Zorgtop verdient te veel Limburgs dialect nog zeer vitaal 'Mooiste kerstlied' in 3700 versies HOUTEN VLOEREN! Overvaller in voet geschoten 4 Zaterdag 13 december 2008 pzc venlo - De Limburgse dialecten zijn nog uiterst vitaal. Beduidend vitaler dan de dialecten in Zeeland en Noord-Brabant. Dat blijkt uit een grootschalige internet-enquête die vorig jaar werd gehouden naar het streektaalgebruik in Zuid-Ne derland, begeleid door de Universi teit Utrecht. De resultaten zijn sa mengevat in het deze week ver schenen Jaarboek 2007 van Vereni ging Veldeke Limburg. Aan het on derzoek deden ruim vijfduizend mensen mee. Niet alleen zijn er meer Limbur gers die dialect spreken dan Zeeuwen en Brabanders, Limbur gers gebruiken het dialect ook in veel meer situaties als voertaal. Bijna de helft van de Limburgers spreekt dialect op school en op het werk, tegen nog geen twintig pro cent van de Zeeuwen en maar 8,8 procent van de Brabanders. Ook het personeel in de supermarkt wordt door ruim tachtig procent van de Limburgers in het dialect aangesproken, terwijl van de Zeeuwen 34 procent en van de Bra banders slechts twintig procent dan de thuistaal hanteert. 'Zeer ongebruikelijk' is volgens de onderzoekers het hoge percentage Limburgers (43,1 procent) dat ook in de contacten met de huisarts het dialect gebruikt. In Zeeland en Brabant is dat tien procent of min der. Je vindt de auto die ie zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.aufovermeulen.nl PETER ''wat een stem.ml Friese dorpen vrezen komst lawaaiige JSF LEEUWARDEN - Dorpen in Fries land zijn bang dat ze moeten ver dwijnen door de komst van de Joint Strike Fighter (JSF) naar de Vliegbasis Leeuwarden. Dat heb ben zij gisteren gemeld aan Defen sie. De JSF maakt vier keer zoveel lawaai als de F16. Het lawaai is zo sterk dat dorpen als Marssum en Jelsum, die naast de basis liggen, moeten worden gesloopt. Apacheongeluk kost in 2009 ook miljoenen den haag - Het ongeluk met de Apache-gevechtshelikopter die vo rig jaar december voor een stroom storing zorgde in de Bommeler en Tielerwaard kost Defensie vol gend jaar mogelijk 35 miljoen euro aan claims. Dat meldde minister Van Middelkoop (Defensie) de Ka mer gisteren. Defensie had voor 2008 al vijf miljoen euro uitgetrok ken om claims van particulieren en bedrijven af te handelen. Bussemaker: loon van bestuurders is te snel gestegen. den haag - De salarissen van de bestuurders in de verpleging, ver zorging en thuiszorg zijn de laatste jaren sterker gestegen dan de lo nen van hun personeel. In een brief aan de Tweede Kamer noemt staatssecretaris Jet Bussemaker (Volksgezondheid) deze ontwikke ling zorgelijk. De bestuurders streken de laatste drie jaar 9,4 procent meer op, de werknemers gingen er 5,5 procent op vooruit. In Bussemakers ogen onderstreept de loonontwikkeling in de zorgsector dat de bestuur ders niet de vrije hand kan wor den gelaten. Het kabinet wil dat de sector een beloningscode op stelt die dan wettelijk wordt vastge legd. Bussemaker hekelde al eerder te ruime salariëring van zorgbestuur- ders. De Tweede Kamer dringt al langer aan op een verlaging van de salarissen van bestuurders in de zorg. De meeste partijen vinden dat de directeuren niet meer mo gen verdienen dan de zogenoem de Balkenendenorm van 176.000 euro per jaar. De kosten die instellingen maken voor het personeel komen uit een onderzoek dat Bussemaker heeft laten uitvoeren naar de kostprijs van huishoudelijke verzorging die de gemeenten inkopen. Uit deze cijfers blijkt dat de gemiddelde ta rieven die zijn afgesproken bene den de kostprijs liggen. De kosten liggen 12,5 procent hoger dan de opbrengsten. De gemeenten moeten tegenwoor dig de huishoudelijk hulp zelf in kopen. Bussemaker heeft er al meermalen op gewezen dat het een slechte zaak is als zorgaanbie ders onder de kostprijs gaan zitten om de opdrachten van de gemeen ten binnen te slepen. Volgens staatssecretaris Bussema ker krijgen bestuurders in de zorgsector te hoge salarissen, de laatste drie jaar steeg hun inko men met 9,4 procent. Twintig