Voedselbank met giften overspoeld Politie extra getraind op gewelddadc len PZC Unicef laakt kindbeleid Nederland Vijftien jaar cel voor schieten op rechercheur 4 Donderdag 11 december 2008 PZC Agent moet sneller kunnen handelen bij schietincidenten. DEN HAAG - Agenten worden ge traind om op te treden tegen men sen die gewapend een kantoor of school binnenlopen en in het wil de weg om zich heen schieten of steken. Tot nu toe moeten straata genten het gebied afzetten en een arrestatieteam inschakelen. Dat kost te veel tijd en daardoor vallen onnodig slachtoffers. „In zulke ge vallen moet je zo snel mogelijk handelen", zegt een woordvoerder van het politiekorps Twente. De training is gebaseerd op de Duitse Amok-methode. Die is ont wikkeld na een schietpartij op een school in de Duitse stad Erfurt in 2002. Eén oud-leerling vermoord de toen zestien mensen. Gewone agenten mochten de school niet binnen en moesten wachten op versterking. In de tussentijd kon de schutter zijn gang gaan. De Amok-methode leert straat agenten, die meestal als eerste ter plekke zijn, de risico's in te schat ten. Daarna gaan zij in koppels, rug aan rug de school of een ander gebouw binnen op jacht naar de Zodra zich een schietincident voordoet moeten straatagenten, meestal als eerste ter plaatse, handelend kunnen optreden en niet wachten op versterking. dader. Met getrokken wapen. Doel is het geweld te stoppen en meer slachtoffers te voorkomen. „Zon der extra training zijn ze daar niet voor bevoegd", zegt de woordvoer der van het korps Twente, inmiddels hebben enkele agenten van de korpsen IJsselland en Twen te de training gevolgd. Ook Noord- en Oost-Gelderland wil de training gebruiken. Van een lande lijke invoering van de Amok-me thode is nog geen sprake, laat een woordvoerder van de Raad van Hoofdcommissarissen weten. Hij benadrukt dat nu landelijk is afge sproken tot hoe ver agenten mo gen gaan bij het gebruiken van ge weld. „We moeten maar eens een flink gesprek voeren of we dit wil len oprekken", aldus de zegsman. Politiebond ACP juicht de nieuwe training toe. „De afgelopen jaren kwam het vaker voor dat agenten plots verzeild raakten in een situa tie waarin er risico bestaat voor een grote groep mensen. Daar moeten we wat mee", zegt ACP-voorzitter Gerrit van de Kamp. Maar er zijn grenzen, stelt politiesocioloog Jaap Timmer van de Vrije Universiteit in Amster dam. Zodra de extra getrainde agenten merken dat er in een ger bouw meerdere schutters zijn met veel vuurkracht, moeten zij zich te rugtrekken. „Dan maar vijftien tot twintig minuten wachten. De eer ste leden van een arrestatieteam zijn dan wel ter plaatse." DEN HAAG - Het ouderschapsverlof in Nederland is te kortstondig en de kinderopvang is nogal duur. Dat stelt VN-organisatie Unicef varïdaag in een rapport over kind beleid in rijke landen. Volgens Uni cef betalen ouders gemiddeld 44 procent van de kosten van kinder opvang. Ons land scoort wel goed met algemene voorzieningen voor kinderopvang en scholing voor peuters en kleuters. PETER Door programma van Froger meer aandacht voor hulp aan armen. ROTTERDAM - De Stichting Voedsel- bank Nederland wordt momen teel overspoeld met onverwachte giften. Dat kan voedsel zijn, zoals 150.000 eieren van de Nederlandse pluimveehouders. Maar de centra le mag de komende dagen pok on der meer 15.000 tandenborstels, 4000 fietstassen, 15.000 kerstpak ketten van het blad Linda en 10.000 stuks van de bijbelglossy Hemel uitdelen. Dat heeft een zegsman van de stichting gisteren gemeld. „De reac ties zijn hartverwarmend", aldus de woordvoerder. „De mensen wil len in de decembermaand graag goed doen." Maar de organisatie merkt ook een enorme groei aan aandacht door het televisieprogramma waarin René Froger en zijn gezin rond APELDOORN - Een 58-jarige illegaal in Nederland verblijvende Serviër is gisteren tot vijftien jaar cel ver oordeeld voor het neerschieten van een Apeldoornse rechercheur. De politieman herkende vorig jaar juli in een Apeldoorns winkelcen trum de als gezocht geregistreerd staande man. Toen de Serviër dat in de gaten had, trok hij meteen zijn wapen en schoot de recher cheur in de borst. Terwijl de 34-ja rige politieman weerloos op de grond lag werd hij nog een keer be schoten. De rechercheur overleef de de aanslag, maar zal vermoede lijk de rest van zijn leven de gevol gen van de schietpartij ondervin den. moeten