Klimaatplan minder strikt Cruciaal overleg toekomst Antillen Verkoop van Fortis bevroren Rellen bij Grieken gaan tweede week in Premier Balkenende praat tijdens de klimaattop met de Franse president Sarkozy. foto Geert Vanden Wijngaert/AP 8 Zaterdag 13 december 2008 PZC Aandeelhouders mogen zich uitspreken over bankverzekeraar. BRUSSEL - De opsplitsing van For tis in oktober is opgeschort. Aan deelhouders van Fortis krijgen als nog de mogelijkheid om zich ujt te spreken over de verkoop van de len van de bankverzekeraar aan België, Nederland en de Franse bank BNP Paribas. Dat heeft het Belgische hof van be roep gisteren bepaald. Een advo caat had een zaak aangespannen met steun van circa tweeduizend gedupeerde aandeelhouders. Die zagen dat hun aandelen door de ac ties bijna niets meer waard waren geworden. Ze verweten de leiding van Fortis dat het geen enkel be sluit had voorgelegd aan de aan deelhouders. De leiding van Fortis en bewinds lieden van België, Nederland en Luxemburg hadden besloten tot de opsplitsing omdat Fortis in gro te geldnood was gekomen. Eerst kocht de Nederlandse staat ABN Amro en delen van Fortis, die in middels zijn samengevoegd tot een nieuw bedrijf onder leiding van Gerrit Zalm. De Belgische staat verkocht daarna grote Bel gische delen aan de Franse bank BNP Paribas. Het Hof van Beroep heeft een groep van twee wijzen en drie technici aangesteld, die moet advi seren hoe het verder moet. Het zijn de oud-professoren Walter Van Gerven en Guy Horsmans evenals de financieel experts André Kilesse, Roland Gillet en Re- mi Vermeiren. ATHENE - Jeugdige actievoerders en de oproerpolitie zijn gisteren op nieuw slaags geraakt in het cen trum van Athene. Het was de ze vende achtereenvolgende dag van onlusten in Griekenland. De jongeren gooiden met stenen en brandbommen, de politie zette traangas en schrikgranaten in. Pre mier Kostas Karamanlis legde in Brussel oproepen tot aftreden naast zich neer. Personeelsleden van banken aan het centrale Syntagmaplein in Athene keken angstig toe terwijl betogers ruiten insloegen die nog maar net waren hersteld van eerde re vernielingen. Een groep jonge ren drong de Nationale Griekse Bank binnen, waarop het perso neel in paniek de benen nam. Sinds agenten vorige week zater dag de 15-jarige Alexandras Grigoropoulos doodschoten, was het iedere dag raak. Inmiddels zijn honderden winkelruiten gesneu veld en tientallen auto's verbrand. De'regering-Karamanlis wil niets weten van vervroegde verkiezin gen. Hij zei gisteren dat het land in tijden van crisis juist behoefte heeft aan een vaste hand. „Daar ligt de prioriteit van de regering, niet bij scenario's over verkiezin gen en opvolging." Tegenstand overzee tegen hervormingen en twijfel in parlement. door onze correspondent Trix van Bennekom KRALENDIJK - Tegenstanders van premier Jan Peter Balkenende ont vangen hem dit weekend met ge slepen messen als hij op Curasao arriveert. Balkenende zit er maan dag een cruciale vergadering voor over de ontmanteling van de Ne derlandse Antillen. Op Curasao en Bonaire worden acties gepland te gen 'herkolonisatie'. De minister-president weet zich gecontroleerd door een zeer kriti sche Tweede Kamer, die de ont manteling van de Antillen nog kan afblazen als de eilanden onvol doende willen meewerken. De Ronde Tafel Conferentie (RTC) op Curasao moet vaststellen of de be nodigde wet- en regelgeving ge reed is voor deze staatkundige her vorming. De Tweede Kamer stuurde Balken ende afgelopen week weg met de boodschap 'geen onomkeerbare stappen' te zetten. Het parlement wil greep houden op het proces dat van drie eilanden bijzondere Nederlandse gemeenten maakt en van twee eilanden autonome lan den binnen het koninkrijk. Advocaten