zonder overheidsdiensten' Tas op voor het Calimero-effect' CDA pleit voor snelle verbetering N61 Hg Prikactie Vlaamse waterpolitie Tegenaanval Politie betrapt drankrijders van de reepe PZC Maandag 15 december 2008 3 verd." Waarom de ministers rïu die beide plannen ineen hebben geschoven is niet duidelijk. Het re sultaat is echter dat ze kiezen voor een centrale beheersdienst én dat ze minimaal drie kleine korpsen willen opheffen. „Als er na het vertrek van Kamer van Koophandel, Staatsbosbeheer en Verzekeringsbank nog meer diensten verdwijnen, wordt Zee land als provincie een soort lege huls zonder noemenswaardige overheidsdiensten." Volgens Schouwenaar kan het niet zo zijn dat een eeuwenoude bestuurlijke eenheid zoals de provincie Zee land helemaal wordt onttakeld. „Als de overheid ervoor kiest pro vincies in stand te houden, moet daar op het gebied van de huisves ting van diensten ook gevolg aan worden gegeven." Schouwenaar geeft aan dat er dan niet alleen maar naar kosten gekeken moet worden. „Maar ook of een bestuur ingebed is in een regio." Het gaat hem niet alleen om dat inbedden, maar ook om de gevolgen voor de werkgelegenheid en het sociaal en cultureel draagvlak als al die dien sten verdwijnen. Want stafmede werkers van de politie doen ook hun boodschappen bij de lokale bakker, de kruidenier en de boek handel. Die hebben kinderen die op lokale of regionale scholen zit ten en lid zijn van een sportvereni ging- Het opheffen van het korps Zee land heeft, maatschappelijk ge zien, dan ook een zeer grote bete kenis. Het raakt de regionale eco nomie, de regionale sportwereld en de regionale cultuurwereld in al z'n voegen. „Zeker als andere diensten in navolging van de poli tie Zeeland verlaten." door Emile Calon Een déja vu gevoel. Dat krijgt burgemeester Jan Lonink nu hij hoort dat het voortbestaan van het Zeeuwse politiekorps op het spel staat. En daarmee ook het voortbestaan in Zeeland van tal van andere diensten. Als burgemeester van Terneuzen ziet hij al jaren dat allerlei dien sten Zeeuws-Vlaanderen verlaten. Enigszins cynisch zegt hij dan ook dat de rest van de provincie ook wakker is geschud nu het om dien sten gaat die gehuisvest zijn op Walcheren en de Bevelanden. Ook het provinciebestuur, aldus de Terneuzense burgemeester. „Want nu kan je ook zeggen dat Zeeland als provincie ter discussie staat." Hij voegt daar direct aan toe dat hij niet met leedvermaak toekijkt. Maar dat een oud idee van hem nu wel direct van stal moet wor den gehaald: niet ach en wee roe pen maar met acceptabele alterna tieven komen. Als voorbeeld wijst hij naar Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren. Dankzij de intensieve sa menwerking met Gent is het voort bestaan van dat ziekenhuis voor de regio verzekerd. „En staat het ook nog eens*in de top van allerlei ziekenhuislijstjes." Lonink snapt niet wat de meer waarde is van het samenvoegen van de politiekorpsen van Zeeland en West- en Midden-Brabant. Ze ker nu de minister ook nog eens kiest voor een grote centrale be- heersunit. Dan krijg je volgens ifll Een eeuwenoude bestuurlijke eenheid als de provincie Zeeland kan niet helemaal wordt onttakeld Burgemeester Schouwenaar van Middelburg 'Dan staan we straks allemaal vast bij Kapelle om op ons werk in Noord-Brabant te komen' Karla Peijs. commissaris van de koningin hem een bestuurlijk monstrum. Dan moeten 39 burgemeesters de koers bepalen. Hij citeert zijn colle ga Vreeman (Tilburg) die ooit stel de dat niet voor niets de grootste sporteenheid op het veld, rugby, uit maximaal vijftien spelers be staat. „Meer is niet werkbaar." Volgens Lonink moeten er vrijwil lig samenwerkingsverbanden wor den aangegaan met zusterinstellin gen, in Noord-Brabant, Zuid-Hol land of België. Alleen dan is het volgens hem mogelijk in Zeeland instellingen als de Hogeschool Zee land, ziekenhuizen, GGD en poli tie te houden. Ook binnen Zee land is veel meer samenwerking nodig. „Afstappen vaij de eilanden mentaliteit en -cultuur en echt sa menwerken." 