Eigenaar van Nationaal Historisch Museum in Arnhem krijgt vijf 'werelden' Blessures bij kwart van beginnende hardlopers Zeeland helpt Cambodja 'Opvolger Hondekop ontspoort sneller' CHARÏTY WIJN "AKTIE NAJAAR 2008 6 Donderdag 11 december 2008 PZC Byvanck presenteert toekomstvisie voor museum in Arnhem. AMSTERDAM - Het nieuwe Natio naal Historisch Museum (NHM) in Arnhem zal uit vijf 'werelden' bestaan: ik en wij, land en water, rijk en arm, oorlog en vrede en lichaam en geest. Het museum kiest niet voor een chronologische opzet om de geschiedenis van Ne derland te vertellen, zei een van de twee directeuren Valentijn By vanck gisteren bij de presentatie van de toekomstvisie voor het NHM. „Mensen vinden het vervelend als de geschiedenis chronologisch wordt gepresenteerd", aldus Byvan ck, oud-directeur van het Zeeuws Museum. „We gaan geen geschie denisboek schrijven." De werelden 'dompelen bezoekers onder in een groot historisch domein' en con fronteren ze met reeksen thema's die in objectkamers, filmkamers, kunstkamers, doekamers en game- kamers worden getoond, luidt de visie. De werelden zijn elk apart bijna een zelfstandig museum, waar bezoekers gemakkelijk een paar uur kunnen doorbrengen. Byvanck en mededirecteur Erik Schilp laten het idee los om het museum in te delen aan de hand van de vijftig vensters van de Ca non van de Nederlandse Geschie denis. Ook het oorspronkelijke ont werp van architect Francine Hou- ben is hiermee van tafel. De eerste helft van 2009 gaan beide directeu ren met historici en onderwijzers 'We worden geen depot van nationale schatten' de discussie aan over de toekomst visie. Na de zomer begint de selectie van de architect. „Begin 2010 is dan duidelijk hoe het gebouw er uit moet zien", aldus Schilp. De bouw duurt volgens hem drie tot vijf jaar. „Het museum moet een icoon worden in Arnhem, zoals het Guggenheim Museum in Bil bao." Na de opening moet het gebouw 200.000 tot 300.000 bezoekers per jaar aankunnen. Byvanck en Schilp blijven overi gens aan tot de opening. Komend jaar gaat het NHM zich al vestigen „als merk". Het museum gaat mensen via bewustwordings campagnes betrekken bij de ge schiedenis van Nederland en wil fascinatie en betrokkenheid kwe ken bij een breed publiek. Mensen kunnen filmpjes insturen voor de website van het NHM. Het mu seum lanceert digitale geschiede nispakketten „die voor iedereen toegankelijk en begrijpelijk zijn". Alles is geschiedenis, stellen Byvan ck en Schilp. Van de ceremoniële overhandiging van de grondwet door Thorbecke aan koning Wil lem II en de afschaffing van de sla vernij tot het wereldkampioen schap voetbal in 1978 en de eerste mobiele telefoon. De exposities wisselen. „We gaan natuurlijk be langrijke stukken opstellen, maar we worden geen depot van natio nale schatten zoals Napoleon heeft gedaan met het Louvre", al dus Byvanck. DEN HAAG - Oudere stoptreinen, de zogeheten Mat'64, de opvolgers van de bekende Hondekop, blij ken een relatief grote kans op ont sporing te hebben na een botsing met een auto of ander voertuig. De Inspectie Verkeer en Water staat (IVW) wil daarom snel van de NS horen wanneer deze trei nen buiten dienst worden gesteld. Dat stelde de IVW gisteren bij de publicatie van het onderzoek over een ongeval op een spooroverweg bij Coevorden in december 2007. Daar liep een trein uit de rails na dat de oplegger van een tractor was geraakt. Behalve tot de NS richt de IVW zich ook tot spoorbe- heerder ProRail. Er rijden nog 140 van deze trei nen, vooral in het midden, oosten en zuiden van het land. De mees ten zijn de afgelopen twee jaar uit dienst genomen. Gemeenten bepalen zelf of zij bezitters van tweede huisjes forensenbelasting opleggen - en hoeveel. De belasting kan oplopen tot vijfduizend euro per jaar. De berekening van de heffing is 'totale willekeur'. door Eveline Dornevscek en leviemi de Feijter De schitterende omge ving, klooster Bardel en het Smokkelmu- seum zijn de 'parels die een bezoek meer dan waard ma ken', belooft de website van de ge meente Losser. Wie al dan niet vanwege die