Opvolger Huntelaar meteen trefzeker 44 41 45 Toppunt Kenneth Okorley staat voor het eerst in de basis bij Hoek Yves den Doelder doet mee aan Libya Desert Challenge Zaterdag 13 december 2008 Tip? sport@pzc.nl Cvitanich zet Ajax op spoor van 3-0-zege op NAC. door Theo Brinkman AMSTERDAM - Een week na het ver trek van Klaas-Jan Huntelaar naar Real Madrid sloot de Arena gistera vond zijn opvolger al in de armen. De Argentijn Dario Cvitanich zet te Ajax met een fraaie goal op het spoor van een overwinning op NAC (3-0). Door de ruime zege houdt Ajax zicht op een (cijfermatig) goed uit einde van het jaar. Alle vier de duels in december winnen, was de doelstelling van trainer Marco van Basten. Zijn elftal is inmiddels hal verwege. De Graafschap en ADO Den Haag zijn de laatste tegenstan ders voor de winterstop. De zeker heid dat die duels het volle pond gaan opleveren, heeft Ajax niet. Daarvoor was het ook gisteravond nog lange tijd verdedigend te kwetsbaar. Pas nadat NAC in de tweede helft tot tien man was gere duceerd (domme tweede gele, dus rode kaart van Kees Kwakman), had Ajax achterin niets meer te vrezen. Dario Cvitanich, afgelopen zomer overgekomen uit Argentinië, maak te zijn eerste officiële doelpunt voor Ajax. De 24-jarige aanvaller had alleen in de voorbereiding al eens het net gevonden. Toen het echte werk begon, moest, hij het vooral doen met invalbeurten. Bo vendien was hij lange tijd gebles seerd. Dat hij uitgerekend pal na het ver trek van Huntelaar de ban brak, was natuurlijk prettig. Lang droog blijven staan als je een topscorer moet opvolgen, is immers niet be vorderend voor het vertrouwen van een spits. Bovendien was hij danig in verwarring gebracht over de manier waarop hij de voorbije maanden in Amsterdam werd be handeld. De Argentijn vond het zelfs vernederend dat hij in het tweede elftal werd klaargestoomd voor het grote werk. Cvitanich was gisteravond net als zondag in Volendam de centrum spits die werd geflankeerd door de buitenspelers Miralem Sulejmani en Luis Suarez. Hij had het lastig Ajacied Luis Suarez (rechts) vecht een luchtduel uit met Patrick Mtiliga van NAC. tegen Tyrone Loran, maar na een klein half uur toonde hij zich scherper dan zijn bewaker. Suarez legde terug met het hoofd, Cvitanich nam goed mee en schoot in de lange hoek raak. Met zijn treffer gaf Cvitanich Ajax een welkome opkikker, want de openingsfase was van Amsterdam se kant niet bepaald vertrouwen wekkend geweest. Het waren voor al rechtsback Gregory van der Wiel en centrale verdediger Ole- guer die op eieren liepen. Van der Wiel, vorige week in Volendam al hevig bekritiseerd door Van Bas ten, leverde na zeventien secon den de bal zomaar in bij NAC-spits Anthony Lurling. Die omspeelde wel doelman Kenneth Vermeer, maar schoot vervolgens in het zijnet. Tien minuten later stond Van der Wiel opnieuw even niet op te letten. Dit keer verzuim de Joonas Kolkka te profiteren. Omdat ook Oleguer af en toe onbe grijpelijke zwakke momenten had, kon Ajax moeilijk een vuist ma- Pas nadat Kwakman van NAC een rode kaart krijgt, neemt Ajax ruim afstand van de ploeg uit Breda. Cvitanich maakt zijn eer ste officiële doelpunt voor Ajax. ken tegen de concurrent uit Bra bant. Alleen Luis Suarez was in die fase dichtbij een treffer. Hij kopte net naast na een voorzet van Mira lem Sulejmani. NAC herpakte zich zodoende aar dig na de zeperds van de laatste