Van nature doemdenkers o Een waar consumentencarnaval 'Financiële crisis? Nee, ben je gek. Kerst is bij ons heilig' Kerstbomenverkoper aan de Schönhauser Allee, Berlijn, Duitsland PZC Donderdag 11 december 2008 13 -o c JS ts> De kerstbomenverkoper aan de Berlijnse Schönhauser Allee is oprecht verbaasd. De vraag luid de: „Verkoopt u minder bomen, of kie zen klanten misschien voor een goedko per exemplaar?" Hij zou niet weten waar om. „Financiële crisis?" „Nee, ben je gek. Kerst is bij ons heilig." Onderzoekers en economen geven de kerstbomenverkoper gelijk. „De Duitsers storten zich deze decembermaand in een waar consumentencarnaval", aldus Stephan Grünewald van het Rheingold Instituut in Keulen. De psycholoog houdt zich bezig met invloeden op koop gedrag. „Op de kerstmarkten vloeit meer Glühwein dan ooit en met het kopen van kerstgeschenken is men ook niet kin derachtig. Mensen weten dat 2009 niet makkelijk wordt en nemen het er daar om nu nog even van." Hoewel ook in Duitsland minder auto's worden ver kocht, is van grote paniek bij de Duitsers geen sprake. Logisch misschien, want voor het eerst in jaren hebben in 2008 veel mensen meer geld in hun portemon nee gekregen. Daar komt het besef bij dat er volgend jaar nog enkele extraatjes bijkomen, zo als hoger kindergeld en lagere sociale pre mies. De Hoge Raad deed er deze week nog een schepje bovenop. Die zette een streep door een ongunstige forensenrege ling, waardoor enkele miljarden euro's te rugvloeien naar de burgers. Volgens economen heeft Duitsland als geen ander EU-land de afgelopen vette ja- ren aangegrepen om schulden af te bou wen. De Pruisische deugd van zuinig heid helpt de Duitsers de winter door. foto Thom Olink/GPD Recessie De eurozone is officieel in een re cessie beland. De economie van de vijftien eurolanden kromp met 0,2 procent in het derde kwartaal, ver geleken met het voorgaande kwar taal. De financiële crisis betekent in Ne derland volgend jaar een krimp van 0,75 procent. In 2010 zal de groei met 1 procent bescheiden zijn voorspelt het Centraal Planbu reau. De Duitse economie, de grootste van Europa, krimpt volgens econo mische onderzoeksinstituut RWI volgend jaar met 2 procent. Dat zou de scherpste economische te- ruggang zijn in Duitsland sinds de Tweede Wereldoorlog. De Bundes bank voorspelde eerder een terug gang met 0,8 procent. De Britse economie krimpt in 2009 naar verwachting met 0,75 tot 1,25 procent. Het pond sterling daalde gisteren tot het laagste ni veau ooit ten opzichte van de euro (1,1390 euro). De Belgische economie kent in 2009 een negatieve groei van 0,2 procent, schat de Nationale Bank. De Italiaanse economie belandde in het derde kwartaal officieel in een recessie. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) verwacht voor 2009 een daling van 1 pro cent. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) is iets optimistischer en gaat uit van een daling van 0,6 procent. Voor Frankrijk verwacht de OESO een krimp van 0,4 procent. Door het stimuleringspakket van 26 mil jard euro hoopt president Sarkozy voor 0,6 procent groei te zorgen. Reageren: nieuwsredactie@wegener.nl De verwarmde terrassen van Parijs zitten de meeste tijd even vol als andere winters, kerstcadeaus lig gen net als voorgaande jaren al sinds eind oktober in de etalages en vinden gretig aftrek. Crisis? In het centrum van de stad wordt die ogenschijnlijk gene geerd. Toch knaagt het nieuws over eco nomisch onheil ook aan de Parijzenaars. Zij zijn van nature doemdenkers en al voordat de kredietcrisis Europa bereikte, hadden ze weinig vertrouwen in de toe komst van hun land. „Frankrijk zit struc tureel in een psychologische crisis. Het land ziet zich altijd slechter dan het ei genlijk is", aldus directeur Philippe Vays- settes van de zakenbank Neuflize OBC. Liefst 6o procent van de Fransen is vol gens een recente peiling bang om zijn betaalde baan te verliezen. Toch ziet het er niet al te duister uit voor Frankrijk. Parijs is geen mondiaal financieel cen trum, zoals Londen, waardoor de schade beperkt blijft. De Franse economie kent een aanzienlijke diversiteit, die de nodi ge klappen opvangt. Dat heeft als gevolg dat het Britse consultancybureau CEBR verwacht dat Frankrijk volgend jaar het Verenigd Koninkrijk zal passeren als vijf de economie ter wereld. Waar de Britten volgens de onderzoekers meer dan vier jaar nodig zullen hebben om te herstel len van de crisis, zal de Franse economie al na anderhalfjaar weer op het niveau zijn van de laatste piek. Men verwacht dat een groot aantal van de naar schat ting 300.000 Fransen, die de afgelopen ja ren naar Engeland zijn 'gevlucht' om eco nomische redenen, binnenkort weer terugkeert naar het vasteland. foto Henk Glimmerveen/GPD SPIEIKISTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13