door zorgen om recessie België dacht aan afgelasten EU-top Prijzen die het daglicht niet kunnen verdragen! GRATIS Datenin jeregio KLM Jg) Oostenrijk Winter Oostenrijk Zomer 2e KLM-ticket Europa* Disneyland® Resort Paris Zonvakanties 2009 gaat nét even verder PZC Zaterdag 13 december 2008 9 Concessies EU aan lidstaten in Oost-Europa en zware industrie. BRUSSEL - In het nieuwe klimaat plan van de Europese Unie (EU) zijn concessies gedaan aan de zwa re industrie én Oost-Europese lan- den die bezorgd zijn dat de kosten om aan milieueisen te voldoen schadelijke gevolgen hebben voor hun economische groei. Tegenstanders van het originele plan wijzen op de risico's van extra kosten in een periode van re cessie. Het plan geeft ruwweg aan hoe de 27 EU-lidstaten vóór 2020 hun uit stoot van koolstofdioxide met twintig procent kunnen terugbren gen. Het Europese plan lijkt een af gezwakte versie van de voorstellen waarover nog geen jaar geleden ie dereen het eens leek. De Europese industrie hoeft minder te betalen voor de C02-uitstoot. In 2020 hoeft slechts zeventig procent van de uitstootrechten te worden ge kocht in plaats van honderd pro cent. Elektriciteitsbedrijven moeten wel gaan betalen voor hun uitstoot, wat de energieprijzen zal opdrij ven. Maar de Oost-Europese lan den, die hun energie goeddeels uit zwaar vervuilende bruinkoolcen trales halen, hoeven pas in 2020 en niet al in 2013 voor hun volledi ge C02-uitstoot te betalen. Officieel wordt aan de klimaatdoe len van vorig jaar niet getornd: de C02-uitstoot moet over elf jaar met twintig procent zijn vermin derd, het energieverbruik moet dan twintig procent lager zijn en twintig procent daarvan moet uit bronnen komen als zonne- of windenergie. Maar of die doelstellingen met het nu voorliggende pakket worden ge haald, lijkt onzeker. En er wordt gevreesd dat bedrijven hun produc tie zullen verplaatsen naar (lagelo- nen-)landen buiten de EU, die het minder nauw nemen met het mi lieu. De milieubeweging noemt het ak koord een mislukking. „Dit ak koord is niet de grote stap in de richting van een schone econo mie, die de Europese Unie begin 2007 voor ogen stond", stelt ook PvdA-Europarlementariër Dorette Corbey. Corbey is een van de hoofdonder handelaars van het parlement op klimaatgebied. Kritiek van het Europees Parle ment kan nog gevolgen hebben, want zonder instemming van het parlement is er géén klimaatplan. Conferentie mogelijk doelwit van opgepakte terreurverdachten. BRUSSEL - Na het oppakken van veertien terreurverdachten heeft de Belgische regering kort overwo gen de Europese top af te gelasten. Dat heeft premier Yves Leterme gisteren gezegd tegen de Waalse zender Bel RTL. Volgens Leterme kon door de poli tieactie donderdagochtend tegen de moslimextremisten een 'zeker Tisico' worden voorkomen. Over het mogelijke doelwit van een aan slag liet hij zich niet uit. Volgens de Belgische officier van justitie Jo- han Delmulle was het 'niet uitge sloten dat de Europese top in Brus sel het doelwit zou zijn'. De Belgische politie pakte in Brus sel en Luik veertien personen op die een Belgische tak van Al Qaida zouden vormen. Zes van de veer tien zijn gisteren officieel aange klaagd. Het gaat om vijf mannen en een vrouw. Ze hebben allemaal de Belgische nationaliteit. Een van de activisten van de groep stond volgens Vlaamse media op het punt een zelfmoordaanslag te plegen. Hij zou zichzelf hebben willen opblazen. Onder de zes die zijn aangehou den is ook de 49-jarige Malika El Aroud, die de 'mama van Al Qaida in Europa' wordt genoemd. Ze is 1^ Even is overwogen om de EU-top in Brussel af te gelasten na de aanhouding van veertien terreur verdachten, stelt de Belgische premier Yves Leterme. ADVERTENTIE VAN DE DAG Man, 54, zkt lieve spontane vrouw 45-50 voor serieuze relatie uit en thuis. Niet rokende. 0900-0401117 Postbus: 100630 (€0,80 p/rn) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregioml Deelnemers moeten 18 jaar zijn of 0 nodig hebben bel 0900-0*00038 dateninjeregio ukcustomers Deze service werkt niet met een uit Marokko afkomstig en een be kende online-jihadiste. Justitie verdenkt haar en haar hui dige echtgenoot ervan een jihadis- tische cel in België te hebben opge richt die aanslagen in België wilde plegen. De vrouw was eind vorig jaar al eens opgepakt, verdacht van het willen bevrijden van de Tunesi sche ex-voetballer Nizar Trabelsi, die een straf van tien jaar uitzit in België wegens het voorbereiden van een aanslag. Ze kwam weer vrij wegens gebrek aan bewijs. Hoofdpunten klimaatplan In 2020 moet de C02-uitstoot door fabrieken, auto's en ener giebedrijven met 20% zijn ver minderd t.o.v. van 1990. Het energieverbruik moet 20% lager liggen dan nu en 20% moet uit zonne- en winde nergie komen. De industrie krijgt de C02-uit- stootrechten niet meer gratis. In 2013 moet voor 20% van die rechten worden betaald, op lopend tot 70% in 2020. Energiebedrijven moeten ook vanaf 2013 voor C02-rechten gaan betalen, oplopend tot 100% in 2020. Zij mogen die kosten doorberekenen aan de consument. Oost-Europese landen die veel vuile kolencentrales hebben, betalen minder voor hun uit stootrechten. mmmm Midweek 6 dan, f** ,f« Q 5Q p.p. vanaf'O T/« p.p.p.n. vanaf :hr Q Globe trakteert: Te boeken van 21.00-22.00 uur OP=OP '-vraag naar de voorwaarden 1 nacht Tulip Inn Bussy, incl. 2 dgn. entree ,gg> q 2 dgn. p.p. *.-• Kidsprijs p.p. ET 1 week p.p. vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9