twee weken, toen het slaag kreeg van Sparta en ADO Den Haag (bei de keren 4-0). Een lange lijst van geblesseerden was daar mede de bet aan, maar het verval was wel erg groot. Gisteravond kon trainer Robert Maaskant tevreden constateren dat er iets van de onverzettelijkheid te rug was - al leverde dat dan geen punt op. Dat de nederlaag na rust door de ondertalsituatie toch weer ruim uitviel, paste wel in de terug val van de laatste weken. Het wa ren Suarez (strafschop) en Rasmus Lindgren (schot van dertig meter) die uiteindelijk de stand op 3-0 brachten en de Arena in de gele genheid bracht om toch een feest je te vieren. Ajax-NAC 3-0 (1-0). 27. Cvitanich 1-0, 55. Suarez 2-0 (strafschop), 64. Lind gren 3-0. Scheidsrechter: Nijhuis. Rode kaart: 54. Kwakman (NAC) 2x geel. Ge le kaart: Gorter, Lurling, Mtiliga (NAC). Aantal toeschouwers: 50.541. foto Olaf Kraak Het is alweer drie zomers geleden dat ik op de Stormvloedkering op m'n bescheiden racefietsje werd voorbijgestoken door een bliksemschicht. Het was bij nader inzien Kees Bal, de win naar van de Ronde van Vlaanderen van 1974. Bal mag dan 57 zijn, hij kan nog heel hard fietsen. Het bleek dat hij de finishplaats van de Zeeuwse Touretappe aan het inspecteren was. „Een mooier beeld van Zeeland kan men in Europa toch niet krijgen?", vroeg Bal retorisch, nadat hij fors in de remmen had geknepen. Hij benadrukte zijn woor den met een weids gebaar richting Neel- tje Jans. Ik moest hem gelijk geven. Het Toppunt van Zeeland is Neeltje Jans. Op zo'n schitterende plek was de Tour nog nooit gefinisht. Ik droomde weg bij de beelden die de he licopter na afloop van de etappe in miljoe nen Europese huiskamers zou vertonen. Neeltje Jans, de Noordzee, de Oosterschel- de, de Koudekerksche inlaag, de Schelp- hoek, de Zeelandbrug, Zierikzee en dan via Brouwershaven en de Kop van Schou wen terug naar de finish op Neeltje Jans, met - voor de liefhebbers - een klein om wegje langs het plaatselijke naaktstrand. Tegen zulk soort beelden wegen geen honderd Welkom-in-Zeeland-campagnes op. Het is er allemaal niet van gekomen. Als goedmakertje dendert het peloton drie jaar na de beoogde finish door Zeeland, op weg naar een finishplaats ergens in België. Op het moment dat wielermin- nend Europa de lunch net achter de kie zen heeft, rijdt de wielertrein bij Scharen- dijke Zeeland binnen. De koers is dan 65 kilometers jong. Lang voordat op zondag 4 juli de rechtstreekse uitzending begint, gaat het over Neeltje Jans en Noord-Beve land. De kijkers krijgen slechts een staart je Zeeland te zien. Maar niet de trouwste Zeeland-bezoekers - de Duitsers, want zij blijven dankzij al het dopinggeweld van de laatste jaren helemaal van livebeelden verstoken. 's Avonds, tijdens de samenvatting, is voor degenen die op maandags niet naar hun werk hoeven een seconde of dertig weggelegd om van al dat Zeeuwse lekkers te gemeten. C'est tout! Het goedmakertje van Tourbaas Prudhomme is aan de kari ge kant. Er is één voordeel. De provincie heeft de beoogde 185.000 euro's voor een Tourfi- nish en een -start nog in de portefeuille. Met de rente en allerlei andere bespaarde kosten kan dit weekeinde misschien de Giro-directie warmgemaakt worden voor een avontuur op het Toppunt van Zee land. Ook in Italië heeft men goede heli kopters. Zet 'm op jongens, daar in Venetië! Koen de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43