Susan Mumena wil maagjes vullen Prijzen die het daglicht niet kunnen verdragen! 199 GRATIS GiftFor2 het leukste cadeau voor twee! KLM 2e KLM-ticket Europa* Zonvakanties 2009 Praag Oostenrijk Winter Oostenrijk Zomer Disneyland® Resort Paris gaat nét even verder PZC Maandag 15 december 2008 I 17 Schooltuin en keuken kunnen Zambiaanse kinderen helpen leren. door Mieke van der Jagt NIEUWDORP - Het moet Susan Mu mena vreemd te moede zijn, als ze een Zeeuws klaslokaal binnen stapt. Daar zitten dan een stuk op twintig kinderen netjes te werken. Ze wisselen regelmatig van vak en daarmee van boek en van schrift. De kinderen zitten droog en warm, ze hebben wat lekkers te eten en te drinken bij zich voor in de pauze. Hoe anders is het in Chipembi, Zambia, op de bassischool waar Susan lesgeeft. Daar zijn negen klaslokalen voor achttien groepen van elk vijftig kinderen. De meeste kinderen komen met een lege maag naar school. De helft is wees en de andere helft is ook arm. De meesten moeten kilometers lopen om van huis naar school te komen en meer dan één boek kunnen ze niet betalen. „Alle vakken moeten in één boek staan en al het werk doen de leerlingen in één schrift. De Zambiaanse regering heeft wel gratis onderwijs ingevoerd, maar boeken, schriften en een school uniform moeten de kinderen of hun ouders zelf betalen." Op uitnodiging van de stichting Zeeland voor Zambia is Susan tot li januari te gast in Zeeland. Arie van Liere van Zeeland voor Zam Susan Mumena op bezoek bij christelijke basisschool De Regenboog in Nieuwdorp, waarmee Zeeland voor Zambia samenwerkt om fondsen te werven voor Chipembi. foto Dirk-Jan Gjeltema bia: „Het is een beetje onzinnig te stellen dat Susan komt om te leren van ons schoolsysteem. Dat be schikt over alle middelen die je maar bedenken kunt. Het is eigen lijk meer de bedoeling dat ze op scholen uitlegt waarvoor het geld, dat leerlingen inzamelen, nodig is. Met enkele scholen, zoals De Re genboog en De Octopus in Nieuw dorp hebben we al contacten, maar Susan gaat deze week ook naar De Kring in Goes en naar an dere scholen. Voor schoolkinderen is het leuk en leerzaam om con tact te hebben met de mensen die projecten ver weg uitvoeren." Het project waaraan Susan het hardste trekt is een soort leergang voor lichamelijke opvoeding in haar school. En dan gaat het niet over gymnastiek maar om veel ba- saler zaken, waarvoor de middelen nu helemaal ontbreken. Het zou moeten beginnen met een school tuin, waar voedsel kan worden ver bouwd. De grond is er, maar poot- en plantgoed, zaden, kunstmest en water ontbreken nog. Als de schooltuin er is, zou er een lokaal moeten komen voor scheikunde, natuurkunde en biologie. Dat lo- 'Kinderen met een lege maag kunnen zich nauwelijks concenteren' kaal moet ook als keuken dienen, omdat de kinderen dan kunnen le ren hoe ze het voedsel, dat ver bouwd is in de tuin, moeten berei den. „Heel belangrijk is ook dat ze het opeten, zodat ze niet meer met een lege maag in de klas zit ten. Met een lege maag kun je je nauwelijks concentreren", zegt Susan. Het geld voor het project hoeft echt niet alleen door acties van kinderen op scholen te worden op gebracht. Wie wil helpen de ma gen en hoofden van Zambiaanse kinderen te vullen, kan gewoon geld overmaken op banknummer 380557916 ten name van Zeeland voor Zambia in Nieuwdorp. Midwinternacht Sale Globe trakteert: Te boeken van 21.00-22.00 uur OP=OP -vraag naar de voorwaarden 1 week p.p. vanaf 4 dgn. eigen vervoer p.p. vanaf 25 Kijk voor deelnemende winkels op www.middernachtsale.nl - Druk- en zetfouten onder voorbehoud 220 winkels 0900-8482 www.middernachtsale.nl Midweek 6dgn. ^2" Ai O S0 p.p. vanaf 'S* p.p.p.n. vanaf 1 nacht Tulip Inn Bussy, incl. 2 dgn.entree qq 2 dgn. p.p. X- Kidsprijs p.p. €53 Boek tijdens de "7 Midwinternacht Sale en maak ieder uur kans op een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19