Pakistan arresteert tweede verdachte Frans noodsignaal voor opsporen vermist kind werkt uitstekend Wm 'ÊÊËBÈi SB3KS ■bi CS De Pakistaanse premier Gilani geeft geen details over de aan houding, maar volgens India zou Zarrar Shah een van de hoofdver dachten zijn achter 'Mumbai'. Nobelprijs voor de Vrede uitgereikt Boek rui op IvREISRRDRR 1 O I Donderdag 11 liWIMBMIillllll december 2008 PZC ■MM ltpiS MÊ 81# Medehoofdverdachte 'Mumbai' zonder hulp van India opgepakt. MUMBAI - De Pakistaanse premier Gilani heeft gisteren de arrestatie bevestigd van een nieuwe verdach te inzake de terreuraanslagen in Mumbai. Pakistan lijkt daarmee zijn beloften gestand te doen dat het de personen achter de aansla gen wil vervolgen. Gilani zei dat de verdachte, Zarrar Shah, net als een eerdere arrestant, Zaki-ur-Rehman Lakhvi, veilig ach ter de tralies zit. Hij kondigde een onderzoek aan. Ook zei hij dat Pa kistan de verdachten heeft opge pakt zonder aanwijzing of bewijs uit India te hebben ontvangen. Bronnen bij de Pakistaanse rege ring meldden eerder dat Lakhvi zondag was aangehouden bij een inval in een kamp in Pakistaans Kashmir, waarbij ook nog andere verdachten zouden zijn opgepakt. Volgens India is Lakhvi een van de breinen achter de aanslagen in Mumbai, die aan 171 mensen het leven kostten. Zarrar Shah werd in Indiase media net als Lakhvi een hoofdverdachte genoemd. Gilani verstrekte geen details over zijn aanhouding. Beide mannen zouden lid zijn van Lashkar-e-Taiba, een in 2002 verbo den Pakistaanse militie die actiefis in Indiaas Kashmir. De organisatie werd ooit opgericht door de Paki staanse inlichtingendienst ISI. De New York Times meldde dat de terroristen tijdens hun operatie in Mumbai gebruik maakten van een telefoonverbinding over inter net, die moeilijk te traceren is. Volgens de enige terrorist die in Mumbai kon worden gearresteerd, Mohammed Ajmal Kasab, is hij door Lakhvi voor de operatie gere kruteerd. Kasab noemde ook nog een ander 'brein' achter de aansla gen, Yusuf Muzammil, die voort vluchtig is. India eiste gisteren van de VN-Vei- ligheidsraad een verbod op de Pa kistaanse Jemaat-ud-Dawa, een liefdadigheidsorganisatie die een dekmantel voor Lashkar-e-Taiba zou zijn. Jemaat-ud-Dawa leidt in Pakistan tal van scholen, moskee ën en hulporganisaties. De bewe ging was zeer actief na de twee aardbevingen die Pakistan in de af gelopen jaren troffen. Advocaten in Mumbai lieten we ten dat zij niet kunnen worden ge dwongen de verdediging op zich te nemen van Kasab. Volgens hen heeft de verdachte zich door zijn daden zodanig gediskwalificeerd dat hij niet langer recht heeft op een advocaat. Kasab valt te zien op filmbeelden, waarop hij in het wil de weg op reizigers vuurt. OSLO - De Finse oud-president Martti Ahtisaari (r) heeft vangst genomen. Hij heeft volgens de jury 'bijgedragen gisteren in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede in ont- aan een vreedzamere wereld. foto John McConnico/AP ém« lat e 1 mam HBBlMmi Alerte Enlèvement bereikt tientallen miljoenen mensen. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - Ruim vijf miljoen Franse tv-kijkers zagen dinsdagavond tij dens de voetbalwedstrijd tussen AS Roma en Girondins de Bor deaux, plots een boodschap in beeld verschijnen die niets met voetbal te maken had. De commentator las voor: „Pasge boren baby van twee dagen, Euro pees type, ontvoerd op 9 decem ber rond 16:30 in de kraamkliniek van Orthez. Gekleed in oran je-groen babypakje. Verdachte: een grote, corpulente vrouw, Euro pees type, kort donker haar, ge kleed in een zwarte jas." Het Alerte Enlèvement (Alert Ont voering), het noodprogramma voor ontvoerde kinderen werd te gelijkertijd massaal verspreid op andere zenders, via radio en inter net. Ook op stations en in de Pa- rijse metro verscheen het bericht, net als op de borden voor verkeer sinformatie boven de snelwegen. Het leidde ertoe dat de baby gister ochtend teruggevonden werd, niet ver van de plek van de ontvoering, aan de voet van de Franse Pyrenee ën. Een broer van de verdachte vrouw vond het vreemd dat zijn zus hem belde om te zeggen dat ze was bevallen. Toen hij daarna het ontvoeringsbericht zag, belde hij de gendarmes. Het Franse alert is vergelijkbaar met het vorige maand in Neder land ingevoerde Amber Alert America's Missing: Broadcast Emer gency Responsevernoemd naar het Amerikaanse, negenjarige meisje Amber Hagerman uit Texas, dat in 1996 ontvoerd werd en vermoord. Volgens Guillaume Didier van het ministerie van Justi tie leidt het alert ertoe dat 'tiental len miljoenen Fransen' binnen en kele uren op de hoogte zijn van een ontvoering. Er is nog niet on derzocht hoeveel mensen de bood schap precies bereikt, maar Didier vermoedt 'tussen de 25 en 40 mil joen'. Sinds het alarm in februari 2006 is ingevoerd, is het programma ze ven keer in werking gesteld. Iedere keer heeft het ertoe geleid dat de vermiste minderjarige snel levend werd teruggevonden. Vorige zo mer redde de politie een vijfjarig jongetje uit handen van een eer der veroordeelde pedofiel. Minister van Justitie Dati hoopte het alert deze zomer tijdens het Franse EU-voorzitterschap uit te breiden tot heel Europa. De Bene- lux-landen vonden dat een goed idee, maar Duitsland was tegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10