Wilders is 'officieel' extreem-rechts beico Politie op jacht naar dna Begrotingsafspraken zijn voor coalitie tot tegenbericht heilig alles een stuk voordeliger Nieuwsfoto kiezen 'Vrouwen beter in opvoeden' VÈRSE HOEVEN EDOX PZC Donderdag 11 december 2008 5 lange vorststraat - goes ROTTERDAM - Kinderen bekijken de selectie fo to's voor de verkiezing van de 'Nieuwsfoto van het jaar 2008' in Villa Zebra in Rotterdam. Tot en met zaterdag 10 januari kunnen kinderen in acht Nederlandse musea hun stem uitbrengen op hun favoriete nieuwsfoto. De winnende fotografen krijgen hun prijs uitgereikt op woensdag 14 ja nuari 2009 in Villa Zebra. Er zijn vijf categorieën: Binnenland, Buitenland, Sport, Entertainment en Opvallend. Door de lezersraad van het blad Kids- week is een voorselectie gemaakt, waaronder de ze van Paris Hilton. foto Robin Utrecht/ANP PW wordt in rapport voor het eerst radicaal rechts genoemd. door Floor Ügfvoef DEN HAAG - Geert Wilders en zijn Partij voor de Vrijheid (PW) zijn extreem-rechts. De politicus kan daarom worden vervolgd voor hef aanzetten van haat tegen moslims en allochtonen. Dat stellen de Anne Frank Stich ting en de Universiteit Leiden in de jaarlijkse Monitor Racisme Extremisme. In het rapport wordt Wilders voor het eerst zo duidelijk als radicaal rechts neergezet. Zijn uitlatingen en die van de PW, dat moslims vreemde overheersers en kolonisten zijn, worden in ex- treem-rechtse kringen al jaren ge hoord, schrijven de onderzoekers. Volgens de PW is Wilders furieus 'Loopgravenoorlog' in Tweede Kamer eindigt in sluitende rijen. DEN HAAG - Wat is er toch met de deur aan de hand? Als het aan het CDA ligt, zit de deur stevig in de sponning - met het nachtslot er op. De PvdA concludeert echter dat de deur op een kier staat. De deur was in het debat over de kredietcrisis, gisteren in de Twee de Kamer, een metafoor voor de gemaakte begrotingsafspraken, waarin geregeld is dat het begro tingstekort niet boven de 2 pro cent mag uitkomen en dat er an ders moet worden bezuinigd. Van wege de kredietcrisis en de maatre gelen die de overheid daarvoor heeft genomen, dreigt het tekort in 2010 op te lopen naar 2,4 pro cent. Paniek. Maar van een conflict tussen PvdA over de conclusies in het rapport. De fractieleider zelf was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Zijn weblog verwijst naar een arti kel op Elsevier.nl waarin hij zich af vraagt of de onderzoekers 'van de pot zijn gerukt'. Rechtspsycholoog Willem Wagen aar, die het onderzoek voor de Mo nitor Racisme Extremisme leid de, stelt dat extreem-rechts een passende kwalificatie is voor Wil ders en zijn PW. Volgens hem scoort de politicus hoog op de 'rechts-extremistische meetlat'. Zo richt de PW zich op 'het eigene' en heeft zij afkeer van 'het vreem de', van politieke tegenstanders, van de gevestigde politiek in het al gemeen, en een hang naar het au toritaire. Dat zijn allemaal kenmer ken van extreem-rechts. De onderzoekers zijn ook ver baasd over het besluit van het en CDA is helemaal geen sprake, spreekt premier Balkenende ver zoenend. „Afspraak is afspraak. Maar daarbij teken ik wel aan dat er veel onzekerheden zijn." Ook minister Wouter Bos van Fi nanciën schuift de hete aardappel bedreven voor zich uit. Hij 'sluit zich geheel bij de minister-presi dent aan'. Hij vraagt zich af of de Kamer de betreffende regel wel echt gelezen heeft. „Ik citeer: bij een tekort van 2 procent van het feitelijke EMU-saldo worden nood zakelijke maatregelen getroffen om verdere verslechtering van de over heidsfinanciën te voorkomen", do ceert Bos. Mariëtte Hamer, fractievoorzitter van de PvdA, wil niet op de toe komst vooruitlopen. „De krediet crisis raast met grote vaart over de wereld", zegt Hamer. Nu die on voorspelbare wervelwind nadert, wil zij de deur niet wagenwijd Openbaar Ministerie om Wilders niet te vervolgen. Sinds 2006 zijn er zo'n 45 aangiftes tegen hem ge daan, onder meer naar aanleiding van de film Fitna. Op 30 juni van dit jaar besloot het OM tot