Het blijft kwakkelen Atlete Hilda Kibet met Marianne Timmer ls gek op modder Jean Paul de Bruijn legt Dick Jaspers zijn wil op 28 Maandag 15 december 2008 PZC Groot kampioene in Nagano gedegradeerd tot een krabbelaar. door Maarten van Helvoirt DEN HAAG - 'Timmertje, Timmer- tje, wat doe je nou?', vroeg NOS-commentator Frank Snoeks zich in 1998 hardop af toen hij Ma rianne Timmer in Nagano zag af stevenen op olympisch goud. Hij had de vraag afgelopen weekend bij de sprint-worldcup in de Japan se stad opnieuw kunnen stellen. Maar dan met een negatieve bij klank. Timmer is een groot kampioen, maar leek met name op de 1000 meter gedegradeerd tot een krab belaar. Op haar geliefde afstand, die ze alleen maar mocht rijden na afzeggingen van een batterij Ne derlandse sprintsters die bij het NK afstanden vóór haar waren geëindigd, klokte ze tijden van 1.19,21 en 1.19,23. En bleef ze twee keer bijna drie seconden achter op dagwinnaressen Jennifer Rodrigu ez (zaterdag) en Christine Nesbitt (gisteren). Een andere vergelijking was mis schien nog wel harder: regerend Nederlands kampioene Paulien van Deutekom klokte zaterdag bij een trainingswedstrijd op het be sneeuwde buitenijs van Collalbo een winnende tijd van 1.19.34. Met Timmer is het al ruim twee jaar kwakkelen. Dan weer wordt ze geveld door een droge hoest, dan weer speelt een foute wissel of een misslag haar parten en nu weer heeft ze last van een verrekte lies. Bij de worldcup in Heeren veen ging ze letterlijk op haar gat over de finish op de 500 meter. Met nog maar drie weken tot het NK sprint, de plaatsingswedstrijd voor het wereldkampioenschap, begint Timmer zich serieus zorgen te maken, bekende ze in Japan. „De concurrentie in Nederland is niet stil blijven zitten. Er zijn ande re meiden die het heel goed doen. Het ziet er niet zo rooskleurig uit voor mij. Ik kan niet schaatsen zo als ik wil, ik kom niet in m'n rit me." Niet starten om haar lies rust te gunnen was geen optie, al liet ze zaterdag wel de 500 meter schie ten. „Ik heb deze duizend meters nodig om te groeien. Die lies be lemmert me ook niet de hele race. Het loopt gewoon niet." Misschien dat Timmer (34) zich nog kan vastklampen aan de pres tatie van een andere oudgediende, Jennifer Rodriguez (32). De Ameri kaanse, die bij de Spelen van 1998 haar internationale doorbraak be leefde, vervolgens tien wereldbe kers won en stopte na de Spelen van 2006, gaf haar comeback zater- WJi Marianne Timmer boekt al ruim twee jaar geen aansprekende re sultaten op de 1000 meter. De drievoudig olympisch kampioene begint zich zorgen te maken. Nederlanders bleekjes Alleen Remco Olde Heuvel (zesde en zevende op de 1000 meter) en Margot Boer (negen de op de 1000 meter) behaal den in Nagano klasseringen in de top tien. De Amerikaan Shani Davis won beide 1000 meters in res pectievelijk 1.09,21 en 1.08,92. Zijn landgenote Jenni fer Rodriguez won de eerste 1000 meter bij de vrouwen in 1.16,34. Christine Nesbitt was daarna de sterkste in 1.16,38. Op de vijfhonderd meter won nen achtereenvolgens de Japan ner Keiichiro Nagashima in 34.81 seconden en de Zuid-Ko- reaan Kyou-Hyuk Lee in 34,92 seconden. Bij de vrouwen ging de hoogste eer naar de Duitse Jenny Wolf (37,71 seconden) en de Chinese Jing Yu (38,63 seconden). dag glans met de zege op de 1000 meter. Daags voor de wereldbeker in Na gano