ICorlere vliegroutes Vliegen moet korter en schoner -J 1 2 Zaterdag 13 december 2008 PZC Eurocontrol in Beek zorgt voor veiligheid in het luchtruim. foto Fotopersbureau Image De weg door de lucht van A naar B is zelden de kortste. Het Europese luchtruim is één grote lappendeken. Het SESAR-project moet van die deken een overzichtelijk stuk textiel maken. door Hans Coossen De cijfers spreken dui delijke taal. Fred Könnemann, stafme dewerker bij lucht verkeersleiding Euro control, heeft ze dan ook altijd paraat. „In de Verenigde Staten hebben ze negentien lucht verkeersleidingscentrales, die 60.000 vluchten per dag afhande len. In Europa kennen we er 74 op 30.000 vluchten." Die Amerikaanse centrales wor den aangestuurd door één enkele organisatie, die de opleiding van luchtverkeersleiders bepaalt, welk systeem ze gebruiken en welke software daarvoor nodig is. „In Eu ropa zijn die 74 centrales gelegen in diverse landen, die allemaal hun eigen overkoepelende organi satie hebben, hun eigen opleiding en veelal ook hun eigen systeem en software", vertelt Könnemann. Eurocontrol houdt vanuit Maas tricht het hogere luchtruim, boven 7,5 kilometer hoogte, in de gaten voor de Benelux en een deel van Duitsland. Het is de enige grens overschrijdende luchtverkeerslei ding van Europa. Er ligt dus een schone taak voor SESAR, het begin deze week gelan ceerde project van de Europese Unie. Nu vliegt elk vliegtuig ge middeld 53 kilometer te lang om van A naar B te geraken. Dat bete kent 72 kilo brandstof extra. Plus extra C02-uitstoot. Het luchtruim kent zijn eigen we gennet. Tussen Amsterdam en Ni ce vliegen toestellen niet in een rechte lijn van luchthaven tot luchthaven. Könnemann: „Dat lukt alleen als het luchtruim geen lappendeken meer is en als de mili tairen niet oefenen. Dan is de vlucht soms 23 procent korter dan door de week." Op de Europese 'luchtkaart' wijst hij de vele militai re oefenterreinen aan. De civiele luchtvaart moet zijn weg daar tus sen door vinden. Zo ontstaat er een 'wegennet', met een druk be vlogen hoofdverkeersader tussen Londen en Frankfurt en allerlei dwarsverbindingen. Een mieren hoop op grote hoogte. De militairèn willen oefenen en hebben meer ruimte nodig. „Waar vroeger een militair toestel een doel. op 300 meter kon raken, kunnen ze dat nu op een afstand van 300 kilometer. Om dat te oefe nen moet je dus ook zo ver van el kaar afvliegen. Dan slaan ze paal tjes in de lucht en daar heb je maar van weg te blijven", legt Kön nemann uit. En dan zijn er de luchtvaartmaat schappijen, die zo snel en goed koop mogelijk willen vliegen. Dat betekent dat ze hun toestellen het liefst zo weinig mogelijk van hoog te zien veranderen om als het even kan in brandstofsparende glij vlucht naar de bestemming te vlie gen. Daarnaast neemt het aantal vluchten jaarlijks toe, al lijkt de kredietcrisis voor een kentering te gaan zorgen. Niet dat het luchtruim aan zijn li miet zit. Verre van dat, stelt Könne mann. „Maar dan moet je er wel voor zorgen dat je dat luchtruim optimaler benut." SESAR moet bereiken dat die ver snipperde lappendeken in het Eu ropese luchtruim pok echt een overzichtelijk stuk textiel wordt. Betere afspraken, betere samenwer king, één universeel luchtverkeers leidingsysteem. Eurocontrol is druk doende zich voor te berei den. Sinds gisteren is een nieuw systeem operationeel om het opti male traject voor een vlucht uit te zetten. Ook krijgt de bij Maas tricht Aachen Airport gevestigde luchtverkeersleiding een belangrij ke rol in de samenwerking tussen Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Zwitser land. Die zes landen zijn als voor schot op SESAR overeengekomen om een zogeheten gemeenschap pelijk functioneel luchtruimblok (FABEC) op te zetten. De bedoe ling is dat landsgrenzen vervallen, om vluchten zo efficiënt mogelijk uit te voeren. In 2018 wordt duidelijk of SESAR en FABEC inderdaad de beoogde vruchten afwerpen. Dan kan Kön nemann of zijn opvolger nieuwe cijfers presenteren: de gemiddelde vlucht duurt 8 tot 14 minuten kor ter, bespaart 300 tot 500 kilo brandstof en is goed voor 945 tot 1575 kilo minder uitstoot van C02. Sneller, schoner en goedkoper. En dat met veel meer toestellen in de lucht, die net zo weinig (bijna-) brokken maken als nu al het geval is. De doelstellingen zijn nobel, maar met de ondertekening van een SESAR-intentieverklaring is het eigenbelang niet weggepoetst. Staten houden het liefst zelf con trole op hun eigen luchtruim. Bo vendien krijgen landen betaald voor elke kilometer die over hun grondgebied wordt gevlogen. En er zijn Europese landen die het eerst kijken naar de belangen van hun eigen nationale luchtvaart maatschappij. „Luchtvaart is per definitie internationaal, maar kijk maar eens hoe lang het heeft ge duurd voordat men toe is aan een project als SESAR", relativeert Kön nemann. Of, om het in luchtvaart termen te stellen: eerst maar eens zien of het allemaal van de grond komt. Verkeersregels in de lucht Aantal passagiers Nederlandse luchtl Het luchtruim boven Nederland is verdeeld in 'luchtvaartcorridors'. Binnen deze corridors vliegen de toestellen boven en onder elkaar, met in de hoogste regionen een onderling hoogteverschil van 300 meter. De afstand die vliegtuigen ten opzichte van elkaar moeten aanhouden als zij op hetzelfde niveau vliegen is 9 kilometer. Aantal aankomende en vertrekkende passagi Europese bestemmingen, (x miljoen passagier 40 -1 4 juli 2008: drukste dag in de geschiedenis van Eurocontrol. Op ééi vluchtleiding 5024 vluchten, allemaal lijntjes;op deze kaart. Via Fi loopt de 'snelweg' naar Londen, de drukste. Europese route. Vlakt eiland Pampus, staat een radiobaken waar veel toestellen langs vlté route vervolgen. j Eurocontrol registreert alleen toestellen die boven 7,5 kilometer vliegtuigen die op Nederlandse luchthavens 'landen, ontbreken daa Een toestel dat bijvoorbeeld vanuit het zuiden Eindhoven, aando 4 al de daling in. In de toekomst moeten de lijnen tussen de luchthavc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12