crisis in 'Het wordt een zwarte kerst' Wachten op de uitverkoop m Crisis waart door Eu ropa. Banken wanke len, bedrijven sluiten, de werkloosheid stijgt snel. Vandaag en morgen buigen de Europese regerings chefs hun hoofd over de vraag hoe de ellen de te pareren. De voortekenen zijn niet gunstig want de grote drie - Duitsland, Frankrijk en Engeland - zijn het niet eens. Barroso lijkt nu verworden tot schoothondje :2 i TT 12 I Donderdag 11 december 2008 PZC Handjeklap zit Europa dwars door Hans de Bruijn foto Bruno Stock Schmidt-Giscard d'Estaing. Kohl-Mitte- rand. Schröder-Chirac. Sarkozy-Brown. Welk duo hoort in dit rijtje niet thuis? Het antwoord (het laat ste natuurlijk) geeft aan hoeveel de laatste maanden aan de top van 'Europa' is veranderd. Want wat doet de Britse premier Gordon Brown daar en waar is de Duitse Bondskanselier Angela Merkel ge bleven? Chefsache. Als in Brussel dat woord valt, is er iets ernstigs aan de hand. Dan kunnen de lidstaten het over de hoofdlijnen van het be leid niet eens worden in hun vele overlegfora en moeten de rege ringsleiders bijeenkomen om kno pen door te hakken. Die chefs gaan dan niet zelden 'tot het gaat je', zoals dat zo fraai heet. Niet elke Europese topconferentie leidt tot grootse besluiten. Maar voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commissie noem de de top die vandaag in Brussel begint niet ten onrechte de belang rijkste uit de vijfjaar dat hij aan het roer staat van de EU. Een top waarvan de uitkomst nog aller minst zeker is. De regeringsleiders moeten beslui ten over de aanpak van de econo mische crisis, over het ambitieuze pakket maatregelen tegen de kli maatverandering én proberen om het Verdrag van Lissabon te red den uit de klauwen van de recalci trante Ieren. Zij hebben het voor waar wel eens makkelijker gehad. Zo'n top is - zeker sinds er 27 chefs aanzitten - een fijnzinnig spel van geven en nemen, van handjeklap in achterkamertjes en van goede persoonlijke verhoudingen of juist het gebrek daaraan. Daarbij is de stem van de grote landen beslis send over de weg die Europa op economisch en klimaatgebied in slaat. Decennialang maakte de Frans- Duitse motor in de EU de dienst uit. Vorig jaar kreeg bondskanse lier Merkel als EU-voorzitter de lof voor haar geduldige optreden bij het bereiken van een klimaatak- koord, nog met bakken over zich uitgestort. Een jaar later lijkt zij Eu ropees terzijde geschoven. Franse en Duitse leiders konden het altijd goed met elkaar vinden, maar tussen wervelwind Nicolas Sarkozy en de bedachtzame Mer kel klikt het gewoon niet. Terwijl de flamboyante 'Sarko' en de dood saaie Britse premier Brown juist opvallend goed door één deur kun nen. Dat heeft gevolgen voor de aanpak van de economische crisis. De Frans-Britse (en nu ook door Bar roso omarmde) plannen om de economie te stimuleren met belas tingverlagingen en miljardensteun voor het - vooral noodlijdende Franse - bedrijfsleven, vallen in Berlijn niet in goede aarde. Merkel wil geen spilzucht in tijden van crisis. Belastingen die je nu verlaagt, kun je later moeilijk ver hogen. Staatssteun weer intrekken wordt lastig. Ook in crisistijd staat budgettaire en fiscale voorzichtig heid voor de Duitsers (die in Ne derland traditiegetrouw een goede bondgenoot vinden) voorop. De rol van Barroso is daarbij op merkelijk. De Europese Commis sie was - als toezichthouder op het financiële gedrag van de lidstaten - altijd het meest strikt in de leer als het om begrotingstekorten ging. Maar Barroso lijkt nu verwor den tot schoothondje van de lan den die zich een weg uit de reces sie willen kopen. Het is een zaak van 'voor wat hoort wat'. Barroso wil volgend jaar herkozen worden als Commis sie-voorzitter en dan kun je de lan den die het voor het zeggen (lij ken te) hebben, beter niet tegen de haren in strijken. Dus omarmt ook hij nu de Frans-Britse miljar denplannen waarvan het effect on zeker is. In Brussel wordt verhaald over de manier waarop Barroso zelfs com missaris Neelie Kroes (Mededin ging) de voorbije weken subtiel on der druk zette toch maar akkoord te gaan met de plannen voor staatssteun aan de Franse banken. Kroes, die ook een nieuwe termijn zou ambiëren, zwichtte. De benoeming van de nieuwe Eu ropese