sepone ren, omdat de kans op veroorde- 'Andere politici zijn wel veroordeeld voor uitlatingen die Wilders doet' ling te klein zou zijn. De racismemonitor zet daar vraag tekens bij. Er wordt gewezen op de uitspraak dat problemen met Marokkaanse jongeren verklaar baar zijn door hun religie en cul tuur, omdat de islam volgens Wil ders 'een gewelddadige religie' is. Andere extreem-rechtse leiders zijn voor zulke uitlatingen wel ver open zetten. „Maar ik ga de deur ook niet dicht doen." En dat is nu net tegen het zere been van CDA-fractievoorzitter Pieter van Geel. Voor hem zijn de begrotingsregels heilig. „Daar moe ten we niet aan morrelen. We moeten niet zeggen: in een reces sie, gaan we de regels oprekken." Hij pleit ervoor om 'met de stof kam' door de begrotingen te gaan. Maatregelen die een positief effect hebben op de economie, moeten naar voren worden gehaald. Arie Slob, fractievoorzitter van de Christenunie, sust de gemoederen, bij zijn coalitiepartners. „Een crisis kan ook een moment van loute ring zijn. We moeten geen loopgra venoorlog voeren." Zonder tegen bericht blijven de begrotingsregels onverkort van kracht. (H&.) pagina 3: commentaar pagina 12/13: handjeklap zit Eu ropa dwars oordeeld, schrijven de onderzoe kers. Het rapport beschrijft dat bin nen extreem-rechts twee klassieke stromingen zijn te ontdekken: enerzijds de neonazi's die verlan gen naar het Derde Rijk en ander zijds de nationaal-democraten, die zich ook verzetten tegen vreemde overheersing maar zich distantië ren van nazi-Duitsland. Wilders behoort tot de tweede groep. Maar hij maakt duidelijk onderscheid op etnische gronden, aldus Wagen aar: „Voor Wilders behoren tot 'het vreemde' niet alleen de mos lims, maar ook niet-westerse al lochtonen en Antillianen." De PW kent als enige partij in Ne derland geen interne democratie. Het is een vereniging zonder le den. Wilders heeft alle touwtjes in handen. „Een eigentijdse vorm van het autoritair leidersbeginsel. Zo is de wet nooit bedoeld." DEN HAAG - Vrouwen en moeders weten het meest over de ontwikke ling en opvoeding van kinderen. Dat blijkt uit een onderzoek van de gemeente Den Haag en de Haagse Hogeschool naar het op voeden en opgroeien van kinde ren. Den Haag presenteerde giste ren samen met René Diekstra (lec tor Jeugd aan de Haagse Hoge school) als eerste gemeente een on derzoek over wat Hagenaars weten over de ontwikkeling en opvoe ding van kinderen en jongeren. Diekstra vindt het jammer dat mannen minder weten. „Daar is een inhaalslag te maken." UITGEVERIJ Veroordeelden die geen dna hebben afgestaan krijgen agent op bezoek. TILBURG - Een grote groep agenten van het politiekorps Midden- en West-Brabant is sinds gisteren op jacht naar mensen die nog dna moeten afstaan. Veroordeelden bij wie om wat voor reden dan ook nog geen dna-materiaal is afgenomen, kun nen binnenkort een huisbezoek van agenten verwachten. Ze wor den vervolgens meegenomen naar het politiebureau waar ze alsnog wangslijm moeten afstaan. Het gaat om een groep van 160 per sonen van wie wettelijk is bepaald dat ze dna moeten afstaan. Het gaat om veroordeelde criminelen die iets op hun kerfstok hebben waarop een maximum gevangenis straf van vier jaar of meer staat (ze hoeven die straf niet daadwerke lijk gekregen te hebben). „De men sen die we nu thuis opzoeken, heb ben geen gehoor gegeven aan ver schillende oproepen van ons om zelf naar het politiebureau te ko men", aldus een politiewoordvoer der. „Bezwaar maken is echter niet mogelijk. Als iemand blijft weige ren, dan laten we door een GGD-arts onder dwang bloed afne men." X Mailre Horloger - Les Genevez depuis 1884 Goes/Ooslburg Juwelier 't Goudoppertje (Goes. Lange Kerkstraat 48 Oostburg. Burg Burchtstraat 8-10) Middelburg, vd Have Juweliers - Gouddoppertje Nieuwe Burg 16 Terneuzen, Juwelier Wijffels, Noord straat 103 De mooiste streekboeken vind je bij de streekboekenspecialist www.versehoeven.com of ga naar de boekhandel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5