Inhaalrace van een laatbloeier spectrum 6 „M'n moeder was ook een zakenvrouw. Die liep nog in klederdracht en steef en plooide boerenmutsen." PZC Zaterdag 13 december 2008 door wout Bareman Ze rijdt bijna dagelijks in haar witte bestelauto door Belgie en Nederland. Haar telefoon gaat onophou- foto Mechteld Jansen delijk. Dan gaat het over ontwerpen, patronen, stoffen, maar ook over leuke hebbedingetjes voor in haar winkel. Af en toe praat ze met een vriendin over het fenomeen Reiki, maar dat gebeurt vooral in de late avond, vaak tot ver na middernacht. Ze is 63 jaar en aan een soort inhaalrace bezig. a, zeg maar gerust dat Ria Meij- I aard een laatbloeier is. In alles. Pas I na haar scheiding, alweer jaren ge- I leden begon ze zich echt te ont- plooien, kwamen haar kwaliteiten pas echt naar boven. Veel school heeft ze niet gehad. Drie jaar huishoud school, meer niet. Laatst vond ze haar beoordeling van 29 mei 1957 terug. Een lerares stelde vast: „Ria is een voldoen de vrijmoedig meisje. Haar instelling is, gezien haar leeftijd, nog wat kinder lijk. Ze is een meisje met een ruim vol doende intelligentie, doch haar studie zin is maar matig te noemen." Enne, ze kon later best nog iets bereiken, als ze maar lang genoeg zou blijven leren. Opgerold in haar stoel grinnikt ze: „Nou, ik leer nog iedere dag, dus heb ben ze toch nog gelijk gekregen." Een 'vrijmoedig meisje'. Geboren in „De Vac is door de jaren heen enorm gegroeid, ook in kwaliteit: Aanvanke lijk werd er een beetje meewarig over gedaan, over die bemoeizuchtige vrou wen. Want de bouwwereld was toch vooral een zaak van mannen. Architec ten, aannemers, projectontwikkelaars. Maar zienderogen wonnen we terrein, zagen die 'bouwers' dat onze adviezen over verkeerd openslaande deuren en klapraampjes best waardevol waren. Uiteindelijk breidde onze taak steeds verder uit. Leuk werk, maar ik had het op den duur zo druk met m'n werk, dat ik ermee moest stoppen." Haar werk - modeagenturen - zorgde er ook voor dat ze stopte met volleybal. „En dat had ik wel 26 jaar gedaan, tot m'n vijftigste. Ik lulde van begin tot einde van een wedstrijd, tot ergernis van m'n medespeelsters. Tja, ook weer te RM (Ria Meijaard) op en bouwde een fikse klantenkring op in modemerken, lassen, sjaals en andere kledingstuk ken. Ze levert ze nog steeds, in België en Nederland. En ze verkoopt ze in haar winkeltje - 'het groeit zo langzamerhand uit z'n voegen; we kun nen geen kant meer op' - in de Noord straat in Terneuzen; De Appel heet het en ze runt het samen met Marlies. „In 2001 ben ik gestart met de productie van een eigen modelijn. Ik heb eerlijk gezegd nooit geleerd voor ontwerpster of wat dan ook. Maar ik maakte op m'n negende wel m'n eerste jurkje. M'n moeder was trouwens ook wel een zakenvrouw. Die liep nog in kle derdracht en steef en plooide boeren- mutsen. Die ging ik dan op de fiets afleveren. M'n broers zaten ook in za ken. De één bij de boerenhandelsmaat- 's-Heer Arendskerke, in een gezin waarin Christelijk Historische Unie werd gestemd. Vader was boeren knecht. „En m'n moeder vroeg aan m'n vader wat ze moest stemmen; CHU dus." Ze was thuis, zoals ze het zelf, zegt 'het kakkenisje', een nakomer tje met broers die nu 78 en 73 jaar oud zijn. Toen ze nog geen twintig was, trouwde ze met Ko uit Goes, uit een helrood nest. Ko werkte bij de Post en was raadslid. En zij ging, volgzaam als ze was, dingen doen voor de PvdA. Folderen bijvoorbeeld. Naar de kerk ging ze steeds minder, op den duur he lemaal nooit meer. „Ik ben nog wel in de kerk getrouwd, maar al snel afgegle den." Haar ouders oefenden niet veel druk op haar uit. Vader was zestig jaar lid van het kerkkoor op Nieuwdorp. Moeder was van huis uit oud-gerefor meerd en een trouw kerkganger, met haar roots in Zaamslag trouwens. Haar ex zou later zeggen: „Het is niet vreemd dat je zo goed kunt aarden in Zeeuws-Vlaanderen. De opa van m'n moeder, een De Putter, kwam hier van daan. Ko had heimwee, om allerlei re denen. Hij was directeur van de Post in Zeeuws-Vlaanderen, voorzitter van de voetbalvereniging Terneuzense Boys. Hij is na onze scheiding terug ge gaan. Ik ben gebleven." Ze was actiefin de PvdA ('folders uit delen in een verkiezingskraampje op de Markt in Goes en discussiëren met de kapelaan over abortus') en later in Terneuzen van 1986 tot 1996 lid van de Vrouwen Adviescommissie (Vac). Uit dien hoofde ook nauw betrokken bij het Wöon Konsumenten Bureau, dat zich onder meer bekommert om de leefbaarheid van de woonomgeving. laat begonnen. Ik ben ook nog een tijd je