'Afstappen van de eilanaenmentaliteit en -cultuur en echt samenwerken' Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen door Wout Bareman TERNEUZEN - De scheepvaart op de Westerschelde wordt morgen ont regeld door een prikactie van de Scheepvaartpolitie in de Vlaamse havens. In Antwerpen, Gent, Zee- brugge en Oostende worden, als spoedoverleg vandaag niets ople vert, blokkades bij de sluizen opge worpen door boze werknemers, die de dupe dreigen te worden van landelijke bezuinigingen. Landelijk staan 1350 vacatures open, die voorlopig niet worden vervuld. Bij de Scheepvaartpolitie gaat het om minstens 200 vacatu res en is ook het geld voor het draaien van weekenddiensten op. Bij de Belgische waterpolitie zou den, volgens de vastgelegde korps sterkte, 481 mensen moeten wer ken; het is momenteel bijna de helft. Een vakbondswoordvoerder gisteren: „Onze havens zijn in de weekends een open deur voor cri minelen." Als er na de prikactie morgen geen gesprek op gang komt, wordt rekening gehouden met een langere staking. Schepen worden dan afgeleid naar andere havens of gaan ten anker in de monding van de Westerschelde. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De verbetering van de N61 op Zeeuws-Vlaanderen moet prioriteit krijgen. CDA-Kamerlid Ger Koopmans pleit daarvoor vandaag tijdens een overleg in de Tweede Kamer. „De verbetering van de N61 blijft voor alsnog steken in procedures." Hij vindt dat er vaart moet worden ge maakt en vraagt de minister om de N61 als 'prioritair project' aan COMMENTAAR Zeeland moet in de tegenaanval. Dat is de goede reflex van de burgemeesters Koos Schouwenaar en Jan Lonink en van commissaris van de koningin Karla Peijs op het onzalige voornemen om het Zeeuwse politiekorps op te heffen. Want het plan van de ministers Guusje ter Horst en Ernst Hirsch Ballin is een ernstige bedreiging. Als na de aangekondigde justitiële schaalvergroting zich nóg een overheidsdienst uit Zeeland terugtrekt, is de kans op een sneeuwbaleffect levensgroot. Het banenverlies is niet alleen een aanslag op het toch al smalle sociaal-economische draagvlak, maar als deze onttakeling doorzet, kan dit uiteindelijk zelfs de provincie als bestuurlijke eenheid in gevaar brengen. Voor een gebied met zoveel eigenheid zou dat een ramp zijn. Politiek Zeeland zal zij aan zij moeten staan om deze stroom te keren. Liefst met ijzersterke argumenten. Het staat wel heel parmantig, en het getuigt van strijdlust om te zeggen dat de top van de Brabantse politie ook wel vanuit Zeeland kan werken, maar erg realistisch is dit niet. Behoud van wat hier nu is, of compensatie krijgen voor wat verdwijnt, zal al moeilijk genoeg zijn. Verder is Jan Loninks advies nuttig. Hij wil nadrukkelijk de samenwerking zoeken. Het lijkt inderdaad beter om zó natuurlijk en efficiënt samen te werken met partners binnen en buiten de provincie, dat de overheid zich nog eens achter de oren krabt voor wéér een schaalvergroting op te leggen. te merken binnen de Bouwdienst van Rijkswaterstaat. Koopmans is minister Eurlings 'erkentelijk' dat hij gevolg heeft gegeven aan de moties voor de aanleg van de tun nel bij Sluiskil en de N57. Maar ook de N61 moet snel worden aan gepakt, aldus Koopmans. „De ver keersveiligheid speelt een belangrij ke rol." Ook stelt hij dat de regiona le overheden het voorgestelde tra cé snel aangelegd willen zien. BRESKENS - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag de rijbewijzen ingevorderd van twee bestuurders. Op de Oosthavendam in Breskens werd omstreeks twee uur een 49-jarige bromfietser uit Breskens betrapt op rijden onder invloed van alcohol. Uit de ademanalyse bleek dat hij ruim drie maal de toe gestane hoeveelheid had gedron ken. Op de Brieversweg in Eede werd rond vijf uur een 24-jarige Bel gische automobiliste betrapt voor rijden onder invloed. Ook zij had te veel alcohol gedronken. pruiming schocnnode i Papegaaistraat S Goes www.vandereepe.nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3