Media laten de Senior Manager Zeeuws Museum vereerd met grote Europese prijs Semo ames 2009 Asbak De krant 5 weken voor 15 euro! PZC i 2 Donderdag 11 december 2008 PZC WILLEM VAN DAM Stop de persen: Barack Obama rookt wel eens een sigaret je! De toekomstige president van de Verenigde Staten kwam het afgelopen weekeinde uit de kast. Tegenover een ver slaggever van de nieuwszender NBC verklaarde hij in een openhartige bui, dat hij al twintig jaar rookt en meerdere ma len vergeefs heeft getracht daarmee te stoppen. Wereldnieuws werd het, vrijwel elke krant wijdde er een bericht aan. Obama schijnt echter plechtig beloofd te hebben, dat hij in het Witte Huis geen Marlborootje zal opsteken. Want in het Witte Huis geldt, net als in mijn favoriete kroeg, een rookver bod; de arm van Klink reikt ver- De arm van Klink denkt^ reikt verder bent de Machtigste Man op Aar de, komt na een vermoeiende dan U denkt dag (je hebt een landje of drie de oorlog verklaard) thuis, schiet in de pantoffels, schenkt een borrel in, legt je voeten op de poef) en tast naar het pakje Marlboro in de linkerbroekzak.. 'Ho,ho, schat', zegt mevrouw Obama vermanend, 'je weet dat dat niet mag'. En daar sloft de wereldleider weg. Naar het toch tige fietsenhok, om er samen met de portier een peuk te paf fen. Hóe zit het eigenlijk met het rookgedrag van onze eigen lei ders? De Volkskrant zocht het een paar weken geleden uit. De kersverse minister Eberhard van der Laan wordt - buiten het bereik van de camera's - wel eens met een saffie tussen de vin gers betrapt. Staatssecretaris Dijkstra en minister Verhagen idem dito. Zelfs de anti-rookmagiër Klink, die met één zwaai alle asbakken van de tafeltjes van mijn stamcafé zwiepte, steekt er soms eentje op. Ach, bestond het duo Spaan-Vermeegen nog maar. Ik hóór het ze roepen: Vuilnisman, mag die asbak van Klink ook mee! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkooptéamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed I: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend. een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T\nr/1 De P2C gaat wrgvukJig om mei peisoonsgegevens in iel colofon Treil u nadere informatie Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.ni/lezersservice of bei: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nt Nog 269 nachtjes slapen. In Zeeland staan veel mensen te popelen om aan de Senior Games te beginnen. In de rest van Nederland is het enthousiasme minder. door Koen de Vries Bij de landelijke presenta tie van de 'Olympische Spelen' voor vijftigplus sers gisteren liepen de media bepaald niet te hoop. Slechts een enkele krant en een paar andere media hadden de moeite genomen om in de histori sche omgeving van het olympisch stadion in Amsterdam naar de Zeeuwse plannen te komen luiste ren. Het was meer een bijeenkomst voor goedgeklede dames en heren op leeftijd, die zich aan de organi satorische kant van de sport bevin den. Ze luisterden naar sprekers als Ard Schenk, de hoogleraar be wegingswetenschappen Mathie.u de Greef, tweevoudig olympisch kampioen tienkamp Daley Thomp son en naar Viek Verduit, de plaatsvervanger van gedeputeerde Harry van Waveren. Hij was van wege droeve privé-omstandighe- den verhinderd. Twee rode draden: Zeeland is een prachtige locatie voor de Senior Games, en: bewegen is gezond. Ard Schenk, die er ondanks zijn leeftijd van 64 jaar dankzij dat le venslange, vele bewegen nog uit ziet als een jonge god, vertelde dat hij afgelopen weekeinde tijdens een reünie van topsporters-van toen degenen die nog steeds spor ten er zo uit kon pikken. En doctor De Greef liet zien dat zelfs bescheiden sporters als wan delaars een veel geringere kans hebben om op lage leeftijd te over lijden dan mensen die weinig be wegen. Ton Kienhuis, de 'general mana ger' van het organisatiecomité, be schouwt zich niet geheel onte recht als een soort trendsetter. „We hebben sportbonden aan het denken gezet", zei hij. „Ze besef fen dat seniorensport een steeds belangrijker onderdeel