Pleidooi voor nieuwe zoete natuur Sloop stallen zeker Tan £neJSpaart milieu wsmm Pardon Axel in kerstsfeer 26 Vrijdag 12 december 2008 pzc Z Golfclub Oostbure: la's bouwen bij de golfbaan. Als te- X Golfclub Oostburg: garanties 'bikkelhard' rond varkensstallen. door Frank van Cooten OOSTBURC - De varkensstallen in Oostburg worden zeker gesloopt. Wanneer dat zal gebeuren, is ech ter nog een groot vraagteken. „De garanties voor de inwoners van Oostburg zijn in ieder geval bikkelhard. Wij slopen de stallen. Dat gebeurt op het moment dat we onze huizen mogen bouwen", zegt Bram de Vos van golfclub De Brugse Vaart in Oostburg. De golfclub heeft een keiharde deal met de gemeente Sluis. De golfclub mag een groot aantal vil la's bouwen bij de golfbaan. Als te genprestatie sloopt De Brugse Vaart de nabijgelegen stallen om te voorkomen dat er ooit nog dui zenden varkens in deze stallen worden gehuisvest. De Vos heeft deze week weer met de gemeente gesproken over de bouwplannen. „Dat zijn vooral ge sprekken om onder meer te bekij ken of de ontwerpen voldoen aan het bouwbesluit. Ik doe geen voor spelling meer over het tijdstip wan neer we mogen bouwen." Ondanks de economisch zware tij den is er nog steeds markt voor vil la's bij de golfbaan. „Er is altijd een markt voor kwaliteit. De uit straling van de woningen is een verademing voor de streek." Belgisch geld moet ingezet worden voor andere projecten. door Conny van Gremberghe terneuzen - Politieke partijen en de gemeenten in Zeeuws-Vlaande- ren moeten provincie en Rijk er op korte termijn van zien te over tuigen dat het aanleggen van hon derden hectares estuariene natuur in Zeeland geen kans van slagen heeft. Voor zoute natuur is er vol gens de Temeuzense PvdA-wet- houder Co van Schaik geen maat schappelijke draagvlak. „Dat heeft de ontpolderingsdiscussie wel uit gewezen", benadrukt hij. Van Schaik vindt dan ook dat Zee land niet meer moet inzetten op zoute, maar op de aanleg van nieu we zoete natuur. „Met hetzelfde geld kun je als het om zoete na tuur gaat veel meer doen. In de Ka naalzone zou je bijvoorbeeld met natuur een daadwerkelijke schei ding tussen woon- en industriege bieden kunnen aanbrengen. Een natuurlijke scheiding die boven dien ook nog eens recreatief zou kunnen worden gebruikt.", aldus Van Schaik. Het Zeeuws-Vlaamse PvdA-kopstuk was maandenlang Volgens Co van Schaik heeft de anti-ontpolderbeweging hele maal niets met natuur en natuur ontwikkeling zoet of zout of welk stukje groen dan ook. Hij wordt een dagje ouder, die man uit Zierikzee. De kleine gebre ken die daarmee gepaard gaan, wist hij tot voor kort aardig bin nen de muren van zijn woning te houden. Zo dacht hij laatst dat de tv kapot was, tot hij merkte dat hij het ding probeerde aan te zetten met zijn telefoon. Andersom zat hij een poos in de afstandsbediening Flexibele bouwer houdt vandaag de officiële opening van het bedrijf. door Harold de Puysseleijr HULST - Het gemeentebestuur van Hulst brak zich onlangs het hoofd over bijdragen aan de zogeheten millenniumdoelen. Zonder het waarschijnlijk zelf te beseffen, heeft het bestuur daar een steentje aan bijgedragen door het bedrijf Jan Snel Zuid binnen de gemeente grenzen te halen. Aandacht voor het milieu en duur zaamheid is namelijk een van de millenniumdoelen, en daar blinkt het nieuwe filiaal van de specialist in flexibele bouw langs de Absdaal- seweg in .Hulst op verschillende manieren in uit. De basis van het kantoor is een af dankertje, dat eigenlijk gereed ge maakt was voor sloop. Jan Snel kocht het gebouw, en hergebruikte het als eigen kantoor. „Hiermee la ten we zien waar we voor staan. In Nederland wordt al genoeg ge sloopt, en het daaruit voortkomen de bouwafval wordt een steeds gro ter probleem. We hergebruiken dit kantoor, en maken het de basis van onze duurzame huisvesting", zegt algemeen directeur Harry van Zandwijk van de Jan Snel Group. De Hulster vestiging op bedrijven terrein Hogeweg is zeven hectare groot. Naast het nieuwe kantoor is daar de afgelopen negen maanden ook een nieuwe productiehal van 6400 vierkante meter gebouwd. Het bedrijf is in meerdere opzich ten een voorbeeld voor duurzaam heid. Het regenwater wordt op het dak van de fabriekshal