'Als ik mijn hart laat spreken, maar die drijvende 'Jammer, 'Complete binnenstad' 26 Zaterdag 13 december 2008 PZC W Centrummanager voor Vlissingen krijgt vier concrete taken., door Maurits Sep vlissingen - Een binnenstad met een compleet winkelaanbod en schone, veilige en toegankelijke straten. Die opdracht krijgt de cen trummanager van Vlissingen. De Initiatiefgroep Centrummana gement Vlissingen heeft haar noti tie gisteren gepresenteerd. Wet houder Rob van Dooren (verant woordelijk voor de binnenstad van Vlissingen) nam het eerste exemplaar in ontvangst. In de notitie staan vier concrete ta ken voor de centrummanager. „Het begint met de.leegstand aan pakken", zei Martin de Klerk van de initiatiefgroep. „Daar kan die manager zelf niet alles aan doen, maar hij kan wel stimuleren dat etalages er netjes uitzien of dat er tijdelijke huurders zijn." Een ande re taak is zorgen voor schone en veilige straten. „Ten derde moet hij werken aan een betere looprou te door de stad, want die is er nu niet. En er moet een betere beweg wijzering komen. De vierde taak is, zoeken naar een betere plek voor de weekmarkt." De centrummanager wordt geen 'wonderman of-vrouw', maar een schakel tussen de ondernemers en de gemeente, benadrukte De Klerk. „En dat is nog een lastige rol, ook al omdat hij of zij onafhan kelijk moet zijn." Wethouder Van Dooren beloofde snel met het rapport aan de slag te gaan. „Adel verplicht. Onze ambi tie is dat de centrummanager in mei aan het werk kan." Behalve Vlissingen willen ook Veere (onderneniersmanager) en Middelburg (binnenstadsmana ger) mensen benoemen die een schakel zijn tussen gemeente en ondernemers. Volgens De Klerk is het niet mogelijk één manager voor heel Walcheren te benoe men. „De drie gemeenten zitten met verschillende opdrachten. Je hebt dus verschillende mensen no dig." Vlissingen wii in mei een cen- trummanager aanstellen die de binnenstad gaat aanpakken. Een initiatiefgroep heeft gisteren het takenpakket geformuleerd. De Machinefabriek: monumentaal ogende, geurende, klinkende kolos op het Scheldeterrein in Vlissingen. Slopen of niet? door Miriam van den Broek en Wendy van den Hurk Vier maanden de tijd krij gen mensen met een al ternatief plan én een gro te zak geld om aan te to nen hoe de stalen "massa wél ren dabel geëxploiteerd kan worden. Miljoenen heeft de Vlissingse ar chitect Hans Slemmer niet, ideeën wel. „Ik ben ervan over tuigd dat je in de Machinefabriek prachtige woningen leunt creëren. Meer dan genoeg. En dan zijn ze nog bijzonder ook. Er zijn zo veel voorbeelden van in het land." Maar is het dan nog wel zo bijzon der? „Absoluut. De fabriek is een kernobject, de ontsluitingsweg komt er recht op aan. Het aardige van de Machinefabriek is dat die midden in het Scheldeterrein staat. De Timmerfabriek is een ei landje en van de Zware Plaatwerke rij kun je je de waarde afvragen, nu de wals is weggehaald. De Ma chinefabriek heeft allure." Daar komen mensen van buiten op af, stelt Slemmer. Bedrijven net zo goed. „Ik zie het helemaal voor me: containers in de lucht, verbon den door bruggen. De Rabobank hoeft niet meer weg; die kan hier het meest spraakmakende kantoor krijgen. Er hangen prachtige kra nen. En die gigantische lieren en de matrijzen, daar kun je wat mee. Leg ze als kunstobjecten in het openbare gebied. Die dingen moet je niet als oud ijzer laten omsmel ten, ze zijn alleen al te gek om naar te kijken." En toch, zegt de gemeente, is de Machinefabriek te massaal om te behouden. De architect denkt daar anders over. „Die grootte, daar moet je juist blij mee zijn. Je moet ook niet proberen het volume te halveren, waarvan ik betwijfel of het al zou lukken. Die massaliteit geeft juist de kracht van de Schel de weer. Het zegt alles. De fabriek wordt te makkelijk vervangen door dezelfde blokjes als de rest van de wijk. Als het is gesloopt, houd je een veredeld Rosenburg over. Hoe wil je dan nog tweedui