bezocht Marianne Timmer in de stad die haar zoveel succes sen bracht (twee olympische titels en een wereldtitel sprint) nog een Japanse tempel. Ze hing er bij ver trek een gelukswens op - ze wil nog naar de Winterspelen van 2010. Om dat te bereiken, kan zij alle hulp gebruiken. Nederlandse vrouwen schitteren op EK veldlopen. door Wilko Voordouw BRUSSEL - Modder, Hilda Kibet kan er geen genoeg van krijgen. De 27-jarige Nederlandse won giste ren in het Brusselse Park van La ken op overtuigende wijze het Eu ropees kampioenschap veldlopen. „Deze medaille is heel speciaal. Het is mijn eerste grote prijs. Nu wil ik er meer gaan halen." Naast Kibet onderscheidde zich ook Susan Kuijken onder de rook van het Atomium. De Nijmeegse won het goud bij de categorie neo- senioren, vrouwen onder 23 jaar. En Adrienne Herzog maakte in druk met haar zesde plaats bij de seniores. Net als eerder dit jaar op de Olympische Spelen waren het dus vooral de vrouwen die schitter den. Naast het vrouwengeweld deed één Nederlandse man van zich spreken: in het ijzersterke mannenveld eindigde Michel But ter als negende. De in Kapchorwa geboren Kibet is Nederlandse sinds oktober 2007. Ze woont al ruim zeven jaar in Castricum, is de partner van mara thonloper Hugo van den Broek. In Amsterdam studeerde ze af als fy siotherapeute. De kou in Brussel kon haar niet deren. „Ik ben wel wat gewend." Dit jaar nam ze namens Neder land al twee keer deel aan titeltoer- nooien. In maart werd ze vijfde op veldlo pen, in augustus eindigde ze als vijftiende in de Olympische 10.000 meter. Haar derde interna tionale titeltoernooi betekent dus haar eerste prijs. Vier jaar voor sprong heeft Hilda Kibet nu op haar tante, Lornah Kiplagat. Die pakte in 2005 in Tilburg - op 31-ja- rige leeftijd - haar eerste winst voor Nederland in een groot titel toernooi, het EK cross dat toen in Tilburg werd gehouden. „Maar je kan ons niet met elkaar vergelij ken. Lornah is een ander type lo per. We zijn eikaars grootste fans. We zagen elkaar vorige week nog in Kenia, en ze zei tegen me: 'You have to win in Brussels'." In tegenstelling tot Kibet houdt Ki plagat niet zo van het crossen in het noorden van Europa. Modder is niet haar domein. Kibet daaren tegen houdt er wel van en kondig de meteen aan dat ze de komende jaren wel vaker op een EK cross zal verschijnen. Zij veroverde haar medaille op overtuigende wijze. Ze bleef twee Portugese vrouwen, Jessica Augusto en Ines Monteira, voor. Augusto was woest over de overwinning van Kibet: „Ze is geen Europese." Het deed Kibet hoegenaamd niets. „We rijden zo naar Castricum terug en dan gaan we een klein feestje vieren." Hilde Kibet wint op overtuigen de wijze het EK veldlopen. De nummer twee, de Portugese Jes sica Augusto, vindt de zege van de Afrikaanse maar niks. jaarlijks al zo'n 20.000 kilometer onderweg. Deze rit stelt dan ook niet zo heel veel voor", vertelt Blomdahl. Terneuzenaar Nico Kalden ver heugt zich op de partij van de Zweed. Als zijn favoriete voetbal club Hoek op hetzelfde tijdstip thuis had moeten spelen, had hij waarschijnlijk toch voor het biljar ten gekozen. Kalden wordt niet te leurgesteld. Blomdahl toont zijn klasse tegen Eddy Leppens - de Belgische kopman van Delta/Frans Bevers - en wint met 50-32 in vijftien beurten. De Zweed, die er twee keer een serie van dertien uitstoot, geniet