opgevan gen en gebruikt voor het doorspoe len van de toiletten en het wassen van de bouwunits en vrachtwa gens. De verlichting in het ge bouw is geschakeld op daglicht- en bewegingssensoren zodat het ener- lid van een projectgroep die de mogelijke verzilting van De Braak man bestudeerde. „Als je ziet dat het verzilten van dat gebied 125 miljoen euro zo kosten en dat er bovendien 150 hectare zoete na tuur voor dat doel zou moeten worden geofferd, dan denk ik dat dit geld veel beter kan worden in gezet. Laat er wat minder zoute na tuur komen en wat meer zoete, dan zal het gros van de mensen daar geen moeite mee hebben." Van Schaik vindt het overigens 'er gerlijk' dat de anti-ontpolderings- beweging veel progressieve men sen aan haar zijde heeft gekregen. „De anti-ontpolderbeweging heeft helemaal niets met natuur en na tuurontwikkeling zoet of zout of welk stukje groen dan ook. Elk vo geltje moet maar een eind verder vliegen. Bij de buren is nog ruimte zat. Dat is een standpunt. Als er een .voorstel komt om 200 hectare landbouwgrond te gebruiken als vuilstortplaats hebben ze hier ab soluut geen moeite mee. Autosnel wegen, fabrieksterreinen, geen pro bleem. Als ze maar goed uitge kocht worden. Het gaat hen niet om verloren landbouwgrond." Dat het Belgische geld (300 mil joen) voor de estuariene natuur ge labeld is voor dat doel beseft Van Schaik goed. „Maar met een beetje goede wil haal je zo'n label er zo weer af. Rijk, provincie en onze buren moeten daartoe bewogen worden." Elke week worden er vanuit de vestiging van Jan Snel in Hulst zo'n zeventig semi-permanente bouwunits versjouwd. foto Camile Schelstraete Jan Snel Group in cijfers Naast de nieuwe vestiging in Hulst en het hoofdkantoor in Montfoort heeft de Jan Snel Group nog zeven andere vesti gingen in Nederland, een in België en een in Canada. Het bedrijf heeft 450 perso neelsleden. De vestiging in Hulst telt 72 vaste medewer kers. De jaaromzet van de onderne ming bedroeg 55 miljoen euro in 2007. Door de recente overname van twee bedrijven groeit de omzet dit jaar naar 85 miljoen euro. gieverbruik lager is. De verwar ming in het gebouw is 'grondwa ter gestookt'. Jan Snel Zuid houdt zich vólgens vestigingsdirecteur Tim van Beest bezig met de verhuur en verkoop van flexibele tijdelijke huisvesting, voornamelijk voor de aannemerij en de industrie. „Van schaftkeet tot schoollokaal, maar ook tijdelijke hotelkamers en huisvesting voor verzorgingshui zen. Elke week transporteren we 'Wij bouwen eigenlijk met een soort lego, maar dan met permanente uitstraling' zo'n zeventig units naar onze klan ten in de Benelux. We hebben i; totaal 3500 units in de verhuur en daarnaast nog 24.000 stuks andere materialen, zoals meubilair brandblussers voor de inrichting." De mogelijkheden voor flexibele bouw zijn volgens Van Zandwijk onbegrensd. „Uitbreidingen, in- Tip? redactie@pzc.nl te tetteren en vroeg zich af waar om zijn vrouw niks terug zei. Vervelend is dat ze het nu ook op z'n werk weten. „Je moet meneer Pardon terugbellen", zei zijn colle ga, nadat de Zierikzeeënaar terug kwam van een pauze. Dat deed hij terstond, maar kreeg weinig reac tie toen hij de secretaresse vroeg of meneer Sorry ook aanwezig was. AXEL - Knetterende vuurkorven, sterrenregen, oliebol len en kerstliederen. Het koude stadscentrum van Axel was gisteravond tijdens de jaarlijkse kerstmarkt in fees telijke sfeer. Bezoekers genoten volop van een hapje en een drankje. Oliebollen, poffertjes, snert, koffie, warme chocolademelk en glühwein vonden gretig aftrek. Kinde ren vermaakten zich met sterrenregen en mochten zelfs voor even de blusslang van een brandweerauto be dienen. Van dikke sokken en handschoenen tot bloem stukken en kerstballen, de ambulante handelaren t ten hun waar aan de man. Leerlingen van basisschocl Prinses Marijke brachten gisteravond talloze kerstliedel ren ten gehore. Tevens trakteerden de kinderen passaf ten op een zelfgemaakt kerstpresentje. Traditiegetrouw had ook het streekmuseum de deuren geopend, beland stellenden kwamen in groten getale een kijkje neme! De komende dagen zijn er op diverse plaatsen in de 1 gio nog tal van kerstmarkten. foto Wim Kooynl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92