PZC opent virtueel buurthuis 'Oesters maken je slimmer' 'Mijn hart brak toen ik zag hoe Roma's leven' PZC Zaterdag 13 december 2008 1 1 De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Je kunt het zo gek niet bedenken of oesters zijn wel ergens goed voor. De vetzuren (omega 3 en 6) hebben een positief effect op de aphroditische werking, een hoge bloeddruk en de mentale gesteld heid. Deze week kwam daar een vierde claim bij. Oesters bevorde ren de hersenontwikkeling. Over deze eigenschappen van schelpdie ren raakte ik in gesprek met Edwin Foudraine van Prins Din- gemanse. Het bedrijf had Zeeuw en voor een oesterproeverij uitge nodigd, die op enige wijze profes sioneel bezig zijn met eten. De platte, de gewone Zeeuwse, de speciale Zeeuwse en de Franse oes ter werden na elkaar geproefd. De platte oester blijft mijn favoriet. Het is de koningin onder de oes ters, romig, zachtzilt en een beetje zoetig. Na dit bezoek aan de Yersekse fir ma geniet ik nog meer van oesters. Alle oesters krijgen persoonlijke aandacht en een tik na: de tik van Prins Dingemanse. Klinkt de tik hol, dan verdwijnt de oester in de vuilnisbak. En nu zijn oesters ook nog eens goed voor de herseninhoud. Zeeuwen zouden dan weieens in telligenter kunnen zijn dan bij voorbeeld Drenthenaren. Zee vruchten liggen hier al sinds jaar en dag voor het oprapen. Met deze veronderstelling kom ik terecht bij bioloog Aad Smaal, werkzaam aan de universiteit van Wageningen. Ik verwachtte dat hij mij uit zou la chen, maar niets van dat. „Ik zeg weieens zonder oesters geen whizzkids. In zeebanket zitten voe dingsmiddelen, die goed zijn voor de hersenen. Maar eerlijk is eerlijk, die vetzuren zitten tegenwoordig ook in andere producten en die zijn overal te koop." Enkele jaren geleden koppelde her- senexpert Michael Crawford, de theorie dat zeebanket goed is voor de hersenontwikkeling aan de evo lutietheorie. Crawford concludeer de dat de mensheid een sprong voorwaarts heeft gemaakt, toen de mens zich van de savannen ver plaatste naar de kust. En dat kwam louter door het eten van zeebanket. COR Mortiereonline schroeft wisselwerking tussen PZC en inwoners op. Met www.mortiereonline.nl bouwt de PZC de mogelijkheden van haar eigen website uit. Via de PZC-site (www.pzc.nl) is dan ook de site van de nieuwe Middelburg se wijk te bereiken. Op www.mor- tiereonline.nl kunnen bewoners wetenswaardigheden kwijt over hun wijk en tegelijkertijd informa tie over hun buurt inwinnen. De site gaat vandaag de lucht in. Flet is de eerste keer dat de PZC het initiatief heeft genomen om een community voor een wijk op te zetten. Het idee is uitgewerkt door de redactie en de marketing afdeling van de PZC. De communi ty kan gezien worden als een soort virtueel buurthuis, dat gebouwd is door de PZC en beheerd wordt doot de krant. „Als de bezoekers zich er thuis voelen, kan een bewo ner de website wellicht zelf gaan beheren", zegt Maurits Sep, een van de initiatiefnemers en chef van de redactie Walcheren. De site is bestemd voor de bewo ners van de Mortiere en omstre ken. Ze kunnen er informatie op vinden, berichten op achterlaten of de site als een discussieplatform gebruiken. „]e kunt er veel doen wat in een buurthuis of in een ont moetingscentrum kan", vat Sep sa men. De Mortiere is bij uitstek ge schikt voor een community. Het is een wijk zonder buurthuizen of winkels. „Je komt elkaar dus niet zomaar tegen. Wij helpen de be woners een handje om met elkaar in contact te komen." De site voorziet in een virtueel 'De PZC buit mogelijkheden van eigen website uit om te weten wat er leeft' prikbord. De (ruil)handel en infor matievoorziening krijgen er een plaats. Verder kunnen belangstel lenden informatie vinden over cur sussen, kunnen bouwtips worden uitgewisseld en kan er uiteindelijk een marktplaats ontstaan. De PZC heeft ook belang bij een goedlopende community. De krant krijgt inzicht in de wijk en haar problematiek en hoort nieuw tjes en wetenswaardigheden uit de eerste hand. „We schrijven natuur lijk toch al over de Mortiere als er nieuws te melden is. Maar nu zal er hopelijk een grote wisselwer king ontstaan tussen de krant en de bewoners van de Mortiere." De PZC zal wellicht voor nog meer nieuwe wijken een commu nity opzetten. „Er wordt gedacht aan het Scheldekwartier in Vlissin- gen en Waterstad in Goes." pagina 36: ontmoetingsplaats voor jongste wijk Middelburg POSTVAK Heijmen Westerveld kwam bij toeval in contact met een organisa tie die zich inzette voor Roma's in Roemenië. Dat was in 1998. Hij zat net zonder werk, toen een vriend vroeg of hij mee wilde rijden met een transport naar Roemenië. „Ik zei: ik ga wel lekker naast jou zitten en laat me wel rijden", vertelt Westerveld. Hij klopte deze week bij de PZC aan. Westerveld woont sinds een paar jaar in Ka- pelle. Heijmen Westerveld had in 1998 nog helemaal niets met Oost-Euro pa. „Ik wist echt niet wat ik kon verwachten van het platteland van Roemenië. Maar toen ik zag onder welke erbarmelijke omstandighe den de mensen woonden, brak mijn hart. Ik wist toen voor wie ik me wilde inzetten." Mensen woonden in krotten, soms in holen onder de grond. „Dat is nu wel iets verbeterd, maar er is nog veel werk te doen. Ik spreek dan over het platteland. Kom je in Boekarest, dan waan je jezelf in Parijs." Heijmen is nu de stuwende kracht achter de stichting Arme Laza rus. Hij is een gesprekspartner geworden voor overheden en men senrechtenorganisaties die meer willen weten over de toestand van Roma's in Roemenië. Hij woonde zelfs bij de Roma's. Deze week kreeg de stichting een eervolle vermelding van de natio nale Commissie Duurzame ontwikkeling, een onderdeel van het ministerie van Buitenlandse Zaken, voor haar inzet voor de Ro ma's. „Ons project in Roemenië spreekt aan omdat we een erg praktische werkwijze hebben. We zijn zelf ter plaatse in Roemenië en zoeken daar naar oplossingen. Een voorbeeldje: Mensen hebben honger, maar wonen in een vruchtbare streek. Dan hoefje geen honger te hebben als je goede afspraken met elkaar maakt. In dat spannings veld treden we op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11