De Tour door Zeeland Tour doet de mooiste plekjes van Zeeland aan D 2010 0 le 0 0 O ,(9 Ij ROTTERDAM Ie O <9 o O O O O GRAND DEPART NEW ENERGY 0 0 O 0° O 1 2 I Vrijdag 12 december 2008 PZC Q OUDDORP GOEDEREEDE Q HELLEVOETSIUI' De kogel is door de kerk Zeeland mag dan eindelijk proeven aan de Tour de France. De tweede etappe van de ronde van 2010 gaat door Zeeland. Proeven, want in Zeeland hadden tourliefhebbers liever een start of aankomst gehad. Toch is er blijdschap want de passage door Zeeland wordt gezien als een fraai stukje promotie van de provincie en als extra toeristentrekker in de zomerperiode. Ongeveer 80 kilometer lang rijden de renners over achtereenvolgens Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland, en tenslotte Zuid-Beveland. door Frits Bakker en René Schrier e jarenlange lobby om de Tour de France naar Zee land te halen, heeft toch nog een klein succes opgeleverd. Het peloton van de grootste wieler ronde ter wereld maakt zondag 4 juli 2010 tussen Rotterdam en Brussel geen tussenstop in Zee land, maar rijdt wel tachtig kilome ter over Zeeuws grondgebied. Dat werd gisteren in Rotterdam be kendgemaakt door Tourdirecteur Christian Prudhomme, die de pre sentatie van de Tourstart 2010 bij woonde. Prudhomme liet er meteen al na zijn uitleg over de route van de tijdrit in Rotterdam geen twijfel over bestaan. Daar waar de touror ganisatie nogal eens geheimzinnig doet over het verloop van de etap pes direct na het Grand Depart was hij nu klip en klaar: „Vanuit Rotterdam trekken we naar het zuiden naar de Zeeuwse polders." Het Zeeuwse comité kreeg in het Luxor theater, waar veel prominen ten uit de sportwereld waren ver zameld, een goedmaker voor de ve le inspanningen die zijn gedaan om de Tour naar Goes, Middel burg of Neeltje lans te halen. Het was in 2006 bijna gelukt, maar op het laatste moment koos de Tour organisatie voor een ander par koers. Jean Marie Leblanc, de toenmalige directeur, heeft altijd verzekerd dat hij daardoor een ereschuld aan Zeeland moest terugbetalen. Zijn opvolger Christian Prudhomme maakte gisteren de helft van de be lofte waar. De Tour komt vanuit Rotterdam over de Brouwersdam naar Schouwen en rijdt van daar uit via de Stormvloedkering over Noord-Beveland dwars door Goes naar de oude Zeeuwse rijksweg de provincie in de buurt van Bergen op Zoom weer uit. De inzet van het provinciebestuur, om tijdens de etappe prachtige beelden van de waterwerken aan de wereld te laten zien, is beloond. Maar een start of aankomst van een etappe had de Tourorganisatie niet te vergeven. De renners rijden na de tijdrit in Rotterdam (op za terdag 3 juli) een dag later tussen één en drie uur zo'n tachtig kilo meter over Zeeuwse wegen. „Het is niet waar we jarenlang op heb ben ingezet", gaf Kees Bal toe. En Pieter Stoter van het Zeeuwse co mité bekende: „Ik ben blij dat we dit krijgen, maar we hadden na- BURGH- HAAMSTEDE ^0 SCHARENDIJKE SEROOSKERKE (9 KATS KAMPERLAND 0 0 0, GOES 9). KAPELLE ocx. KRUININGEN J tuurlijk op meer gehoopt." De hoop op een start of aankomst was drie weken geleden weer aan gewakkerd door een telefoontje uit Parijs. Kees Bal: „Ze vroegen of we beelden van de Delta Tour in Zeeland wilden sturen. Dat was een teken voor ons dat de Tour vanuit Rotterdam bij ons langs wil de komen." Het Tourcomité, dat twee" jaar lang een slapend bestaan had geleid, was in de dagen voor de presentatie in Rotterdam weer wakker geschoten. Ze