Het grote geheim van de Nederlandse wielerlobby Apetrots op de start van de Tour de France Droom Domein de Schipper Woonboulevard Poortvliet TEMPUR mÊÊÊmmmmmsmmmmMsm B PZC Donderdag 11 december 2008 I 43 Binnen tien maanden komen Vuelta, Tour en Giro langs. door Patrick Pelait DEN HAAG - Met de start van de Vuelta in 2009 (Drenthe), de Tour de France in 2010 (Rotterdam) en wellicht ook de Giro (Amsterdam) is Nederland de komende jaren hét middelpunt van het internatio nale wielrennen. Wat is het ge heim van de Nederlandse wieler lobby? Als opperlobbyist van het Neder landse wielrennen moet hij op zo veel mogelijk plekken zijn gezicht laten zien. En dus is Bennie Ceu- len vandaag in Rotterdam bij de presentatie van de Tourstart 2010 en zit hij zaterdag alweer in Vene tië, waar de Giro van 2009 wordt voorgesteld. De Limburgse oud-journalist laat geen gelegen heid onbenut om de kopstukken van het wielrennen te spreken. Hoe groter zijn netwerk, hoe gro ter de kans dat zijn missie slaagt. De delicate trips van Ceulen - 'wielrennen is een kleine wereld. Je moet heel goed weten hoe de verhoudingen liggen' - werpen hun vruchten af Sportief mag het Nederlandse wielrennen een aan tal magere jaren achter de rug heb ben, de nationale wielerlobby draait op volle toeren. Met de start van de Vuelta in Assen (2009), het Grand Départ van de Tour de Fran ce in Rotterdam (2010) en vermoe delijk ook het vertrek van de Giro in Amsterdam (ook 2010) krijgt Nederland binnen tien maanden de drie grote rondes over de vloer. Een ongekende weelde. Met ook nog het WK veldrijden in Hooger- heide (2009) en het WK baanwiel- rennen in Apeldoorn (2011) voor de boeg is Nederland de komende jaren hét middelpunt van de inter nationale wielerwereld. Dat Neder land zo goed in de markt ligt, heeft volgens Ceulen te maken met meerdere factoren. Nederlanders kunnen over het al gemeen goed lobbyen en staan be kend om hun organisatietalent. Daarnaast speelt ook het enthou siasme van de overheid een belang rijke rol, meent Ceulen. „Vergele ken met andere grote sportmani festaties is wielrennen spotgoed koop. De naakte prijs voor een Touretappe is 136.000 euro. De Vuelta is zelfs nog goedkoper. Voor dat geld koop je wereldwijde uitstraling. De Nederlandse over heid speelt daar gretig op in. Veel meer dan in het buitenland. Al leen in Italië bespeur ik evenveel enthousiasme", zegt Ceulen Toch krijgt Nederland de drie grote ron des niet op een presenteerblaadje aangeboden. „De organisatie van de Tour kon voor het Grand Dé- part van 2010 kiezen uit twaalf kandidaten. 250 gemeenten heb ben zich aangeboden - als etappe plaats. Met zoveel concurrentie is een goede lobby van groot belang. Arrogantie en opdringerigheid werken niet. Het gaat erom dat je de juiste mensen op de juiste ma nier weet te benaderen. Wie daar in slaagt, heeft hoe dan ook een streepje voor", doceert de Neder landse vertegenwoordiger van Tourorganisator ASO. Niet alleen de Nederlandse over heid heeft de fiets in de armen ge sloten. Ambitieuze organisatoren kunnen - ondanks talloze doping- schandalen en het ontbreken van grote Nederlandse kampioenen - tevens rekenen op de goodwill van het publiek. En dat terwijl buur land Duitsland het cyclisme mas saal in de ban heeft gedaan. „We plukken nu de vruchten van ons strikte dopingbeleid. In Duitsland zie je net het omgekeerde. Door al le affaires zit het wielrennen daar in een negatieve spiraal. Al vind ik de Duitse boycot wel erg makke lijk", ziet Joop Atsma veel meer heil in de Nederlandse houding. Als voormalig voorzitter van de KNWU en bestuurslid van de in ternationale wielerunie (UCI) zit Atsma nog dichter bij de bron dan Ceulen. Daarnaast maakt het T\vee- de Kamerlid van de CDA ook deel uit van het comité dat de Vuelta naar Drenthe haalde. Volgens Ats ma komt de wielerhausse die Ne derland te wachten staat in alle op zichten als geroepen. „Met Robert Gesink, Thomas Dekker en Lars Boom hebben we een aantal po tentiële kampioenen. Hun door-, braak zal de interesse alleen maar doen toenemen. We moeten de komst van de grote rondes ook aangrijpen om ons te profileren als sportland. Dat is een extra troef voor het binnenhalen van het WK voetbal 2018 en wie weet, de Olym pische Spelen van 2028." Atsma vreest niet voor verzadiging. „Het is juist goed om steeds nieuwe doe len te stellen. Dat houdt