PZC 13 Tijd nog niet rijp voor voorscholen Zorgstroom ziet klacht bevestigd 14 Buren planten samen kerstboom Poging tot beroving Sambal Maandag 15 december 2008 Tip? waicheren@pzc.nl Zambïaanse juf op bezoek in Zeeuws klaslokaal Brood, Corneille en Appel te koop in Badhotel Domburg Eerst meer afstemming tussen speelzaal, school en kinderdagverblijven. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Kinderen van 2,5 jaar naar de basisschool sturen om ach terstanden vroegtijdig weg te wer ken. Verschillende Middelburgse en Vlissingse basisscholen zien wel iets in zo'n voorschool, maar vinden de tijd er nog niet rijp voor. Dat blijkt uit een onderzoek naar voorscholen in Middelburg en Vüssingen. De Ravensteinschool in Vlissingen is momenteel de enige Zeeuwse school met een voorschool. Peu ters met een taalachterstand, so ciaal-emotionele achterstand of uit een problematische gezinssitua tie krijgen vier dagdelen in de week 'les'. Er wordt gewerkt met hetzelfde onderwijssysteem als voor de basisschoolgroepen. De kinderen wennen zo alvast aan de gebruiken op school en worden te gelijk getraind in hun taal- en an dere vaardigheden. Een achter stand kan op die manier zijn weg gewerkt als een kind op zijn vier de verjaardag in groep 1 komt. Uit het onderzoek dat het RPZC (Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland) in opdracht van de ge meenten Vlissingen en Middel burg uitvoerde, blijkt dat de Mid delburgse scholen De Beverburch en De Vossenburch wel wat voe len voor een voorschool. Vanuit de gemeente Vlissingen hebben Scholen zijn bang dat kinderen op een voorschool een stempel opgedrukt krijgen. Ze zouden daarom ook kinderen zonder ach terstanden willen toelaten. De Tweemaster-Kameleon, de St. Jozefschool, Het Kompas en De Houttuyn/De Vlieger interesse ge toond. De Ravensteinschool zou graag een tweede voorschoolgroep openen omdat er momenteel veer tien kinderen op de wachtlijst staan. Daarnaast wil Ravenstein een voorschool opzetten bij het asielzoekerscentrum in Middel- burg. Toch komt er voorlopig geen enke le voorschool bij. Gesprekken met de scholen, peuterspeelzalen en kinderdagverblijven hebben aange toond dat hun educatieve program ma's nog te veel van elkaar afwij ken omdat ze volgens verschillen de methoden werken. Er is afge sproken dat eerst moet worden ge probeerd, die programma's beter op elkaar te laten aansluiten. Ook zijn een paar scholen huive rig voor de criteria om toegelaten te worden op een voorschool. Door uitsluitend kinderen met (potentiële) achterstanden aan te nemen, bestaat er een reële kans dat kinderen als 'apart' gezien wor den en worden buitengesloten door anderen. Dat vinden scholen onwenselijk. Zij zouden liever zien dat iedereen naar de voorschool mag komen. De wens van de Ravensteinschool om een voorschool te openen op het asielzoekerscentrum is afgewe zen omdat nog onduidelijk is hoe het onderwijs op het asielzoekers centrum er in de toekomst uit blijft zien. Ook wil de gemeente niet verder investeren in kinderen die mogelijk na korte tijd uitgezet worden. Ook het verzoek om een tweede voorschool-groep bij de Raven steinschool is afgekeurd omdat de school al een groep heeft. OOST-SOUBURG - Hoe laat je een nieuwbouwwijk leven? De bewoners van Het Meiveld in Souburg-Noord weten het wel. Zij hebben samen een zes meter hoge kerst boom gekocht die ze zaterdagochtend met z'n allen hebben geplant en versierd met lichtjes. „De gemeente gaat volgend jaar onze wijk beplanten. We hebben ge vraagd om een dennenboom, maar daar moeten ze nog een besluit over nemen. Daarom hebben we voor deze kerst, er alvast zelf een geregeld", zegt bewoner Rens Kaljouw. foto Lex de Meester OOST-SOUBURG - wee onbekende mannen hebben vrijdagavond in Oost-Souburg geprobeerd een der tigjarige taxichauffeuse uit Middel burg te beroven. