Te bang om naar begrafenis te gaan Landelijke staking legt Griekenland lam Britten in maart weg uit Irak Zwitsers sluipend Schengen binnen PZC Donderdag 11 december 2008 9 De cholera grijpt om zich heen in Zimbabwe. Mensen zijn nu ook bang om naar begrafenissen te gaan. Het overheids apparaat en de militaire infrastructuur dreigen in elkaar te klappen. door llona Eveleens Sarah was 41, toen ze be gin deze week stierf aan cholera. De wasvrouw uit een volkswijk in de Zimbabwaanse hoofd stad Harare kreeg een karige begra fenis. Slechts enkele van haar vrienden namen op het kerkhof af scheid. Haar broer Sunday vertelt telefo nisch hoe cholera grote delen van de samenleving in zijn greep heeft. „Onder mensen heerst een panische angst om besmet te ra ken als ze in grote groepen samen zijn. Ze gaan niet meer naar begra fenissen. En in de kerken is het ge bruikelijke handen schudden na de dienst afgeschaft", aldus Sun day. De cholera-epidemie grijpt snel om zich heen in Zimbabwe. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) verwacht dat zo'n zestig duizend mensen besmet zullen ra ken. Officieel stierven tot nu toe 746 mensen, maar hulpverleners vermoeden dat het aantal veel ho ger ligt. De epidemie is een symptoom van hoe het overheidsapparaat als een kaartenhuis in elkaar stort. Met gevolgen voor de hele samen leving. Scholen sluiten, waterlei dingen en rioleringen zijn kapot en smerig water besmet schoon water. Er is een tekort aan chemicaliën voor waterzuivering. Zelfs eenvou dige medicijnen zijn niet te krij gen. Het centrale ziekenhuis van Harare staat er leeg en verlaten bij. De matrassen liggen opgestapeld in de hoeken van de ziekenzalen. babwe dollar, ofwel 10 eurocent. „Daarvan is nog geen flesje coca co la te kopen. Maar de regering ver wacht dat ik daarvan de bus naar het werk betaal en mijn familie voed." Buitenlandse hulporganisaties pro beren de cholera-epidemie onder controle te krijgen, maar het einde is nog niet in zicht. „We vrezen dat het erger wordt nu het regen seizoen is begonnen. Het zal nog enkele maanden duren voordat we de crisis volledig onder controle hebben", vermoedt Lauren Cooney van Artsen zonder Gren zen. De regens, dit jaar laat begonnen in Zimbabwe, vervoeren allerlei vuil naar de nog spaarzaam aanwe zige bronnen van schoon drinkwa ter. Op sommige plaatsen drijven menselijke uitwerpselen door de straten. Zimbabwe werkte in het verleden internationale hulporganisaties in het land op alle mogelijke manie ren tegen. Maar nu heeft het minis terie van Volksgezondheid einde lijk om steun gevraagd. „We krij gen alle medewerking van de over heid waardoor een steeds beter beeld ontstaat welke regio's het zwaarst zijn getroffen door chole ra", vertelt Idrees Khan van de or ganisatie Oxfam in Harare. In het westelijke toeristenoord Vic toria Falls laten groepjes bezoekers zich niet afschrikken door cholera. „Hier zijn nog geen gevallen ge meld en de waterleidingen en rio leringen functioneren nog steeds", meldt een man die werkzaam is in de toeristensector. Veel Zimbabwa- nen in Victoria Falls bezitten geen paspoort, maar een grenspas waar mee ze eenvoudig op en neer naar Zambia konden reizen. Ze brach ten brood en andere levensmidde len mee om thuis te verkopen. „Nu heeft de regering opeens be sloten dat mensen met een grens pas nog maar één keer per week naar Zambia mogen. Die kleine on dernemers verdienen bijna niets meer. Het is crimineel hoe een re gering zijn eigen mensen veroor deelt tot honger", aldus de toeris- mefiinctionaris. Het enige geluid is het zingen van de vogels buiten het ziekenhuis. Medisch personeel in overheids dienst staakt, omdat ze niets kun nen doen voor de doodzieke pa tiënten. Dokter Malvern Nyamutora van de Artsenraad zei tegen de Britse omroep BBC: „De verwaarlozing van de zorgsector staat voor mij ge lijk aan volkerenmoord. Patiënten sterven terwijl dat helemaal niet nodig is. Er zijn geen medicijnen, er zijn niet eens papieren om een recept uit te schrijven." Privéklinieken functioneren nog wel, maar de meeste Zimbabwa- nen hebben daar helemaal geen geld voor. De helft van de bevol king is aangewezen op voedsel