iedereen gretig. Limburg wil het WK op de weg in 2012 weer naar Nederland halen. Prachtig toch." Het gaat vol gens Atsma niet alleen maar om uitstraling en economisch rende ment. „Hoe meer grote wedstrij den in ons land worden verreden, hoe groter de kans dat kinderen worden betoverd en later ook wiel renner willen worden." Cadel Evans in Ciro, geen strafvervolging Frank Schleck Cadel Evans volgt het voorbeeld van Lance Amstrong en fietst komend seizoen zowel de Giro als de Ronde van Frankrijk. Dat heeft de organisa tie van de Ronde van Italië gisteren bekendgemaakt. Roberto Damiani, ploegleider van Evans bij Silence Lotto, beschouwt de Ronde van Italië als goede voorbereiding op de Tour de France. Evans finishte twee keer als tweede in de Ronde van Frankrijk. Hij krijgt komend jaar huip van ploeg maat Thomas Dekker. p Het antidopingbureau van Luxemburg (ALAD) onderneemt geen'verdere actie tegen Frank Schleck. De coureur van de Deense wielerploeg CSC maakte in maart 2006 bijna 7000 euro over op de bankrekening van de veelbesproken Spaanse dopingarts Eufemiano Fuentes. „Maar dat wil niet zeggen dat hij ongeoorloofde middelen heeft gebruikt", stelt het ALAD in een officiële verklaring. DEN BOSCH - Rotterdam presen teert vandaag het schema voor de start van de Ronde van Frankrijk in 2010. De gemeente Den Bosch organiseerde de zogenoemde 'Grand Départ' in 1996. Wat kan Rotterdam over anderhalf jaar ver wachten? „Een wereldevenement dat uniek is in zijn soort", ant woordt Ton Streppel, destijds di recteur van het Bossche organisa tiecomité. Volgens Streppel heeft Rotterdam met de gewonnen concurrentie strijd met Utrecht en, aanvanke lijk, Düsseldorf een enorm succes geboekt. „Een felicitatie waard, daar moet je trots op zijn. Toen ik hoorde dat Rotterdam de tourstart binnenhaalde, dacht ik terug aan de trots die wij toen voelden." Twaalf jaar geleden beschikte Den Bosch over een budget van 9 mil joen gulden (4,1 miljoen euro). De presentatie van de ploegen, de pre sentatie van de stad „aan de we reld", de proloog, de eerste (Den Bosch-Den Bosch) en tweede etap pe (Den Bosch-Frankrijk) werden over vijf dagen uitgesmeerd. Strep pel herinnert zich dat het grootste deel van de uitgaven werd terug verdiend. „Alleen heeft de gemeen te er een paar ton subsidie in moe ten steken, maar dat was uiteinde lijk een bedrag dat in de huidige tijd verwaarloosbaar zou zijn." Een tegenvaller was de mindere publieke belangstelling op de dag van de proloog. „Toen was het 13 graden en het stormde", weet Streppel nog. „Bovendien had de politie gewaarschuwd niet naar Den Bosch te komen omdat de stad nauwelijks bereikbaar zou zijn. Daarmee waren wij toen niet blij, want de stad was juist wél goed bereikbaar. De weersomstan digheden zullen er toen ook wel aan hebben bijgedragen dat er maar ongeveer 115.000 toeschou wers waren, in plaats van het dub bele." De Grand Départ heeft Den Bosch volgens de voormalige leider van de organisatie op de kaart gezet. „Alleen in Nederland al had de pu bliciteit een waarde van tientallen miljoenen guldens. Ook de 240 sponsors die we hadden waren voor- en achteraf zeer enthousiast. Een aantal winkeliers in het cen trum klaagde over weinig inkom sten, maar ik denk dat zij het wie lerpubliek niet goed hebben inge schat. Wielertoeschouwers komen heel vroeg met koelboxen om de sfeer te beleven en na de koers zijn ze weer snel vertrokken." Streppel: „De Tour is uniek in zijn soort. Ik raad Rotterdam wel aan zich goed te verdiepen in de vol strekt overheersende cultuur van dit evenement. In de Tour bestaat maar één gelijk en dat is het gelijk van de tourorganisatie." Marconistraat 32, 4461 HH GOES, tel. 0113 23 01 81, www.morgana.nl Paasdijkweg 33, POORTVLIET, tel. 0166 61 91 00, www.woonboulevardpoortvliet.nl Carlos Sastre, de winnaar van de Tour de France van 2008. foto Phil Nijhuis Ter ere van haar 15-jarig jubileum brengt TEMPUR tijdelijk het.jubileumbed uit. Bij aanschaf van een TEMPUR Combimatras in combinatie met een elektrisch verstelbare bedbodem, krijgt u nu de bedombouw met bijbehorend hoofdbord als Jubileum cadeau geheel GRATIS! Actieperiode: geldig tot en met 31 december 2008. Vraag naar de voorwaarden bij uw dealer. Vanaf 2995,- bij almeting: 160x200 cm - combimatras 15 cm, vlak. Verstelbaar vanaf 4037,-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63