scheidsrechter geweest, maar daar had ik de pest aan. Op zo'n trapje staan..." Een laatbloeier. „Ik heb in Goes - 'de stad'- nog even op de boek houding van de ZLM in de Wijn gaardstraat gewerkt, maar werken deed je niet, als je eenmaal getrouwd was. Dan zorgde je voor je man erf la ter voor je kinderen; op ze wachten\als ze uit school kwamen, met een kopje thee. En kleren naaien natuurlijk. Die eerste veertig jaar heb ik eigenlijk niet geleefd. Ik was gekneed door m'n af komst en door m'n wat oudere man. Na de scheiding ben ik steeds nadruk- keiijker voor mezelf opgekomen, heb ik mezelf ontdekt, ben ik mezelf gaan opbouwen. ]a echt, uiteindelijk heb ik zelf het heft in handen genomen." Ze zegt het heel nadrukkelijk. En strijd baar, met gebalde vuisten en een hoge stem. Ze stapte in de textiel, was adviseur van Walra, een producent en leveran cier van linnengoed van een mooie kwaliteit. Het bedrijf werkte met een intensieve mailing en een spaarsys teem. Ze moest 10.000 gulden omzet maken in drie maanden tijd, maar haal de dat al in een maand. In één jaar tijd werkte ze zich in de top tien van beste adviseuses, let wel: met 300 collega's. „Het is een cliché, maar ik wilde me zelf bewijzen onder het motto 'als je iets doet, moet je het goed doen'. Maar misschien was die dadendrang ook wel ingegeven door het verleden. Mis schien? Ik weet het wel zeker." In 1998 begon ze haar eigen bedrijf. Ze ging in zaken, richtte Modeagentuur schappij Cebeco en de ander was elek- triciën. Misschien heb ik het wel van m'n opa... Die had een winkeltje. Hoe wel, die gaf alles weg..." Ze ontwerpt, maakt monsters (model len), bepaalt welke stof er wordt ge bruikt en stuurt de opdrachten door naar een atelier in Polen. Kleinschalige productie. „Eigenzinnige kleding, die niet direct mode-afhankelijk is. We hebben, ook in De Appel, een breed as sortiment. We letten op het comfort voor de klant, hebben daarvoor specia le modelletjes in de aanbieding, gebrui ken ook zoveel mogelijk natuurlijke stoffen. Ik merk zelf het verschil. Giste ren had ik een broek van een synthe tische stof aan; zó statisch. Ik verkoop ook kleding van hennep. Toen die twee coffeeshops in Terneuzen waren gesloten, heb ik er nog grappen over gemaakt. Want wij waren op dat mo ment wel mooi de enige zaak waar je nog hennepproducten kon kopen. De Appel is geen gewone winkel. Er zit een stukje bewustzijn achter, milieu vriendelijke producten. Begrijp me goed, we verkopen ook gewone shirt jes hoor, maar we hebben ook een vas te klantenkring, die juist op die natuur lijke materialen afkomt.'Of we alleen kléding van natuurlijke materialen ver kopen? Nee dus. Je moet wel op je om zet letten. Ik verkoop nu veel van het merk Cocon; een producent in zijden onder- en bovenkleding. Een 'schone collectie' noem je dat. Geproduceerd met respect voor mens en natuur." In november 1998 behaalde ze haar eerste graad in Reiki, een paranor male therapie die is ingedeeld bij de alternatieve geneeswijzen. „Dat pas te op dat moment heel erg bij me. Ik ontdekte dat er niet alleen een wereld van verstand is, maar ook een wereld, die verder reikt dan wat je ziet. Met Reiki werk je aan jezelf, aan het inner lijke. Heel zuiver allemaal. Maar klik je Reiki aan op internet, dan heb je al snel de indruk dat het een jungle is, zo als zoveel van die zogenaamde alterna tieve geneeswijzen. ]e wordt helemaal gestoord van de sites en de informatie die ze uitbraken. Honderdduizend mas ters en honderdduizend verschillende interpretaties. Dat de kennismaking bij mij zo spectaculair was, wil niet zeg gen dat het bij anderen ook zo is. Master zijn betekent overigens niet zo heel veel. Het is een kwestie van ja ren; je moet er in groeien. Master? Voor mij betekent dat meester zijn over je eigen leven en ooit wil ik met de kennis en de energie, die ik heb op gedaan en nog op doe, wel eens iets doen. Nu nog niet." Ze heeft, zegt ze, door Reiki ee"n 'bewustzijnssprong' ge maakt. „Het was een positieve schop onder m'n kont." Ze zegt het, terwijl ze een patroon ontvouwt en weer aan de slag gaat. De rooibosthee is inmid dels vervangen door een Frans cognac je, dat ze op haar vakantie vlak boven de Pyreneeën inkoopt. En er wordt een pompoensoepje weggelepeld. Ria Meijaard Naam: Maria Pietemella Meijaard Geboren: 2 september 1945, 's-Heer Arendskerke Opleiding: Huishoudschool, diverse cursus sen Beroep: ondernemer Burgerlijke staat: gescheiden; twee zoons en drie kleinkinderen Hobbies: werken, lezen, leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 84