Juf uit Burghse Kermisbond wil met gemeente om tafel over plek in centrum Zierikzee Twintig fraudeurs met bijstand op eiland 'Ik wil tussen de mensen staan' Kerstmarkt in Zonnemaire 26 Donderdag 11 december 2008 PZC S Bovak fel gekant tegen plan voor verplaatsing. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Nationale Bond van kermisbedrijfhouders Bovak wil zo snel mogelijk om de tafel met de gemeente Schouwen-Dui- veland om te praten over de toe komst van de kermis in Zierikzee. Dat staat in een brief van Bovak aan de gemeente Schouwen-Duive- land. De Zierikzeese ondernemers vereniging Neptunus pleit voor verplaatsing van de kermis naar buiten de monumentenstad. De Bovak is daar mordicus tegen. Bovak en Neptunus staan lijnrecht tegenover elkaar. Neptunus vindt de moderne kermis te lawaaierig en niet langer passen in het monu mentale hart van Zierikzee. Pure onzin volgens Bovak-voorzit- ter Nicole Vermolen. „De kermis hóórt gewoon in het centrum van stad of dorp. Het is een van de oudste volksfeesten in Nederland en het wordt altijd midden in stad of dorp gevierd. Zo'n feest ga je De kermis wil niet weg uit het Zierikzeese centrum, foto Marijke Folkertsma niet verplaatsen naar ergens mid den in de polder. Carnaval vier je toch ook niet in een loods in het buitengebied? En bovendien is het ook helemaal niet nodig." Dat een moderne kermis geluidsoverlast veroorzaakt, bestrijdt Vermolen met grote stelligheid. De geluids productie is, stelt zij, anno 2008 strikt aan banden gelegd via limit eringen. Wat Vermolen óók steekt is het feit dat de kermis in Zierik zee op zondag niet mag draaien. „Terwijl er wel vaak winkels open zijn en een circus wél op zondag voorstellingen mag geven. Wat dat betreft meet de gemeente Schou- wen-Duiveland met twee maten." De brief van de Bovak prijkt op de lijst van ingekomen stukken van de gemeenteraadsvergadering van donderdag 18 december. Het colle ge van B en W moet zich nog over de brief buigen. Schouwen-Duiveland kent gemiddeld aantal gezinnen met uitkering. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Vorig jaar zijn op Schouwen-Duiveland twintig men sen betrapt op fraude met bij standsuitkeringen. Tezamen kre gen zij voor ruim 100.000 euro te veel uitgekeerd. Dat blijkt uit de Kernkaart werk en bijstand van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Daarmee fraudeert één op de twin tig 'bijstandshuishoudens' op het eiland. Het gemiddelde in gemeen ten die net zo groot zijn als Schou wen-Duiveland (zogenoemde refe rentiegemeenten), ligt rond de een op dertig. De gemeente kent zo'n 250 huis houdens mét een bijstandsuitke ring. Dat is twee procent van alle adressen. Schouwen-Duiveland zit daarmee op het gemiddelde van de referentiegemeenten. Een groot deel van de gezinnen krijgt maar tijdelijk zo'n uitkering, gezien het aantal van dik honderd nieuwe adressen dat vorig jaar de bijstand inging. Voor ongeveer eenzelfde aantal eindigde die situatie vorig jaar. Uit de cijfers blijkt ook dat Schou wen-Duiveland een erg laag aantal werklozen heeft vergeleken met re ferentiegemeenten. Aan het eind van vorig jaar waren dat er 320, de helft van het gemiddelde. Schou wen-Duiveland is al jaren Zeeuws koploper waar het gaat om het laagste percentage werkloosheid. U| Twintig mensen op Schou- wen-Duiveland zijn vorig jaar be trapt op het frauderen met bij standsuitkeringen. Dat is meer dan het landelijk gemiddelde. Ook uw huis verkopen wij binnen 3 maanden, tegen 1% courtage, no cure no pay! De Wekker Makelaardij Goes c.ó. Frits Edelijn Prunusstraat 38 4431 DA 's-GRAVENPOLDER telefoon (0113) 31 68 96 ZONNEMAIRE - Het dorpshuis Zon nemaire houdt zaterdag een kerst markt. Er is van alles te koop, zoals creatie: ve cadeautjes, kaarten, kaarsen, sie raden, speelgoed en kerststukjes. Publiekstrekkers zijn ook de aan wezigheid van een levende kerst stal en de kerstman zelf De markt in het dorpshuis aan de I.M. van de Bijlstraat begint om 11. uur. Om 17 uur gaat de deur weer dicht. Janet Timofei zwaait af als beheerder klein museum in Burgh. door Ali Pankow BURCH-HAAMSTEDE - Een echte schooljuf was zij niet, maar zij be zit wel de perfecte uitstraling. Het lijkt dan ook bijna voor de hand liggend haar een variant van het bekende Franse chanson Adieu, monsieur le professeur toe te zingen. Nostalgie en melancholie over din gen die voorbij gaan passen im mers ook zo mooi bij De Burghse Schoole. Janet Timofei-Klatten (62) neemt na bijna 15 jaar af scheid als behèerder van dit kleine museum, dat onder vigeur staat van de Stichting Westerschouwen Kultureel. Timofei speelde wel eens juf, tij dens de Burghse Dag en bij be zoek van speciale groepen, maar voor het overgrote deel was zij 'ge woon' de hartelijke en immer en thousiaste gastvrouw die jaarlijks circa 3000 bezoekers mocht verwel komen. Het publiek snuift in het oude klaslokaal anno 1920 het schoolverleden van ouders of opa en oma op, maar kan zich bij de wisseltentoonstellingen ook over tal van andere zaken laten informe ren. „We moeten elk jaar weer met wat nieuws komen om bezoe kers te blijven interesseren", zegt Timofei. Voor haar zelf was het of zij in haar eigen schooltje in Rotterdam binnenstapte toen zij in 1995 haar intrede deed bij De Burghse Schoole. „Ik heb nog van die stren ge, schoolfriks met zo'n grijze knot als juffen gehad. Ik zag hen direct weer voor me: juffrouw Van Schie, juffrouw Markus en juf frouw Been. Ik werd soms aan mijn oor de klas uitgetrokken. 