Babysterfte is nog hoog 20% korting 'Stómmen' neemt toe Fusieverbod voor ROCs PAC Zonweringen van dertig mille op de vlucht van zonweringen, rolluiken of kozijnen Medio voorjaar 2009 verhuizen wij naar ons nieuwe pand aan de Marie Curieweg 15 (A58] te Vlissingen EPE - Een ontsnapte papegaai fladdert vrolijk rond een boom in Epe. Hij laat zich niet vangen en dat is een probleem, want deze hyacint ara is 30.000 euro waard. Het lukte niet de papegaai met een lokvogel uit de boom te halen. De papegaai, kobaltblauw met gele ringen rond ogen en snavel, trekt veel bekijks. foto Rob Voss/ANP In Nederland sterven relatief meer baby's dan in andere landen. LEIDEN - Nederland behoort nog steeds tot de landen met de hoog ste babysterfte in Europa. Tien op de duizend baby's in Nederland sterft tijdens of direct na de ge boorte. Alleen in Frankrijk en Let land is dat cijfer hoger. Dat blijkt uit onderzoek van onder meer TNO en Maastricht UMC dat giste ren werd gepresenteerd. In het onderzoek zijn 26 Europese landen betrokken. De laagste baby- sterfte is in Luxemburg, Slowakije en Spanje. Daar overleven vijf op de duizend baby's de eerste uren na de bevalling of de bevalling zelf niet. In Nederland ligt dat aantal dus twee keer zo hoog. In Frank rijk en Letland overleven elf van de duizend baby's de geboorte of de uren direct erna niet. Toch brengt het onderzoek niet al leen slecht nieuws. De babysterfte in Europa is wel gedaald sinds de vorige meting in 1999.. Toen had Nederland het hoogste sterftecijfer van vijftien EU-landen. De onder zoekers baseren zich op cijfers uit 2004. De oorzaak van de vele sterf gevallen is niet geheel duidelijk. Waarschijnlijk is de relatief hoge leeftijd van moeders in Nederland van invloed. Ook is het aandeel meerlingzwangerschappen hoger dan in andere Europese landen. Ook noemen de onderzoekers als oorzaak dat Nederlandse kinderart sen terughoudend zijn met het be handelen van extreem vroeg gebo ren baby's. Hierdoor overlijden de ze vaker dan in het buitenland. Volgens wetenschappers is in elk geval de thuisbevalling niet een oorzaak. Vijf jaar geleden werd als verklaring nog gewezen op deze ty pisch Nederlandse traditie. „De ri sico's zijn dit keer in het onder zoek meegenomen", zegt Simone Buitendijk van TNO. „Daaruit bleek dat er geen enkel verschil valt aan te geven met de bevalling in het ziekenhuis, die in andere landen gebruikelijk is." In achterstandswijken overlijden meer baby's vlak voor, tijdens of vlak na de bevalling dan elders in het land. De kans op een slechte uitkomst is in deze wijken twintig tot dertig procent groter. De Tweede Kamer wil ophelde ring over de babysterfte. Minister Ab Klink (Volksgezondheid) moet komen met een brief waarin hij uiteenzet hoe het op dit moment staat met de babysterfte. DEN HAAG - Criminelen kopiëren (skimmen) steeds vaker pinpasge- gevens bij de kaartjesautomaten op de stations. Vooral de afgelo pen twee maanden is het aantal ge vallen flink toegenomen, bevestigt een woordvoerster van het KLPD gisteren berichtgeving van Net werk. De eerste acht maanden van dit jaar zijn ruim driehonderd mel dingen binnengekomen van auto maten waarop gegevens zijn geko pieerd. De laatste twee maanden gebeur de dit al bij ruim tweehonderd ap paraten. PZC Vrijdag 12 december 2008 7 DEN HAAG - ROC's mogen al vanaf 1 januari komend jaar niet meer fa seren. Staatssecretaris Van Bijster- veldt van Onderwijs geeft alleen nog groen licht als een mbo- school zonder fasie niet langer op eigen benen kan staan. Dat heeft ze de Tweede Kamer gis teren meegedeeld. In het basis- en voortgezet onderwijs mogen scho len komend jaar nog wel faseren, al doet onderwijsminister Plasterk een moreel appel om dat niet te doen. Hij stuurt alle scholen daar over een brief Ondertussen werkt hij aan een wetsvoorstel dat ook in deze onderwijssectoren paal en perk stelt aan fasies. Deze zogehe ten fasietoets moet voor de zomer af zijn en, als de Kamer instemt, in 2010 in werking treden. Hiermee moet worden voorkomen dat schoolbesturen zo groot worden dat ouders in sommige delen van het land geen keuze meer hebben. De bewindspersonen komen ook in actie tegen zeer zwakke scho len. Staatssecretaris Dijksma (pri mair onderwijs) wil dat de Onder wijsinspectie ouders voortaan een brief stuurt als de kwaliteit van de school ernstig te wensen overlaat. Nu zijn de scholen daar nog zelf voor verantwoordelijk. Ook komt Dijksma met een wetsvoorstel waardoor zij makkelijker kan in grijpen als een school slecht pres teert. Ze maakte tevens bekend dat zij komend jaar twee miljoen euro extra uittrekt voor slechtziende en blinde leerlingen. In verband met kerstsluiting zijn wij van 22 december 2008 t/m 5 januari 2009 gesloten. v Met 20 jaar vakkennis Polderdijk Alulight gevelverfraaiing luiden we het jaar 2008 uit! In 2009 maken we met PAC zonweringen een nieuwe start! wordt per 1 januari Aluminium en kunststof kozijnen zonweringen horren rolluiken - dakramen - garagedeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7