zicht baar van de lastige ballen die hij maakt. Na ogenschijnlijk eenvoudi ge missers verbergt hij zijn erger nis ook niet. Toch is hij na afloop laconiek over zijn zege. „Natuur lijk was het van beide kanten een goede partij, maar zoals vandaag heb ik het misschien al honderd keer meegemaakt." Leppens is minder vrolijk. Vorig jaar versloeg hij Blomdahl nog in de competi tie, maar zaterdag speelt hij bij mo- menten iets te gehaast. Toch is de Belg tevreden met het punt voor zijn team. Want ook Henk Habra- ken gaat onderuit. Hij verliest met 37-50 in 39 beurten van Horn. Lep pens: „Voorafhadden we getekend voor een gelijkspel. Dan moet je nu ook niet mopperen." De driebanders van Delta/Frans Bevers spelen in de eredivisie met 4-4 gelijk tegen de ongesla gen koploper Van Donge De Roo. Driebanders van Delta/Frans Bevers weerstaan koploper. door René van Stee sluiskil - Een glimlach van oor tot oor onderstreept de tevredenheid van Jean Paul de Bruijn. De drie- bander van eredivisionist Delta/Frans Bevers levert zaterdag avond een topprestatie door Dick Jaspers van de ongeslagen koplo per Van Donge De Roo met 50-38 in slechts zeventien beurten te verslaan. Vooral op series van twaalf en vijf moet de nummer één van de wereld uit Sint-Wille- brord het antwoord halfweg schul dig blijven. Aandachtig toeschouwer Johnny Versluijs (63) vat de partij van De Bruijn in de knusse en drukbezet te zaal van Dallinga in Sluiskil kernachtig samen. „Concentratie, tactiek, aanvallen, verdedigen en uithoudingsvermogen. Het zat er allemaal in. En dat maakt van bil jarten nou zo'n mooie sport", do ceert de biljartfanaat uit Biervliet, die zelf ook graag de keu hanteert. „In de bejaardensoos van Schoon- dijke. Libre, met een gemiddelde van 4,7." Ondanks een moyenne van 2,23 gaat Jaspers toch onderuit. „Ik heb zelf wel eens met een lager gemid delde verloren", zegt De Bruijn daarover met gevoel voor understa tement. De Hulstenaar is trots op zijn zege. Die schrijft hij niet al leen toe aan hard trainen en vak manschap, maar ook doordat hij op privé-gebied weer in een rusti Jean Paul de Bruijn (op de voorgrond) en Dick Jaspers gaan op voor hun wedstrijd in de landelijke eredivisie drie banden. foto Camile Schelstraete ger vaarwater is terechtgekomen. „Dat komt m'n spel duidelijk ten goede." Dick Jaspers is niet ontdaan van zijn tweede competitienederlaag. Op nuchtere toon: „Jean Paul wordt natuurlijk niet voor niks Ne derlands kampioen. En de laatste jaren legt hij me steeds vaker het vuur aan de schenen. Het ging van daag goed, maar het was toch niet voldoende. Het niveau lag dus heel hoog." Op de tafel naast De Bruijn wint Martin Spoormans na mens Delta/Frans Bevers van Ad Koorevaar. In 43 beurten wordt het 50-45 en meteen ook 4-0 voor de thuisploeg. Een punt is zeker binnen. Van Donge 8c De Roo brengt de Zweedse biljartlegende Torbjörn Blomdahl (de nummer vier van de wereld) en de Duitser Martin Horn (de nummer zeven van de wereld) echter nog in het strijdperk. Vanuit zijn woonplaats Backnang, op een half uur van Stuttgart, heeft Blomdahl er zes honderd kilometer opzitten. On derweg is de in Essen woonachtig Horn ingestapt. Het tweetal blijkt zo fit als een hoentje. „We zijn het vele reizen gewend. Alleen voor de Nederlandse competitie ben ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32