'Je zult het er wel zelf naar gemaakt hebben', zei mijn moeder dan toen ik daar over klaagde. Dus dat deed ik dan maar niet meer." Timofei kijkt terug op geweldig fij- Museum De Burghse Schoole ne jaren bij De Burghse Schoole. „Ik heb twee zoons, maar toen die de deur uit waren, is dit museum mijn derde kind geworden." Toch stopt zij nu als beheerder. Zij wil samen met haar man vaker weg met de boot die zo uitnodi gend ligt afgemeerd dicht bij haar woning in Brouwershaven. Verder wil ze graag haar jongste zoon be zoeken, die voor een jaar in Austra lië werkt. Bovendien kan ze dan te vens 'even' langs bij haar lievelings nichtje in Nieuw-Zeeland. Langdurig naar het buitenland gaan, zat er voor haar de afgelopen jaren niet in. Het museum in Burgh is tussen april en november geopend, maar ook 's winters valt er nog aardig wat te doen. Schoon maak, onderhoud, de wisselexposi ties afbreken en de nieuwe presen taties weer opbouwen. 'Ik heb nog van de strenge schoolfriks met zo'n grijze knot als juffen gehad' Het werk leverde haar geen ruim inkomen op. „Nauwelijks het mini mumloon, maar ja de organisatie heeft ook maar weinig geld. Je moet het gewoon leuk vinden om te doen." Timofei zegt blij te zijn met de steun van de vrijwilligers bij het beheer en van deskundigen bij de opzet van de wisselexposi ties. Zij bewaart de mooiste herin neringen aan de presentaties van 'Akte K op de Pabo' over het hand- werkonderwijs, de Ot en Sien-tafe- relen en 'het Verdronken Wester schouwen'. Aan de seizoenten toonstelling over bijen bewaart zij een speciale herinnering. .Bij het leeghalen van de honingraten, viel een van de kasten om en vlogen 7000 bijen het oude klaslokaaltje in. Hoe dat verder afliep, voert te ver hier uit de doeken te doen. Timofei hoopt dat er snel een op volger voor haar zal zijn, evenals een aantal nieuwe vrijwilligers. In het oude klaslokaal anno 1920 herleeft het onderwijs van weleer met zijn banken, kachel, leesplank en schoolplaten. In het tweede lokaal is een permanente tentoonstelling over de Zeeuwse ringwalburgen uit de Vikingentijd ingericht. Op het terrein achter het museum kan een wandeling worden gemaakt over de gedeeltelijk gereconstrueerde ringwal uit de 8e eeuw. Voor meer informatie: www.burghseschoole.nl. Nieuwe burgemeester viert al 45 jaar vakantie in Burgh-Haamstede. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - „Schouwen-Duiveland vind ik een geweldig mooi eiland. Al vijfenveertig jaar lang kom ik elk jaar met vakantie naar Burgh-Haamstede. Met mijn ouders kwam ik er al." Aan het woord is Gerard Rabelink, de nieuwe burgemeester van Schouwen-Duiveland. Uit de solli citatiegesprekken bleek dat de hui dige eerste burger van het Lim burgse Maasbree (13.000 inwo ners) ervaring heeft met platte- landsproblematiek. Maar affiniteit met het toerisme heeft hij ook. „In Maasbree viert het toerisme hoog tij. Het is een mooi wandel- en fietsgebied. Behalve een aantal mi- nicampings hebben we hier cam ping Breebronnen. Die heeft het Duitse predikaat van Superplatz gekregen." Zelf mag Rabelink ook graag een stukje wandelen of fietsen: „En ik probeer te golfen. Daar kan ik nog niet veel van. In maart hoop ik mijn licentie te halen." De nieuwe burgemeester is getrouwd en heeft twee dochters van 23 en 25 jaar. „De ene is docent in Tilburg, de ander fysiotherapeut in Baarlo." Rabelink begon zijn loopbaan in West-Brabant. Hij was schooldirec teur en later wethouder in de ge meente Halderberge, waarvan Hoeven en Oudenbosch deel uit maken. Als wethouder was Rabe link lid van een lokale partij. Nu is hij partijloos. „Ik ben onafhanke lijk. En als je me toch ergens in het politieke spectrum moet plaat sen? Ik kan het niet zeggen, ik ben een sociaal mens en ik ben prakti serend katholiek. Ergens in het midden dan, denk ik. Maar als bur gemeester sta ik boven de par- 'Politiek sta ik ergens in het midden. Ik ben een sociaal mens en katholiek' tijen." Rabelink is concreter als het gaat over het type bestuurder dat hij vertegenwoordigt. „Ik ben iemand van samenwerken en verbinden. Van dingen met elkaar doen. Men sen houden niet van politiek gehar Gerard Rabelink (55) is de nieuwe burgemeester van Schouwen-Duiveland. rewar. Die verwachten van hun be stuur dat het straten aanlegt, din gen regelt en presteert." Beleids voornemens heeft hij nog niet. Hoewel? „Ik ga de contacten met de bevolking goed opbouwen. Ik wil tussen de mensen staan. Ik ben toevallig de eerste burger. En de natuur hè. Die moeten we uit bouwen en versterken. Schou wen-Duiveland is toch een van de mooiste plattelandsgemeenten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 68