spraken over de kansen, maar ook over een eventuele komst van de Ronde van Italië. Toine Poppelaars, gede puteerde: „We hebben besloten dat de Tour voor ons de prioriteit had en dat we in de Ronde van Ita lië alleen een ondersteunende rol spelen als provincie." Met de zeke re komst van de Tour de France treedt er nu een nieuw tijdperk in voor het comité. Pieter Stoter: „We gaan kijken wat we nu kun nen betekenen op organisatorisch en promotioneel gebied." Het gro te voordeel voor Zeeland is dat het de Tourorganisatie nu niet moet betalen voor de doorkomst. De Tour kostte in 2006 voor een start en een aankomst nog 185.000 eu ro. Toine Poppelaars: „We gaan er vanzelfsprekend op inspelen, om dat het een geweldige promotie is voor Zeeland." Poppelaars denkt allerlei 'activitei ten die met fietsen en wielrennen te maken op Neeltje Jans. Welis waar komt het peloton daar dan voorbijgeraasd, maar van tevoren kan er van alles georganiseerd wor den. Dat zou ook in Goes kunnen gebeuren, filosofeert de gedepu teerde. „Mocht het ook lukken de Giro d'Italia naar Zeeland te halen dan wordt het een prachtig wieler- jaar." Poppelaars is overtuigd van de aan trekkingskracht van een evene menten als de Tour de Frans voor Zeeland: „Het is midden in de va kantieperiode. Dat zal zeker extra mensen naar de provincie trekken. Verder levert alle publiciteit rond de tour positieve aandacht voor Zeeland op. Daar ben ik van over tuigd. En vanzelfsprekend is het ook een leuk evenement voor de eigen inwoners." Pieter Stoter en Kees Bal: „Het zal natuurlijk duizenden en duizen den mensen trekken op de Storm vloedkering, Neeltje Jans, Goes en andere mooie plekjes in Zeeland." Voor veel wielersupporters zal ook de eerste etappe, de rit tegen de klok, in Rotterdam een uitgelezen gelegenheid zijn om de beste wiel renners ter wereld aan het werk te zien. De Rotterdamse burgemees ter Ivo Opstelten glom gisteren tij dens de presentatie van trots. „Wij staan garant voor een absoluut volksfeest", zei hij. Opstelten en Poppelaars konden el kaar dan ook tevreden de hand schudden. Hij roemde de samen werking tussen Rotterdam en Zee land bij het binnenhalen van de start en de etappe door Zeeland. „Het is een delicaat spel. De ene keer moet je de trom roeren en de andere moet je juist je mond hou den, wil je een kans maken." De Tour de France kwam al drie keer eerder in Rotterdam, in 1954, 1973 en 1978. De lobby voor het Grand Départ van 2010 heeft een kleine acht jaar geduurd. „Wij heb ben de voorkeur gekregen, omdat we de grootste sportstad zijn van Nederland", zei Opstelten. „Maar ook omdat we hebben ingezet op nieuwe energie in combinatie met gezondheid, bewegen en sporten voor jongeren-" De proloog op zaterdag 3 juli start in de buurt van het Zuidplein, voert langs de Maashaven, de Rijn haven, over de Erasmusbrug, terug over de Willemsbrug, de Koningin- nebrug naar de finish bij Ahoy. De race tegen de klok is negen kilome ter lang. De eerste etappe vanuit Rotter dam start een dag later op de Eras musbrug en gaat via Hellevoetsluit richting Zeeland. Het peloton ver laat Zeeland weer op weg naar Antwerpen, hoewel dat gisteren nog niet officieel bekend werd. De verwachting is dat de etappe ein digt onder het Atomium in Brus sel. q Q^KRABBENDIJKE 000( Een filmpje van de presentatie is te zien op: www.pzc.nl/video Tourdirecteur Prudhomme en gedeputeerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12