komen van een bijstands uitkering. „Het taboe op de voed- selbank begint te verdwijnen." De stichting meldde vorige week al dat het televisieprogramma ook heeft geleid tot een grotere toe loop op de voedselbanken. Een vrachtwagen met de 150.000 eieren van de Nederlandse Vak bond Pluimveehouders (NVP) ver trekt maandag vanaf Barneveld naar de voedselbankcentrale in Rotterdam. Die zorgt voor verdere distributie naar andere voedselban ken in Nederland. Voorzitter Gert Jan Oplaat van de NVP zegt dat ongeveer 14.500 ge zinnen zijn aangewezen op de voedselbank. „Veel leden van de NVP vinden dit een schande en willen graag een eitje bijdragen", De economische crisis heeft geen invloed op het kerstgevoel, zegt de Stichting Voedselbank. Veel organisaties geven op het moment voedsel en artikelen. aldus Oplaat. Een groep NVP-pluimveehouders sorteert en verpakt de eieren in een doorzich tig doosjes van tien stuks. Op de doosjes staat de tekst: 'NVP maat schappelijk betrokken'. Op elk ei tje wordt de tekst 'prettige kerstda gen' geprint. De extra giften zoals de eieren, val len een beetje buiten de doelstel ling van de voedselbanken, erkent de zegsman van de Stichting Voed selbank Nederland. „Maar het is heel fijn dat we in deze feest maand iets extra's kunnen beteke nen voor de mensen die. bij ons aankloppen", voegt hij daar met een aan toe. „En om te merken dat de economische crisis geen in vloed heeft op het kerstgevoel van de Nederlanders." De stichting telt een netwerk van tachtig voedselbanken. De banken stellen de pakketten beschikbaar aan mensen die heel weinig van hun besteedbaar inkomen over houden voor voeding en kleding. Met deze kaart komen onze bezorgers vanaf 13 december u fijne feestdagen en een gezond en voorspoedig 20Ö9 toewensen. www.bezorgers.nl W/TT KJJ l< c3E- Rotterdam volhardt in Antilliaanse databank ROTTERDAM - Rotterdam houdt vast aan zijn wens om de afkomst van Antilliaanse probleemjonge ren centraal te registreren. Dat blijkt uit een brief van het college van B en W. In Rotterdam wonen zo'n twintigduizend Antillianen. Volgens de havenstad is negen pro cent van hen crimineel. De groep heeft veel problemen met drugs. Met een databank moet die beter in kaart worden gebracht. Afname vandalisme langs spoor iet door UTRECHT - De afname van vandalis me op en langs het spoor heeft zich ook dit jaar doorgezet. Dat meldde ProRail gisteren. Volgens de spoorbeheerder is het aantal in cidenten dit jaar met dertig pro cent afgenomen. Dat komt neer op ongeveer 466 gevallen tegen ze venhonderd vorig jaar. Vernielin gen kosten het bedrijf jaarlijks tus sen de 3,5 en tien miljoen euro. Noorse piloot met slok op betrapt ©p Schiphol SCHIPHOL - Een Noorse piloot is op Schiphol aangehouden met 0,85 promille alcohol in het bloed. In de luchtvaart geldt een maximum van 0,2 promille. De politie heeft de 51-jarige man het brevet afgeno men. Zijn toestel was dinsdag van uit Londen geland op Schiphol. Een anonieme melder waarschuw de de luchtvaartpolitie omdat hij het vermoeden had dat de piloot had gedronken. 'Jongeren graag rond Kerstmis naar familie' DEN HAAG - In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, kijken veel jongeren (62 procent) er erg naar uit om tijdens de feestdagen op be zoek te gaan bij familie. Dat blijkt uit onderzoek van het tijdschrift gezondNU. Vier op de tien van de vijfhonderd ondervraagde Neder landers zien de feestdagen wel zit ten. Slechts elf procent ervaart het familiebezoek als een verplichting. De Eftelïng wil jaar rond open zijsi KAATSHEUVEL - De Efteling wil bin nen een paar jaar 365 dagen per jaar open zijn. Alle investeringen zijn daarop gericht. De beperkte openstelling voor Winter Efteling, die nu voor de tiende keer gehou den wordt, was een eerste stap. Momenteel is Vakantiepark Bos rijk in aanbouw. Er komen in eer ste instantie 178 huisjes, bij succes meer. De Efteling trekt nu ruim drie miljoen bezoekers per jaar. Politie vindt 14.000 kilo illegaal vuurwerk ROTTERDAM - De Rotterdamse poli tie heeft gisteren een grote partij il legaal vuurwerk in beslag geno men. Agenten troffen na een ano nieme tip meer dan 14.000 kilo vuurwerk aan in vier garageboxen in het centrum van de stad. Het ging om zwaar illegaal vuurwerk. Een van de garageboxen staat naast een elektriciteitshuisje. De politie hield een man aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4