Demerary dient west en oost Historisch HUIZENMARKT 5 Wonen en werken met uitzicht op de Oostkerk Oostkerkplein 5 De West-Indische-Compagnie bouwde Demerary rond 1750 als pakhuis. foto's Lex de Meester door Dewi Cigengack Het pakhuis aan het Oostkerkplein in Middelburg is een symbool van de rela tie tussen Zeeland en Suriname, zegt Peter Sijnke van het Zeeuws Archief „Demerary is de naam van een grensri vier tussen Suriname en Guyana, waar de Zeeuwen in de zeventiende eeuw een gelijknamige kolonie hadden. Suri name werd in 1667 door de Zeeuw Abraham Crijnssen veroverd en in 1682 verkocht aan de West-Indische-Com- pagnie. In opdracht van de WIC is in de achttiende eeuw het pakhuis aan het Oostkerkplein gebouwd. Hierin werden goederen opgeslagen die uit Zuid-Amerika kwamen." Tegenwoordig wordt het eeuwenoude pand gebruikt als moskee. Het staat te koop omdat de eigenaar, de Islamiti sche Stichting Nederland, een nieuw ge bedshuis bouwt. „Het is een karakteristiek pand met veel gebruiksmogelijkheden", vindt ver kopend makelaar Roland de Wit. „Het is 'geschikt als atelier of wonen met kan toor aan huis. Ook kan het pand wor den ingedeeld in meerdere appartemen ten." De begane grond bestaat eigenlijk uit één grote ruimte, maar is nu opgedeeld in verschillende ruimtes. In één daar van hangt een foto die gemaakt is rond 1900. Daarop is te zien hoe stapels hooi naar binnen worden getakeld terwijl paarden en wagens op het plein staan te wachten. Demerary werd in die tijd gebruikt door de firma S. en M. Boo- gerd, die in veevoer en hulpmeststoffen handelde. Op een houten balk is nog een wit-geschilderde letter 'F' te zien, die waarschijnlijk te maken heeft met de indeling van de goederen in verschil lende vakken. Een deel van de begane grond is ooit een aparte woning geweest. Dit is te zien aan de stalen balken en de later ge plaatste deur en ramen die hoger zijn dan het plafond. Een brede trap leidt naar de eerste ver dieping. Die bestaat uit een grote zaal met aangrenzend een kleine woning, die nu gebruikt wordt door de imam. De dikke houten balken zijn van Ameri kaans grenen. Deze komen vooral tot hun recht op de bovenste verdieping. De houten dakconstructie geeft het ver trek een bijzonder tintje. De Wit: „Het is een mooi, maar ook een moeilijk pand. Het wachten is op de persoon die er de juiste bestemming aan weet te geven." Plus: -Karakteristiek monumentaal pand -Goed gerestaureerd waarbij het oude bewaard is gebleven -Veel inhoud Min: -Weinig parkeerplekken direct voor het pand op het plein -Geen buiten (balkon of tuin) -Laaghangende balken en lage plafonds Als je op de bovenste verdieping van het pand 'Demerary' in Middelburg naar bo ven kijkt, waan je je in een bos. Een wir war aan dikke houten balken die de dak constructie vormen, geven een bijzonde re sfeer aan het monumentale pand aan het Oostkerkplein. Middelburg Soort woning: praktijk woning Bouwjaar: ±1750 Woonoppervlakte: 780 m2 Perceeloppervlakte: 260 m2 Inhoud: 2500 m3 Ligging: in het centrum van Middelburg, dicht bij de bolwerken Vraagprijs: 600.000 euro k.k. Informatie: www.dezeeuwschemakelaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57