meer dan 220.000 Bussemaker liet vorige maand weten dat bestuurders in de zorg wat haar betreft niet meer mogen verdienen dan 220.000 euro per jaar. Ook de zorgsector zelf heeft deze grens vastgelegd, maar daar wordt niet altijd de hand aan gehouden. Twintig van de honderd groot ste zorginstellingen van Neder land betalen hun directeur meer dan 220.000 euro. En zes tig van de honderd zorgdirec- teuren kregen in 2007 een sala ris dat hoger lag dan de Balken ende-norm van 176.000 euro. Nederland voorbereid Vergoeding bezwaar op komst van Tanja patiëntendossier den haag - Als Tanja Nijmeijer de extreem linkse Colombiaanse re bellenbeweging Fare wil verlaten, dan is Nederland voorbereid. Dat meldde minister Maxime Verha gen (Buitenlandse Zaken) gisteren op zijn 1\vitter-site. „Ze heeft zich vrijwillig bij een terreurorganisatie aangesloten maar als ze weg wil, heeft Nederland maatregelen ge troffen", schrijft de minister. Kerstbomen ondanks crisis erg gewild DEN HAAG - Mensen die voor hun kinderen bezwaar willen maken te gen deelname aan het elektronisch patiëntendossier (EPD) kunnen daarvoor een vergoeding van 15 eu ro krijgen. Dat heeft minister Ab Klink (Volksgezondheid) gisteren ge schreven aan de Tweede Kamer. Om bezwaar aan te tekenen voor kinderen onder de zestien is een uittreksel uit het geboorteregister nodig. Dat kost de ouders geld. alkmaar - Een politieagent heeft gisteren langs de A9 tussen Alk maar en Akersloot een 21-jarige Amsterdammer in de voet gescho ten, die kort daarvoor een juwelier in Alkmaar had beroofd. Twee mannen op een scooter sloegen met een hamer een vitrine in, be dreigden een medewerkster en re den weg met sieraden. De politie zag de twee even later in een gesto len auto de A9 oprijden. Na een achtervolging werden ze klemgere den. Toen een van hen vluchtte, schoot een agent hem in zijn voet. gelegd en voor de doe-liet-zelvér BAX -TERHEIJDEN Bergen 28 - 076-5932188 www.baxhoutenvloeren.nl www. I a mei pa rket. n I amsterdam - Crisis of niet, de kerstbomen vliegen over de toon bank. Deze maand worden naar ver wachting rond de drie miljoen kerstbomen verkocht. Hierbij gaat het voor het grootste deel om 'ech te' bomen (2,5 miljoen stuks). Het Productschap Tuinbouw meld de gisteren dat de vraag naar kerst bomen dit jaar even groot is als vo rig jaar. door Susan van der Vegt balk - Nee, hij gaat echt niet een week lang 24 uur per dag naar Ra dio Gasterlan luisteren. „Een hele dag Stille Nacht, Heilige Nacht, daar word zelfs ik moe van", zegt Reinier Thiesen (64) uit het Lim burgse Meerio eerlijk. Via de web site www.stille-nacht.ni kwam de redactie van de lokale omroep in het Friese Balk met Stille Nacht-verzamelaar Thiesen in con tact. Woensdag begint de mara thonuitzending (te volgen via www.radiogasterlan.nl). Thiesen begon eind jaren zeventig met zijn verzameling. „Ik had acht kerst-lp's en ontdekte dat elke ar tiest een eigen draai aan het num mer gaf" Na de komst van de cd ging het snel. „Iedereen deed lp's weg. De rommelmarkten lagen er vol mee." Tegenwoordig is er internet, en haalt hij de nummers van over de hele wereld. Vooral Amerika doet het goed. „Bijna elke artiest maakt een kerstalbum." Inmiddels bezit hij 3700 versies van Stille Nacht, Heilige Nacht. Hij weet nog goed wanneer de lief de begon. „Toen was ik zes. Ik mocht voor het eerst mee naar de nachtmis in de katholieke kerk." Reinier Thiesen in zijn 'Stille Nacht-kamer'. Hij heeft meer dan 3.700 ver sies van het kerstnummer verzameld. Het is de boodschap van vrede die het nummer zo mooi maakt. „Mooier dan elk ander kerstlied." De meest uiteenlopende varianten heeft hij in zijn collectie. Van hou se tot blues en van hiphop tot hardcore. „En een die gemaakt is van kattenstemmen. Elke kat is een toonhoogte." De mooiste uit voering is voor hem die van Enya. „Het is net of er echt een engel zingt." Thuis heeft hij een speciale 'Stille Nacht-kamer'. „Als mijn vrouw Stille Nacht zat is, doet ze de deur dicht", zegt Thiesen lachend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4