'Beste God, ik heb gestolen' Bijna een miljard kampt met honger Doodgeschoten jongen is held van alle haters van Griekse regering 8 Woensdag 10 december 2008 PZC Shmuel Rabinovitz stopt aan God gerichte brieven in de spleten van de Klaagmuur Met de feestdagen voor de boeg heeft het Opperwezen weer heel wat te lezen. De Israëlische posterijen leverden gisteren duizenden aan Hem gerichte brieven af bij zijn officiële brievenbus: de Klaagmuur in Jeruzalem. door onze correspondent Ad Bloemendaal Volgens de joodse tradi tie gaan alle gebeden in de hele wereld via deze plaats omhoog, zegt rabbijn Shmuel Rabinovitz, terwijl hij een epistel van vier dichtbeschreven kantjes in een spleet tussen de stenen propt. Als officiële 'rabbijn van de muur' is hij verantwoordelijk voor alles wat zich hier afspeelt. De Klaagmuur, ooit de westelijke muur van het Tempelcomplex, is zo joods als het maar zijn kan, maar alle gezindten bidden er te genaan en stoppen er boodschap pen in. Zo hoort het ook, vindt Ra binovitz. „Mijn huis zal een bede huis heten voor alle volkeren", ci teert hij de profeet Jesaja. Niet iedereen kan bij de Klaag muur bidden, of persoonlijk een briefje tussen de stenen steken. Maar schrijven kan altijd. Ieder jaar ontvangt het hoofdpostkan toor van Jeruzalem duizenden brieven in alle talen. Avi Yaniv is namens het postbedrijf belast met de zorg voor onbestelbare post en brieven aan God. Twee keer per jaar rijdt hij in zijn rode postauto naar de Klaagmuur met een grote lading brieven voor de Heer. Gisteren was het weer zover. „Hier heb ik een brief uit Rusland. Kijk eens wat een prachtige postze gels", zegt hij, terwijl hij een enve lop uit een van de dozen vist. Op de voorzijde staat: 'Aan God-, Klaag muur, Jeruzalem'. Dat is tenmin ste een volledig adres. Andere af zenders richten hun post simpel weg aan 'Koning der Koningen' of 'Engelen in de Hemel'. „De inhoud van de brieven is een. zaak tussen de schrijver en zijn Schepper", verklaart rabbijn Ra binovitz plechtig. Maar Avi Yaniv bekent dat hij wel eens wat leest. „Mensen vragen doorgaans om drie dingen, vrede, goede gezond heid en financiële voorspoed." Soms vragen ze om vergeving voor banale zonden, zoals de vrouw die schreef: „Beste God. Lang geleden heb ik asbakken uit hotels gestolen en glazen met recla me-opdrukken. Ik schaamde er me destijds niet voor, maar nu heb ik spijt." Wie wil kan zijn brief aan God te genwoordig ook per fax of e-mail verzenden. En er zijn websites die, al of niet tegen vergoeding, een uit geprinte wens door studenten tus sen de stenen laten duwen. Maar dat neemt niet weg dat het schrij ven van gewone brieven nog altijd toeneemt. „Vooral uit de landen van de vroegere Sovjet-Unie krij gen we nu veel meer post." Een voorbeeld uit de stapel brieven aan God. foto Bernat Armangue/AP Als Yaniv met zijn assistenten de brieven naar de muur heeft gedra gen, bidt rabbijn Rabinovitz hard op: „Almachtige, verhoor hun ge beden." Daarna stopt hij persoon lijk een deel van de post tussen de stenen. Voor de 'verzending' van de rest zorgen studenten van een naburig religieus seminarium. Om ruimte te maken voor nieuwe brieven worden de spleten van de muur twee maal per jaar leegge- foto Jim Hollander/EPA haald, aan de vooravond van Pes ach (joods Pasen) en Rosh Hasha- na (joods nieuwjaar). Dat is geen sinecure. De studenten diej^rmee zijn belast nemen voor het begin van het karwei een ritueel bad. Dat is nodig omdat niemand pre cies de grenzen kent van wat vroe ger het Tempelcomplex was. Wie diep in de spleten tast, kan zonder het te weten de heilige ruimte aan raken en dat is zonder reiniging niet toegestaan. Rabinovitz zegt dat het papier dat bij een ruiming wordt opgehaald, niet wordt verbrand maar wordt begraven in een afgesloten ruimte op de Olijfberg. De traditie van 'brieven aan God' gaat al zon driehonderd jaar mee en Rabinovitz rekent voor dat er nu 'miljoenen en nog eens miljoe nen' begraven moeten liggen. Zelf heeft de rabbijn nog nooit een briefje tussen de stenen gestopt. „Als we tot God willen spreken, hoort Hij ons overal." Veertig miljoen mensen extra lijden gebrek door hoge voedselprijzen. rome - Door de gestegen voedsel prijzen is dit jaar het aantal men sen dat honger lijdt wereldwijd op gelopen tot bijna een miljard. Dat