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De vrouw stond omstreeks 22.50 uur te wachten op een klant in de Wilgenstraat in Oost-Souburg. Twee mannen kwamen op haar af met een voorwerp dat op een vuurwapen leek. Onder bedrei ging van dat voorwerp vroegen ze om geld. Mogelijk is er kort daarna een schot gelost, maar dat heeft de politie nog niet duidelijk in beeld. Ook is nog niet helder hoe de po ging tot beroving precies is verlo pen. Wel staat vast dat de daders er zonder geld vandoor zijn ge gaan. Rapport ministerie wijst uit dat gemeenten te weinig betalen. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Leon Phernambucq, directeur van zorgaanbieder Zorg stroom, roept het al de hele tijd. Maar nu heeft ook onderzoek van het ministerie van Volkshuisves ting, Welzijn en Sport uitgewezen dat gemeenten te weinig betalen voor thuiszorg. „Ik ben blij dat een objectief on derzoek van het ministerie dit nu ook heeft vastgesteld", zegt Pher nambucq. „Maar de vraag is wat er nu verder mee gebeurt." Zorgstroom dreigde de afgelopen weken te stoppen met het bieden van huishoudelijke hulp omdat de Walcherse gemeenten te weinig zouden betalen. Hónderden ba nen stonden op de tocht. Uiteinde lijk is Zorgstroom toch akkoord ge gaan, in de wetenschap dat het een tekort gaat opleveren. „Het was slikken of stikken." Uit het rapport van staatssecretaris Jet Bussemaker blijkt dat 72 pro cent van de thuiszorgorganisaties die huishoudelijke hulp leveren, niet kostendekkend kunnen wer ken. „Die andere 28 procent be staat uit kleinere, beginnende orga nisaties die volledig draaien op goedkoop personeel. Die hebben Wethouder De Vries van de ge- meente Middelburg verwacht dat het rapport weinig verschil maakt. „Onze tarieven zullen de toets der kritiek doorstaan." geen voorgeschiedenis", zegt Pher- •nambucq. „Sinds wij hebben ingestemd met het tarief, is het heel stil geworden bij de Walcherse raadsfracties. Maar het probleem is nog niet uit de wereld. De verschillen tussen de tarieven op Walcheren en in het Oosterscheldegebied zijn aan zienlijk. Daar moet toch nog een keer snel over gesproken worden met de wethouders. Ik hoop dat dit rapport, de gemeenten aan het denken zet." Wethouder Albert de Vries van Middelburg verwacht dat het rap port van het ministerie weinig ver schil zal maken. „Wij hebben ste vig onderzoek 'naar de tarieven ge daan. Ik denk dat het scherpe tarie ven zijn, maar dat ze de toets der kritiek kunnen doorstaan." Tip? redactie@pzc.nl Dagelijks doen Moira (5) en Bing (7) uit Vlissingen ontdekkin gen. Van de week werden er thuis vissticks gegeten en Moira vroeg of daar inderdaad vis in zat en wat voor vis dat was. 'Koolvis', wist haar vader. „Is dat dan vierkante vis?" vroeg Moira. Bing maakte gisteren kennis met sambal. Zijn vader voegde tij dens de maaltijd wat van dat goedje toe aan de gekookte boon tjes op diens bord. Toen Bing vroeg wat het was zei hij: „Dat is sambal, da's voor grote men sen en als jij daarvan eet sta je in brand, want het is heel pittig en heet." Bing bekeek het sambal potje, pakte het op en riep: „Pa pa je jokt, dit potje is koud!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15