op Curasao gaan prates: teren tegen de greep die Neder land na de hervormingen krijgt op de rechtshandhaving. De oppositie partijen - met tien van de 21 zetels in de eilandsraad - demonstreren tegen de 'herkolonisatie'. De leider van oppositiepartij Pueblo Sobera- no, Helmin Wiels, heeft zijn aan hang opgeroepen bij demonstra ties een gele ster te dragen met 'no'. Dit tot ontsteltenis van de in vloedrijke joodse gemeenschap op het eiland. Volgend jaar mei houdt Curasao - als enige eiland - een raadgevend referendum over het onderhandelingsresultaat. De op positie beschouwt de demonstra ties als startsein voor haar nee-campagne. Op Bonaire organiseert advocaat Michiel Bijkerk met vertegenwoor digers van andere eilanden een al ternatieve conferentie. Hun be zwaar is dat Bonaire, Sint Eusta- tius en Saba straks Nederlandse ge meenten worden, maar dat de in woners niet dezelfde rechten krij gen als andere Nederlandse bur gers. De sociale zekerheid, het on derwijs en de gezondheidszorg op Bonaire blijven minder dan de Ne derlandse. Dat steekt en tegenstanders me nen dat de eilandbewoners twee derangsburgers van Nederland worden. De tegenstand op de Antillen kan de groeiende twijfel in de Neder landse politiek over het staatkundi ge project verder aanwakkeren. Ne derland is vooral bezorgd over de rechtshandhaving en het functio neren van politie en justitie. Bo vendien is vooral Sint Maarten een zorgenkindje.- Een vorig jaar verschenen wetenschappelijk rap port veegt de vloer aan met de rechtshandhaving op het eiland. Papadopoulos van Cyprus overleden NICOSIA - Tassos Papadopoulos, voormalig president van Cyprus, is gisteren op 74-jarige leeftijd over leden. Hij was vorige maand in het ziekenhuis opgenomen met longkanker. De politieke carrière van Papado poulos, een jurist, omspande de hele bewogen geschiedenis van het verdeelde Cyprus sinds het ei land in i960 onafhankelijk werd "van Groot-Brittannië. Een naakte Carta Bruni op de tas van Pardon. foto GPD Bruni klaagt bedrijf aan wegens naaktfoto PARIjS - Carla Bruni-Sarkozy (40) sleept een kledingbedrijf op het Franse eiland Réunion voor de rechter. De vrouw van de Franse president Sarkozy wil dat de firma Pardon stopt met de verkoop van een tas waarop een naaktfoto van haar staat. Het bedrijf maakt gebruik van de foto zonder toestemming en voor eigen gewin, zegt zij. Bruni eist ook 125.000 euro schadevergoe- ding. Pin-up model Bettie Page (85) overleden LOS ANGELES - Het vroegere Ameri kaanse pin-up model Bettie Page is donderdag in Los Angeles overle den. Page lag drie weken met longont steking in een ziekenhuis toen zij werd getroffen door een hartaan val. Bettie Page was 85 jaar. Zij is in de jaren 50 bekend gewor den en geldt als icoon van de pin-up en wegbereidster van de seksuele revolutie van de jaren 60. 'Genocide Britten op volk Zimbabwe' HARARE - De Zimbabwaanse rege ring beschuldigt Groot-Brittannië de cholera-epidemie te hebben ver oorzaakt in een poging 'genocide te plegen' op het volk van Zimbab we. Dat heeft de minister van Informa tie, Sikhanyiso Ndlovu, gisteren ge zegd. „De cholera-epidemie in Zimbabwe is een biologische en chemische oorlogsmacht, een uit- roeiingsaanval op het volk van Zimbabwe door de Britten." Isaf opent vuur op bus: vier Afghanen gedood KABUL - Minstens vier Afghaanse burgers zijn gedood toen de bus waarin zij zaten gisteren door Isaf-soldaten werd beschoten in de provincie Wardak. Zeker tien passagiers raakten ge wond. Isaf zegt dat de chauffeur niet rea geerde op waarschuwingsschoten en niet wilde stoppen. Volgens de Isaf handelden de mili tairen, die te voet patrouilleerden, uit zelfverdediging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8