hulp. Een verpleegkundige vertelde aan persbureau Reuters dat ze een maandsalaris krijgt van 12.542 Zim Patiënten met cholera worden verzorgd in een kliniek in Harare. Volgens de Verenigde Naties zijn er in Zimbabwe inmiddels 746 mensen gestorven aan de ziekte. foto AP ATHENE - In Griekenland zijn beto gers voor de vijfde opeenvolgende dag slaags geraakt met de oproer politie na de dood van een tiener. De ongeregeldheden gisteren vie len samen met een landelijke sta kingsdag die het land lamlegde. In de hoofdstad Athene gooiden honderden demonstranten met stenen, flessen en brandbommen naar de politie, die traangasgrana ten afvuurde. Ook in Thessaloniki, de tweede stad, was het onrustig. Maar de rellen waren minder he vig dan op de dagen ervoor. In Athene betoogden voor het par lement ook duizenden stakers, die hogere lonen en pensioenen eisen. De actievoerders riepen leuzen te gen de regering. De staking was een protest tegen het economisch beleid van de conservatieve rege ring van premier Karamanlis. „De deelname aan de staking is to taal, het hele land is tot stilstand gekomen", meldde een vakbonds woordvoerder. Het openbaar ver voer reed niet, terwijl de meeste banken, scholen en overheidsin stellingen dicht bleven. Ook het vliegverkeer lag grotendeels stil. De twee belangrijkste Griekse vak bonden, die samen 2,5 miljoen le den tellen, hadden twee weken ge leden al opgeroepen tot de algeme ne stakingsactie. Premier Karaman lis had in verband met de onrust van de afgelopen dagen de bonden gevraagd de staking af te blazen, maar die weigerden dat. De ongeregeldheden in het land braken zaterdagavond uit toen een agent de 15-jarige Alexis Grigoro- poulos doodschoot. Een agent is gisteren formeel aangeklaagd we gens doodslag na de dood van de tiener. De 37-jarige agent Epamin- ondas Korkoneas wordt ook ver volgd voor het illegaal gebruik van zijn dienstwapen. LONDEN - Groot-Brittannië trekt vanaf maart zijn ruim vierduizend militairen terug uit Irak. In juni moet de aftocht voltooid zijn. Dat meldden Britse media gisteren op basis van bronnen binnen het Brit se ministerie van Defensie. Een klein deel van de Britse troe penmacht zou mogelijk in Irak blij ven om de Iraakse landmacht en marine op te leiden. Daarvoor moet Londen nog wel een ak koord sluiten met Bagdad. Een an der deel wordt wellicht verplaatst naar Afghanistan. De toekomstige Amerikaanse president Obama wil de Navo-missie daar uitbreiden in de strijd tegen Al Qaida en de tali- ban. De BBC meldde onlangs dat Lon den er tweeduizend extra militai ren naartoe wil sturen. GENÈVE - Zwitserland treedt mor gen officieel toe tot het Verdrag van Schengen. Over het algemeen zullen maar weinig reizigers iets van de historische ontsluiting van de Alpenrepubliek merken. De douane blijft alert. Het is vooral een grote en symboli sche stap van Zwitserland naar Eu ropa. In een referendum in 2005 waarbij tegenstanders de toetre ding poogden te dwarsbomen, stemde 54,6 procent van de kie zers voor 'Schengen'. Schengen is een dorp bij de Duits/Franse grens waar in juni 1985 de Benelux, Duitsland en Frankrijk overeenkwamen vrij ver keer van personen mogelijk te ma ken en grenscontroles af te schaf fen. Sindsdien is de Schengen-zone enorm uitgedijd tot 22 landen van de EU plus Noorwegen en IJsland. Zwitserland is de 25ste in de reeks. Dagelijks steken volgens de autori teiten in Bern 700.000 mensen, on der meer in 300.000 personen auto's en 20.000 vrachtauto's, de Zwitserse grens over. De identiteit van de reizigers wordt al geruime tijd met steekproeven gecontro leerd en die proeven vervallen nu formeel met 'Schengen'. Maar de autoriteiten blijven het goederenverkeer scherp in de ga ten houden. Stafchef Rickenbacher van de Zwit serse grenswacht waarschuwde de ze week in Genève uitdrukkelijk dat de controle op goederen blijft bestaan, alleen de systematische paspoortcontrole verdwijnt, be zwoer ze. Veel Zwitsers, bijvoorbeeld in Genève of Basel, wonen vlakbij de grens en daarmee vlakbij de vaak goedkopere winkels in Frankrijk of Duitsland. Maar voor de koop jesjagers verandert daar niets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9