wordt. Een voorloper is de KNVB. De bond heeft voetbal voor 45-plussers in zijn beleid opgenomen." Presentator Louis de Pelsmaecker meldde dat sporten voor senioren toch beslist serieus genomen moet worden. Het zullen beslist geen prutsers zijn die in september Zee land aandoen. Voor hen zijn apar te, recreatieve activiteiten in de aanbieding. De vergelijking die hij trok, was wel beeldend. De Bel gische presentator, die ook al aar dig op ieeftijd is (70), zette de pres- Zümiand T h e We f' h e ff a r 'iÜÜS Peter Boon: „De Senior Games zijn niet bedoeld om maar één dag te spor ten." foto Crïs Toala Olivares taties die op de Spelen van 1928 in Amsterdam werden gehouden naast die van de Amerikaanse va riant van de Senior Games, die dit jaar in Philadelphia werden gehou den. Wat blijkt. De winnaar van de 100 meter in de VS (een 50-plusser) was precies even snel als de nog piepjonge winnaar van de 100 meter van 1928:10,9 secon den. Ondanks de lovende en enthou siasmerende woorden zal het voor het organisatiecomité een lood zwaar karwei worden om in Zee land tussen de 7e en 12e septem ber van komend jaar het gewenste aantal van 3500 sterke sporters op de been te brengen. En als dat lukt liefst niet alleen Nederlanders, en liefst ook geen Nederland-België. De organisatie streeft naar 60% Ne derlandse deelnemers en 40% uit de rest van Europa. Mocht het niet helemaal lukken, dan nog is er geen man overboord, vond tafeltennisser Trinko Keen, die namens het VSB Fonds tijdens de Senior Games een tweedaags congres over seniorensport organi seert: „Er moet nog heel veel ge beuren, maar alles wat nu al ge daan is, is al fantastisch." Waarna de menigte zich richting fraai aangeklede kantine spoedde. Niet voor een sportmaaltijd, maar voor toepasselijke, soms wat vetti ge 'Zilte Zeeuwse Zaligheden'. Met een lekkere alcoholische versnape ring erbij. O een filmpje over de presentatie staat op www.pzc.nl/video Peter Boon vindt het voor al spannend. Hoe krijgt de manager sport van de Senior Games 3500 spor ters op leeftijd naar een evenement dat voor de allereerste keer gehouden wordt? De 57-jarige Middelburger heeft een pioniersrol. Er is geen infra structuur op dit gebied, althans niet in Europa, en juist daar moe ten de sporters vandaan komen. De laatste maanden loopt Boon vooral de deuren van 22 Neder landse sportbonden plat. Zij hebben een sleutelrol in de Directeur ziet prij's als internationale steun voor nieuwe koers. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - „Een prachtig af scheidscadeau", zegt scheidend di recteur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum. Gisteren werd bekend dat het museum een presti gieuze Europese prijs heeft gewon nen: de Raad van Europa Museum- prijs. „Het is een geweldige eer om hiervoor uitgekozen te worden." De Museumprijs wordt sinds 1977 jaarlijks uitgereikt aan een mu seum dat een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het begrip van het Europese erfgoed. Volgens de jury presenteert het vorig jaar her opende, vernieuwde Zeeuws Mu seum de regionale collectie op een verrassende manier. Grote waarde ring is er ook voor de 'opwinding, levendigheid en interactie' in het museum en zijn inspanningen om jongeren te trekken. Behalve als een grote eer ziet By vanck, die directeur van het Natio naal Historisch Museum wordt, de prijs als een opsteker. Het Zeeuws Museum heeft de afgelopen tijd kritiek gehad uit de historische we reld, die vindt dat het museum te weinig informatie biedt over de Zeeuwse geschiedenis. „Met deze prijs wordt internationaal steun ge geven aan de gedachte dat musea ook andere keuzes kunnen maken en nieuwe wegen kunnen in slaan", zegt Byvanck. De prijs bestaat uit een bedrag van 5000 euro en een beeldje van joan Miró. De uitreiking is volgend jaar april in Straatsburg. De prijs werd eerder gewonnen door onder meer het In Flanders Fields Mu seum in het Belgische leper. pagina 6: museum in Anhem Vy krijg vijf 'werelden'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2