Raad Hulst verdeeld Het mirakel van over verhuizing bieb Hees Voorronde Groot Dictee Clingenaar voor doen van valse aangifte bestraft Nieuwe Maria in kapelletje Vogelwaarde staat achter plexiglas 26 Donderdag 11 december 2008 PZC Z_ Cruciale rol PvdA bij besluit over vertrek naar Houtmarkt. door Harold de Puysseleijr HULST - De verhuizing van de openbare bibliotheek uit Den Dul- laert naar de binnenstad van Hulst is binnen de gemeenteraad nog geen gelopen koers. Duidelijk is wel, dat de fractie van de PvdA een cruciale rol speelt in de besluit vorming over de toekomst van de bibliotheek. Dat blijkt uit de uitspraken die de gemeenteraadsfracties daar over deden bij de bespreking van de ge meentelijke bibliotheekvisie. CDA, Algemeen Belang Groot Hulst en de SP zijn tegen de verhuizing van de bibliotheek naar het nog te bou- wen vermaakscentrum aan de Houtmarkt. De drie fracties bezet ten samen negen van de 21 zetels in de gemeenteraad. Voor Groot Hontenisse, Progres sief Hulst en de VVD (samen acht raadszetels) is de verhuizing be spreekbaar. „Wij zijn groot voor stander van de bibliotheek in de binnenstad", zegt Luciën Reijns (WD). „Wel moeten we waken voor uitholling van Den Dullaert en daar oplossingen voor zoeken." Progressief Hulst was altijd tegen de verhuizing, maar maakt die op tie nu volgens fractielid Richard Bertram bespreekbaar. „Wij slui ten onze ogen niet voor de ontwik kelingen. Als er in het partycen trum aan de Houtmarkt een thea ter komt, leidt dat tot minder acti viteit in Den Dullaert. We moeten oppassen dat er concurrentie ont staat op theater- en filmgebied. Straks moeten we subsidie gaan ge ven aan twee verliesmakende par- HN De gemeenteraad is verdeeld over de mogelijke verhuizing van de openbare bibliotheek uit ge meenschapscentrum Den Dullae rt naar de binnenstad van Hulst. tijen. Daarom staan wij open voor onderzoek om te kijken hoe we problemen in Den Dullaert kun nen voorkomen." Gezien de stemverhoudingen is het standpunt van de PvdA van doorslaggevend belang. Volgens fractielid Francois Hoefnagels is er binnen deze partij nog geen eens luidende visie. „Er wordt binnen onze'fractie verschillend over ge dacht. Persoonlijk vind ik, dat de bibliotheek in Den Dullaert prima op zijn plaats zit." De gemeenteraad legt zich wel unaniem neer bij de opheffing van de bibliobus in zes dorpen. De le den van de adviescommissie Sa menleving geven het college van burgemeester en wethouders op dracht nader uit te werken wat daar voor in de plaats moet ko men. Sommige fracties zijn voor stander van de biblioservicebus, weer andere fracties zien meer in de mogelijkheid om via internet boeken te laten reserveren. Speciale publicatie ter gelegenheid van 1050 jarig bestaan. door Frank van Cooftem AARDENBURG - De monumentale Sint Baafskerk in Aardenburg be staat volgend jaar 1050 jaar. Niet echt een jubileumjaar zou je den ken, maar toch pakt de Stichting Cultureel Aardenburg uit met een reeks van activiteiten en evene menten om de cultus en de cul tuur van de Sint Baafs extra onder de aandacht te brengen. „We hebben het duizend-jarig be staan van de kerk niet bewust mee gemaakt. En gezien onze leeftijd zullen de meesten van de stichting en van het comité 1050 jaar Sint .Baafs het elfhonderd jarig bestaan niet meer meemaken. Daarom doen we het nu", zegt voorzitter Jan Pleijte van Stichting Cultureel Aardenburg. „Tevens een mooie ge legenheid ons als stichting te profi leren." Samen met Lenie du Bois van het comité, dominee John Bijman, Hans Krans, voorzitter van de Ne derlandse Bach Vereniging, en con servator Arco Willeboordse van het Aardenburgse archeologische museum hebben ze vorm gegeven aan het programma. Een echt huzarenstukje is de uitga ve van de publicatie '1050 jaar Sint-Baafskerk te Aardenburg, Godshuis en Monument' van veer tig pagina's, uitgevoerd in harde kaft, met verhalen van mensen die zich cultureel, religieus of histo risch betrokken voelen bij de Sint Baafs. „Deze verhalen zijn vanuit verschillende invalshoeken geschre- JubiSeum Sint Baafs De opening van 1050 jaar Sint Baafskerk in Aardenburg is za terdag 10 januari met een con cert van het Zeeuws Orkest. ►- Gedeputeerde Van Waveren krijgt het eerste exemplaar van een publicatie met verhalen van mensen die zich historisch, cultureel of religieus betrok ken voelen bij de kerk. De eenmalige uitgave ver schijnt in een oplage van vier duizend exemplaren. Het jubileumprogramma is sa mengesteld