Commissie speelt pas eind 2009, maar het debat over 'wie krijgt wat' zal niet lang meer op zich laten wachten. Kiest het kabi net voor een ander dan Kroes, dan is het onzeker of Nederland weer zo'n zware post krijgt. En als Kroes (68) wél in Barroso II mag blijven, dan is het wijs niet te zeer uit de pas te lo pen, want de president be slist over de portefeuille verdeling. Dit alles voorspelt wei nig goeds voor lan den die ook in crisis tijd een gezond huishoudboekje kunnen overleg gen door tijdig de tering naar ne ring te zetten. Als zelfs de Commissie be zwijkt onder de druk van landen die het niet zo nauw nemen met de begro tingsdiscipline, wordt het ook voor landen als Neder land moeilijk de rug recht te houden, al probeert Wouter Bos dat nog zo manhaftig. Barroso weet als geen ander wie hij straks nodig heeft. Zijn aanwe zigheid bij het onderonsje van Sar kozy en Brown, maandag in Lon den, was veelbetekenend. Tsjechië mag dan vanaf r januari het stokje van Frankrijk overnemen, het lijkt er op dat de roergangers van de EU ook het komende halfjaar niet in Praag of Brussel, maar in Parijs en Londen zullen zitten. w> H1 "SI lil et wordt een zwarte kerst voor ons. De chef zal wellicht gezel- 02 -3L. j*. lig champagne drinken, terwijl m wij amper de eindjes aan elkaar kunnen knopen." Vader Patrick is een verbitterd man. Na dat hij en zijn oudste dochter in septem ber waren ontslagen door een strijkate- lier in het Oost-Vlaamse Aalter, kreeg vo rige week ook zijn vrouw de bons. Ze moeten thuis voor vijf kinderen zorgen. Sinds oktober verdwijnen er elke dag ge middeld tweehonderd banen in België. Dat leidt tot schrijnende situaties. Zoals in Aalter. Het ontslag van de moeder werd uiteindelijk ongedaan gemaakt, na dat de rest van het personeel van de strijkcentrale in staking was gegaan. De Belgen zijn, nog meer dan andere Eu ropeanen, bang voor de economische cri sis die hun land in de greep houdt, stel de bureau Deloitte onlangs vast. Politiek is het land al langer vastgelopen, maar economisch gaat het nu ook beroerd. De teloorgang van de ooit zo machtige bank verzekeraar Fortis heeft: het negatieve sentiment verder aangewakkerd. Nog maar de helft van alle werknemers in België voelt zich zeker over zijn baan, blijkt uit onderzoek. Nadat staalreus Ar- celor Mittal achthonderd Belgische werk nemers had ontslagen, zei vakbondslei der Werner de Pauw: „Ik vermoed dat dit een eerste fase is." Dat hebben zijn landgenoten inmiddels ook begrepen. De beheerder van de Bel gische geldautomaten maakte deze week bekend dat er tot en met november een miljoen keer minder was gepind dan in dezelfde periode vorig jaar. foto HDC Media :a> C C re O O Carl London-Maxted dacht vorig jaar snel - 'binnen twee jaar' - winst te kunnen maken met zijn nieuwste aankoop: een flat in Londen. Maar zijn handtekening was nog niet ge zet, of de huizenmarkt begon te kraken en stortte vervolgens langzaam in. „Nu ben ik bang dat ik er nog wel tien jaar aan vast zit." Kerstuitgaven doet hij heel voorzichtig. „Met een aantal dingen wacht ik tot ja nuari, als er uitverkoop is." Hij heeft net gehoord dat zijn verwarming het heeft begeven en de reparatie kost meer dan 200 euro. Hij is niet de enige die de hand op de knip houdt: in het zuidoosten van Engeland, de hoofdstad incluis, zijn de detailhandelverkopen in de maand no vember met 9,4 procent gedaald, vergele ken met november 2007. Voor miljoenen Engelsen zijn de econo mische jubeljaren onder Tony Blair nu al een verre herinnering. De Britse econo mie is in rap tempo in een zware recessie beland. Dat gaat gepaard met de val van decennia oude iconen. Zoals de winkelke ten Woolworth, voor de doorsnee Brit al honderd jaar wat voor ons de HEMA is. 'Woollies' was niet met zijn tijd meege gaan. Weg traditie. „Het is een heel angstige tijd", zegt Devi- ka Sen-Gupta, werkzaam bij Mobile News Magazine in Londen. De crisis heeft haar vriendenkring al lang bereikt, en het is een kwestie van tijd voor ze er zelf mee te maken zal krijgen. „Verschil lende vrienden zijn hun baan kwijt. Ook op mijn kantoor zijn al collega's bovental lig verklaard. Het komt allemaal op een heel ongelukkig moment." foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12