zend huizen verkopen? Geloof me, ze gooien goud weg." In Amsterdam en Rotterdam zou den ze het wel weten. „Daar slo pen ze zulke panden niet. En ik snap ook wel dat Zeeland een klei nere bevolkingsdruk heeft en een lagere druk op de woningmarkt, maar ik heb echt het idee dat de gemeente alleen kijkt naar de ón mogelijkheden. Ja, het kost geld. Maar dat verdien je terug. Ik weet zeker dat er serieuze partijen zijn die het willen ontwikkelen. Na tuurlijk, ik denk mee. Als ik ie mand weet, dan benader ik die. Vlissingen gaat me aan het hart. Maar misschien moet de gemeen schap ook eens meedenken; wat heeft die ervoor over om de fa briek te behouden?" Dit hoort Bert van Hoepen, vast goeddirecteur bij de Schelde, ten minste bever dan 'al die mensen die vanuit emotie zeggen dat de Machinefabriek moet blijven staan'. „Je kunt niet zeggen dat je 'Die grootte, daar moet je blij mee zijn. Het geeft de kracht van de Schelde weer' een deel wilt, zonder erbij te zeg gen hoe dat dan moet. Het stoort mij hoe het gebouw erbij staat. Wij zitten in een prachtig kantoor, maar als je naar buiten loopt, komt het verval je tegemoet. Het is al vier jaar niet in gebruik. Dat zie je aan het beton, het metsel werk... het dak. Soms denk ik: sloop maar gewoon." Niet dat Van Hoepen er geen ge voel bij heeft. Integendeel. „Het is zo dubbel. Het is natuurlijk een mooi gebouw; in elk geval belang wekkender dan de Zware Plaatwer kerij, die nog van na de oorlog is. Maar de gemeente heeft gelijk: de fabriek is verschrikkelijk groot. Je praat al gauw over honderdvijftig duizend vierkante meter. Dat moet je ook allemaal stoken! Be waar anders één van de drie beu ken, waaruit het gebouw bestaat. Die eerste - daar hangt ook de mooiste kraan, een honderdtons bovenloopkraan - en de rest weg. Volgens mij kan dat best." Van Hoepen schrok niet van het collegevoorstel om de fabriek te slopen. Sterker nog: de Schelde had .in principe al een sloopop- dracht gegeven. „Dat is ongedaan gemaakt. Het is slim om er nu nog ratorium van de HZ hebben vier studenten civiele techniek de bou levard nagebouwd met Lego. De scholieren hebben hun idee ook uitgewerkt in Lego en mochten dit gisteren laten zien. In het laboratorium is een soort bad waar de legoboulevard in staat. Nadat de studenten klaar zijn met opbouwen, wordt er een machine aangezet die golven maakt. Zo is meteen te zien of de ideeën van de scholieren ook goed uitgewerkt zijn. Kyliana van Hoorn (13) heeft met haar groep een ontwerp gemaakt waarbij de glooiing naar de boule vard bestaat uit twee heuvels. Door het hoogteverschil breekt de golf sneller en bereikt hij de boule vard niet. Als de golven aanko men, valt het ontwerp echter al snel uit elkaar. „Ik dacht echt dat het zou werken. Het is jammer, maar die drijvende Lego is wel grappig om te zien!", zegt Kyliana. Een ontwerp dat de beukende gol ven wel kan doorstaan is dat van 'Veel van de plannen zijn best leuk bedacht, maar totaal niet uitvoerbaar' Gemma Hageman (13) en haar groep. Zij hebben het idee om hob bels te maken in de glooiing van de boulevard. Daar overheen ligt een laag grind waardoor de golven worden afgeremd. Op de boule vard zelf staat een muur die uit de Leerlingen onderzoeken effect van golven met nagebouwde boulevard. door Marina Kalle vlissingen - Scholieren weten het soms beter dan ingenieurs die er al jaren mee bezig zijn. Hoe de boule vard van Vlissingen beter kan wor den beschermd tegen hoge golven bijvoorbeeld. Gisteren testten scho lieren van Nehalennia Stedelijke Scholengemeenschap in Middel burg veertien ideeën op de Hoge school Zeeland in Vlissingen. De scholieren onderzoeken in sa menwerking met Projectbureau Zeeweringen en de HZ het effect van golven op de Vlissingse boule vard. In het waterloopkundig labo Scholieren van Nehalennia onderzoeken het effect van golven op de boule vard van Vlissingen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 28