Zeeland PZC Partijen vinden elkaar rond fort Nieuw reddingsstation KNRM in Hansweert in april operationeel BEVELANDEN-THOLEN 17 13 15 Poging tot roof Oost-Souburg Van denktank naar laserschieten Goed verdienen en lekker eten voor Benin Sambal Zambiaanse juf op bezoek in Zeeuws klaslokaal Dorpsraad Nieuwdorp vreest gevolgen hoge uitstoot cadmium Maandag 15 december 2008 Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl Communicatie tussen Natuurmonumenten en dorpsraad schoot tekort. door Mieke van der Jagt ELLEWOUTSDIJK - Er zit eigenlijk geen lucht tussen wat de dorps raad van Ellewoutsdijk en de Vere niging Natuurmonumenten wil len met het fort van Ellewoutsdijk. Geen verder verval van het fort, toegankelijkheid voor de dorpsbe woners en anderen, kleinschalige activiteiten en het stap voor stap bouwen aan verbeteringen en functies voor het monument. Dat beide partijen veronderstel den hier en daar van mening te verschillen, is vooral te wijten aan slechte communicatie. Daarover zijn Arjan Boon, beheerder van Natuurmonumenten, en de dorps raad het tijdens 'een open en eer lijk gesprek' eens geworden. Nu duidelijk is dat de neuzen in het dorp en bij eigenaar Natuurmonu menten dezelfde kant op staan, wordt het hoog tijd voor hande len. De voornaamste 'ruis' op de com municatielijn was een ambitieus plan waarmee de gemeente Borse- le en een ondernemer naar de ver schillende partijen toekwamen: Een conferentie-oord met een ho tel in zee leek de inwoners van El lewoutsdijk nu niet bepaald bevor derlijk voor de toegankelijkheid. Het leek ook allemaal wat te veel voor een kleine gemeenschap. Het dorp proefde bij Arjan Boon wei nig weerstand tegen dat plan. Naar achteraf bleek, ten onrechte. Na tuurmonumenten wil het fort he- WJj De dorpsraad en Natuurmonu- menten blijken hetzelfde te wil len met fort Ellewoutsdijk. Maar door miscommunicatie leken ze eerder van mening te verschillen. lemaal niet kwijt, maar zit wel te wachten op realistische plannen om het gebouw op te knappen en te gebruiken. De dorpsraad produceerde daar over een nota en gaf, nog steeds in de veronderstelling dat Natuurmo numenten geen actieve rol wilde spelen, aan dat het monument dan maar via de gemeente aan een stichting moet worden overgedra gen. Dat geeft immers de beste kansen op subsidies en deelname van de inwoners zou toegankelijk heid kunnen garanderen. Een voorstel van Arjan Boon, om een werkgroep te vormen in plaats van een stichting, vond weerklank bij de dorpsraad. Natuurmonu menten, een vereniging immers, kan evenveel restauratiesubsidies claimen als een stichting. Voorzitter A. Jobse-Griep van de dorpsraad voelt wel voor zo'n werkgroep, zolang een vertegen woordiging van de inwoners van Ellewoutsdijk maar gegarandeerd blijft. Jobse: „Er moet nu snel wat gebeuren, want langer praten schaadt het fort alleen maar. De bal ligt bij Natuurmonumenten, we wachten op actie, maar niet te lang." Boon is van plan de dorps raad op zijn wenken te bedienen. HANSWEERT - Begin april heeft Hansweert een volwaardig red dingstation met dertig getrainde opstappers. Die opereren dan op de Westerschelde tussen Terneu- zen en de Belgische grens en als het nodig is tot aan Antwerpen. Belangrijk in de training van de op stappers is de beschikbaarheid van een grote reddingsboot. Die komt dinsdag aan, om te worden afge meerd aan de ponton van Rijkswa terstaat bij de Oostsluis in Hans- weert. Het is de Jan van Engelen burg, die de afgelopen jaren dienst heeft gedaan in Scheveningen. Het schip heeft een grote onder houdsbeurt gehad en wordt nu het belangrijkste instrument van de Hansweertse redders. Die oefen den tot nu toe op twee kleine red dingsbootjes en ronden komende maanden op de Jan van Engelen burg hun training af Het schip is vijftien meter lang en 5,5 meter breed. Met twee keer 68o pk kan het zestig kilometer per uur varen. Het vergt minimaal vier bemanningsleden om de Jan van Engelenburg te varen. Als het moet, kan de boot negentig gered de personen herbergen. Het Hansweertse reddingstation valt onder de KNRM. In de loop van 2009 kan het publiek tijdens open dagen de boot bezichtigen. OOST-SOUBURG - Twee mannen hebben vrijdagavond in Oost-Sou burg geprobeerd een dertigjarige taxichauffeuse uit Middelburg te beroven. De vrouw stond om 22.50 uur te wachten op een klant. De twee kwamen op haar af met een voorwerp dat op een vuurwa pen leek. Onder bedreiging van dat voorwerp vroegen ze om geld. Het is de politie niet helder hoe de poging tot beroving precies is ver lopen. Wel staat vast dat de daders er zonder geld vandoor gingen. Dagelijks doen Moira 5en Bing (7) uit Vlissingen ontdekkin gen. Van de week werden er thuis vissticks gegeten en Moira vroeg of daar inderdaad vis in zat en wat voor vis dat was. 'Koolvis', wist haar vader. „Is dat dan vierkante vis?" vroeg Moira. Bing maakte gisteren kennis met sambal. Zijn vader voegde tij dens de maaltijd wat van dat goedje toe aan de gekookte boon tjes op diens bord. Toen Bing vroeg wat het was zei hij„Dat is sambalda's voor grote men sen en als jij daarvan eet sta je in brand, want het is heel pittig en heet." Bing bekeek het sambal potje, pakte het op en riep; „Pa pa je jokt, dit potje is koud!" GOES - Een .diner met een veiling in de Grote Kerk in Goes heeft za terdag 55.700 euro opgebracht voor de stichting Zeeland-Benin. Het Rijk verdubbelt de opbrengst, zodat een vakschool in het plaatsje Parakou in Benin binnenkort over de uiterst noodzakelijke middelen kan beschikken die nu nog ontbre ken. Het diner van vijf gangen was een grote uitdaging voor Rutger en Jes sica van der Weel van Restaurant Katseveer. In het restaurant wor den hooguit 25 couverts meegege ven en in de kerk zaten 180 men sen met een gezonde trek. Ze wer den niet teleurgesteld want op de schalen lagen onder meer gebak ken geelvintonijn, krab en kreeft, Coquilles St. Jacques met truffel en champignons, de specialiteit van de chef, eendenborst en een chocoladecreatie met passievruch ten en ijs. Terwijl de gasten zich tegoed de den aan de buffetten en de wij nen, werden kunstvoorwerpen, an tiek en andere artikelen geveild. De opbrengst ging alle verwachtin gen te boven. Q www.zeeland-benin.nl THOLEN - Elkaar inspireren, samenwerken, wegen verkennen. De dag van de Zeeuwse jongerenra- den, gisteren, moest een 'boost' zijn voor een ont wikkeling die zich in veel gemeenten voordoet: de zinvolle inbreng van jongeren aanwenden voor een gericht jeugdbeleid. Maar het was ook de bedoeling om jongeren voor de raden en de provinciale denktank te porren. De dag, georgani seerd door de denktank en de Thoolse jongeren- raad, kreeg niet voor niets het motto 'In the spot lights'. Na vruchtbaar vergaderen gingen de deel nemers los in een lasergame. foto Leo Adriaansen Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47