door Stichting Cul tureel Aardenburg en comité 1050 jarig bestaan Sint Baafs. ven. Persoonlijk, beschouwend of muzikaal. Dit toont de veelzijdig heid aan van de kerk", zegt Pleijte. Het boekwerk is binnen een tijdbe stek van zes weken gemaakt. „Zeg maar gerust het mirakel van de Sint Baafs", aldus Willeboordse. De Sint Baafs heefuin al die jaren zijn veelzijdigheid niet verloren. Ooit een plaats waar handel werd gedreven en nog altijd godshuis, monument en cultuurtempel. Een plaats voor blijdschap maar ook voor rouw. „leven en de dood. Voor beide facetten is er plaats in de Sint Baafs", zegt dominee Bij man. Stichting Cultureel Aardenburg brengt graag het multifunctionele karakter van de Sint Baafs onder de aandacht. Als het aan voorzitter Peijs ligt wordt het museum ge huisvest in de kerk en krijgt het ge bouw ook goed sanitair en een fat- 'De verhalen in het boek tonen de veelzijdigheid aan van het kerkgebouw' soenlijke keuken. Maar dat is nog toekomstmuziek. Tijdens de vele activiteiten staat vooral het rijke verleden van de Sint Baafs centraal. Willeboordse wijst vooral op de bijzondere ken merken van de Sint Baafs. „Zoals de grafschilderingen en de Schelde- gothiek, een combinatie van twee bouwstijlen, uniek in Nederland." De Sint Baafs is vanwege de uitste kende akoestiek ook geliefd bij mu ziekgezelschappen. De jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Pass ion, volgend jaar op zaterdag 4 april voor de 56e keer, getuigt hier van. Speciaal ter gelegenheid van het 1050-jarig bestaan wordt voor afgaand aan de uitvoering het beeld 'Het Koor van Bach' van kunstenaar Chris Ferket aangebo den. Het kunstwerk is uitgevoerd in rood graniet met bronzen sculp turen van zingende koorleden. De goede akoestische eigenschap pen van de Sint Baafs zijn eigen lijk op toeval gebaseerd. In de ne gentiende eeuw bestond de kerk uit allemaal aparte ruimtes. Zo wa ren de twee zijbeuken, de voor- kerk en de koorkerk van elkaar af gesloten. Aardenburg telde in die tijd weinig inwoners zodat een kleine ruimte om te kerken als praktischer werd beschouwd. Door de restauratie van de kerk VOGELWAARDE - Het was weer eens zover; vandalen die het voorzien hadden op het Mariabeeld in het kapelle tje aan de Zuidweg in Vogelwaarde. Deze keer was Ma ria niet meer te lijmen. Rosa Remerie bracht uitkomst, zij schenkt haar Mariabeeld aan de Gerulphus-parochie. Vogelwaardenaar Jo Strobbe plaatste het nieuwe beeld gistermiddag in het kapelletje. Naast tralies, is ze nu ook beschermd met plexiglas, foto Camile Schelstraete ZEEUWSE De griep sloeg toe in het Middel burgse kantoor. Het ene na het an dere personeelslid meldde zich ziek en slechts de zeer sterken hielden zich op de Been. Een van die bikkels was een mede werkster die uit het goede - want Bevelandse - hout is gesneden. On danks een bonzende hoofdpijn en een indrukwekkende loopneus Tip? redactie@pzc.nl pleegde ze dapper telefoontjes met de gezonde buitenwereld. Het kost te haar veel moeite zich verstaan baar te maken. Misschien liet daar om een van de personen die had be loofd later te zullen reageren, het afweten. „Ach", zei ze schor en berustend, „ik zou mezelf ook niet terugbel len." SLUIS - De Stichting Johan Hen drik van Dale houdt zaterdag 14 fe bruari een voorronde voor het Groot Nederlands Dictee in het Sluise belfort. Deelnemers kunnen zich vanaf nu tot en met 31 januari opgeven. Inlichtingen voor deelna me, zowel voor volwassenen als kinderen, op www.davids- fonds.be/dictee. Ook de voorronde levert winnaars op. wnderlyh zannurti Persoonlijk en deskundig advies staat bij ons voorop. Auping dealer Tapijt gordijnen worden gratis gelegd en gemaakt m.u.v. trappen MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 51-jarige man uit Clinge voor het doen van een onjuiste aangifte om: zetbelasting over 2006 veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden waarvan zes voorwaarde lijk. Daarnaast moet hij een boete van 15.000 euro betalen. Tegen de accountant/fiscaal eco noom was een jaar geëist, waarvan de helft voorwaardelijk. Met de on juiste aangifte probeerde hij via een fictieve aan- en verkoop van een partij rhodium via zijn eigen bedrijven 1,7 miljoen euro aan btw terug te krijgen. De rhodium zou hij van een onbekende Belg voor 8 miljoen euro hebben gekocht. Tapijt, Laminaat, Novilon, Marmoleum, Gordijnen Zonwering, Matrassen, Bodems, Bedlinnen, Dekbedden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 80