur stond al een flink clubje mensen klaar op de parkeerplaats, om met de paardentram naar een open plek in het bos gebracht te worden. „Wij komen uit Vlissingen", vertel len Henri en Riet du Bois. „Best een stukje rijden, ja. Maar we vin den dit leuk om te doen en boven dien is het voor een goed doel." De vijf euro per boom ging groten deels naar de Fok- en menvereni ging Schouwen-Duiveland, die er initiatieven voor gehandicapten van opzet. In ruil daarvoor zorgde de vereniging per tram of koets voor het vervoer tussen auto en boom. Ook woensdagmiddag kan ieder een nog een eigen kerstboom om zagen. Aanmelden op de parkeer plaats aan de A. van der Weijde- weg tussen 13 en 16 uur. Boot kan negentig geredde personen herbergen. hansweert - Begin april heeft Hansweert een volwaardig red dingstation met dertig getrainde opstappers. Die zullen opereren op de Westerschelde tussen Ter- neuzen en de Belgische grens en als het nodig is tot aan Antwer pen. Belangrijk in de training van de op stappers is de beschikbaarheid van een grote reddingsboot. Die komt dinsdag aan, om te worden afge meerd aan de ponton van Rijkswa terstaat bij de Oostsluis in Hans- weert. Het is de ]an van Engelen burg, die de afgelopen jaren dienst heeft gedaan in Scheveningen. Het schip heeft een grote onder houdsbeurt gehad en wordt nu het belangrijkste instrument van de Hansweertse redders. Die oefen den tot hu toe op twee kleine red dingsbootjes en ronden komende maanden op de Jan van Engelen burg hun training af Het schip is 15 meter lang en 5,5 meter breed. Met twee keer 680 pk kan het 60 kilometer per uur varen. Het vergt minimaal vier be manningsleden om de [an van En gelenburg te varen. Als het moet kan de boot negentig geredde per sonen herbergen. Het Hansweertse reddingstation valt onder de KNRM. In de loop van 2009 kan het publiek tijdens open dagen de boot bezichtigen. Bruënaar pakt eerste finaleplaats van talentenjacht Regioruis. door Martijn de Koning BURGH-HAAMSTEDE - Singer-song- writer Adriaan van den Berge uit Bruinisse heeft zaterdag in jeugd soos Big S in Burgh-Haamstede de eerste voorronde van muziektalen- tenjacht Regioruis gewonnen. Hij bleek favoriet van zowel de jury als het publiek. De 20-jarige Van den Berge speelt sinds vijf jaar in de band Side Walk Stone en probeert het sinds kort ook solo. De Bruënaar brengt invloeden uit de Britpop en ja- ren-tachtigrock aan in de zelf ge schreven nummers. Met succes, want de zanger kreeg veel lof van de jury en bijna tachtig procent van de publieksstemmen. Van den Berge liet rockformatie Tripp, metalband 6:59 en punk rockgroep Fornax achter zich. Daarmee plaatste hij zich voor de finale van Regioruis, op 16 mei in het Zierikzeese poppodium Brogum. Hij krijgt daar concurren tie van de winnaars van de andere vier voorronden, die de komende maanden op het programma staan. O Voor een filmpje van winnaar Adriaan van den Berge: zie www.pzc.nl. 1^ Adriaan van den Berge uit Brui- nisse is finalist van Regioruis. Hij won in Burgh-Haamstede de eer ste voorronde. Van den Berge speelt nog maar pas solo. ZE£uws£ 0122223*1 Tip? redactie@pzc.nlTip? redactie@pzc.nl Dagelijks doen Moira (5) en Bing (7) uit Vlissingen ontdekkin gen. Van de week werden er thuis vissticks gegeten en Moira vroeg of daar inderdaad vis in zat en wat voor vis dat was. 'Koolvis', wist haar vader. „Is dat dan vierkante vis?" vroeg Moira. Bing maakte gisteren kennis met sambal. Zijn vader voegde tij dens de maaltijd wat van dat goedje toe aan de gekookte boon tjes op diens bord. Toen Bing vroeg wat het was, zei hij: „Dat is sambal, da's voor grote men sen en als jij daarvan eet sta je in brand, want het is heel pittig en heet." Bing bekeek het sambal potje, pakte het op en riep: „Pa pa je jokt, dit potje is koud!" Niels van Tuil uit Burgh mag van zijn moeder een boompje omzagen voor op z'n slaapkamer. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61