parels heeft besloten een tweede huis in de Overijsselse gemeente aan te schaffen, heeft ook de dubieuze eer de hoogste fo rensenbelasting van Nederland te betalen, meer dan vijfduizend eu ro per jaar voor een huis van bo ven de twee ton. Bert Doornbos, beleidsmedewer ker van de gemeente Losser: „2005 was een zwaar financieel jaar voor ons. Om deze problemen het hoofd te bieden, besloten we de fo rensenbelasting fors te verhogen." Gemeenten bepalen zelf of zij fo rensenbelasting heffen en hoeveel. In totaal maken 138 van de 441 ge meenten gebruik van deze moge lijkheid. Meestal ligt het bedrag tussen de tweehonderd en zeshon derd euro voor huizen boven de 200.000 euro, maar de heffing lean ook veel hoger uitpakken. De forensenbelasting is de minst bekende en tegelijkertijd meest ge hate belasting. De grondslag van de heffing is arbitrair. Sommige ge meenten berekenen het bedrag op basis van de waarde van de twee de woning, andere nemen het op pervlak van het huis als maatstaf en weer andere heffen over alle woningen eenzelfde bedrag. „Het is totale willekeur", zegt Nico Fok- kema van de belangenvereniging Vrij Wonen (BWW). Het beeld van de forensenbelasting als melk koe is Fokkema niet vreemd. „Op een gegeven moment komen ge meenten geld te kort en denken: waar kunnen we nog geld van daan halen? Dan blijkt er zoiets te bestaan als forensenbelasting. Of wel een leuk potje met geld." De aanslag kan een onaangename verrassing zijn als een gemeente opeens besluit forensenbelasting te gaan heffen. Ruim honderd huisjesbezitters vochten de ver hoogde heffing van de gemeente Losser aan bij de Almelose recht bank. Aanvankelijk met succes, maar het gerechtshof in Arnhem oordeelde in hoger beroep anders. Er zou geen sprake zijn van een 'willekeurige en onredelijke hef- GRONINGEN - Een kwart van alle beginnende hardlopers raakt ge blesseerd. Vooral al te enthousias te mannen met een buikje lopen kans in de voorbereiding op hun eerste echte loop geblesseerd af te moeten haken. Dat concludeert bewegingsweten schapster Ida Buist, die volgende week aan de Rijksuniversiteit Gro ningen promoveert op een onder- zoele naar de training van begin nende lopers op de '4 mijl van Groningen'. En rustiger trainen maakt niets uit, stelde zij vast. Het 'GronoRun-onderzoek' van Buist is tot dusver het grootste hardlooponderzoek in Nederland. Deelnemers volgden een door Buist aangereikt trainingsschema en hielden een logboek bij. Van de 629 lopers die het eerst werden ge volgd raakte 25,9 procent geble- seerd; zij konden minstens een dag niet of niet volledig trainen. Daarnaast volgde Buist twee groe pen van samen 468 hardlopers. Eén groep nam acht weken de tijd om zich op de '4 mijl' voor te brei den en een andere groep volgde een trainingsschema van dertien weken. 'Geblesseerd' betekende hier dat ze drie keer of vaker niet konden trainen. In beide groepen liep 20 procent een blessure op. Sporters die het jaar daarvoor al een keer uit de running waren, lie pen een grotere kans af te moeten haken. Te zware mannen liepen het meeste risico. Toch vindt Buist hardlopen nog steeds aan te raden. „Het vermin dert de kans op hart- en vaatziek ten, overgewicht en tal van andere klachten." Bovendien is het een erg laagdrempelige manier van sporten. Ze adviseert beginners niet al te strak aan trainingssche ma's te hechten en vooral 'naar hun lichaam te luisteren'. Stichting Don Bosco Kinder Fonds Stichting Sawasde.e PROJ F.C.TH I ri.P ZA.AZTS- Een sublieme Chardomnay of Merlot wijn uit de Pays dl'Oc voor 7,50 per fles franco huis (min.6 flessen). Steun onze aktie kunt deze wijn bestellen bij Stichting Sawasdee Door deze wijn te bestellen helpt u weeskin deren in Cambodja aan een gratis opleiding dus hoopvoller toekomst! Vele Zeeuwse restaurants bieden deze wijn aan en ondersteunen daarmede de stichting die garant staat dat van elke fles netto 2,50 naar de onderwijsprojecten gaat. Per e-mail: info@cambodja-sawasdee.nl Telefonisch: 06-22 40 47 22 06-42 11 45 42

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6