heeft de Voedsel- en Landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties (FAO) gisteren bekendgemaakt. De organisatie meldt in een nieuw rapport dat er ongeveer veertig mil joen hongerlijders bij zijn geko men. Daarmee is het aantal men sen dat voedselhulp nodig heeft opgelopen tot 963 miljoen. „Voor miljoenen mensen in ont wikkelingslanden is de dagelijkse consumptie van de minimumhoe- veelheid voedsel die nodig is voor een actief en gezond leven een ver re droom", aldus Hafez Ghanem van de FAO. Hoewel de prijzen van granen met ruim vijftig procent zijn gedaald in vergelijking met de recordprijzen van eerder dit jaar, blijven zij afge zet tegen eerdere jaren hoog. Onder de armen zijn boeren zon der eigen grond en gezinnen met een vrouw aan het hoofd het kwetsbaarst, constateert de organi satie. Bijna tweederde van de hon gerlijders leeft in Azië, in Afrika onder de Sahara is een van de drie mensen chronisch hongerig. De FAO waarschuwt dat een even tuele daling van de koopkracht in de ontwikkelde landen als gevolg van de kredietcrisis nadelige gevol gen kan hebben voor de export van ontwikkelingslanden. Ook in vesteringen en andere kapitaalstro men, zoals ontwikkelingshulp, lo pen gevaar, aldus de organisatie. Circa 963 miljoen mensen heb ben honger. De crisis treft vooral de allerarmsten, mensen zonder eigen land en gezinnen met een vrouw aan het hoofd. Doodgeschoten Alexis Grigoropoulosis is symbool van revolutie. door onze correspondent Eelco van der Linden athene - Wie was precies Alexis Grigoropoulos? Alle haters van de rechtse regering onder leiding van Costas Karamanlis, en dat zijn er veel in het Griekenland van van daag, hebben de jongen die zater dag door de politie werd doodge schoten tot hun symbool verhe ven. Alexis is gisteren begraven in een aan zee grenzende buitenwijk van Athene. Terwijl boven het cen trum van de Griekse hoofdstad de zwarte wolken hingen van de 'och tendconfrontatie', betoonden 6.000 mensen, onder wie veel leef tijdgenoten, scholieren en leraren, de laatste eer. De begrafenis ver liep rustig, maar meteen erna kwam het ook hier weer tot con frontaties met de politie, die volop traangas gebruikte. Volgens veel Griekse waarnemers en politicologen is Alexis het sym bool van een revolutie die nog zoekt naar een precieze vorm. Maar de jongen zelf had weinig re volutionairs. Basketbal en rockmu ziek waren zijn geloof. Hij bezocht een van de beste lycea van Athene. Zijn familie is heel rijk. Zijn moe der runt een juwelierszaak in de duurste wijk van de stad. Alexis was vermoedelijk ook geen anarchist, maar sinds zaterdag is hij de held van allen die al drie da gen het geweld en de vernielingen efficiënt regisseren. Op de talloze briefjes die worden achtergelaten op de plek van de moord, wordt Alexis zelfs vergele ken met Lord Byron, de Engelse poëet die een belangrijke rol speel de in de Griekse onafhankelijk heidsstrijd. Sinds de val van het kolonelsregi me en de terugkeer van de demo cratie in 1974, wachten veel Grie ken op een nieuw soort onafhan kelijkheid. Mensen willen een ein de aan de chronische corruptie en het nepotisme, en een alternatief voor een politiek die al weer 34 jaar wordt gedomineerd door de families Papandreou en Karaman lis. De anarchisten houden op hun ei gen manier dat verlangen levend. In 1995,1999 en 2003 zijn soortge lijke veldslagen uitgevochten, maar dit keer is het volgens veel waarne mers anders. „De anarchisten heb ben een marginale rol. Dit is een sociale opstand. De generatie van 700 euro per maand en geen zicht op veel meer, is opgestaan - en dat heeft iedereen verrast", zegt schrij ver Vassililcos. Beloning in zaak juwelenroof Parijs parijs - Verzekeraar Lloyds of Lon den heeft gisteren een beloning uitgeloofd voor informatie die leidt tot de teruggave van ruim 84 miljoen euro aan juwelen die vori ge week zijn ontvreemd bij de boe tiek Harry Winston in Parijs. De hoogte van de beloning hangt af van hoeveel juwelen terug worden bezorgd maar kan oplopen tot 780 duizend euro. Menigte steekt kerk in brand op Molukken jakarta - Een menigte woedende moslims heeft gisteren een kerkge bouw en enkele woningen op de Indonesische eilandengroep Mo lukken in brand gestoken. Dat heeft de Indonesische politie laten weten. In het dorp Letwaru op het eiland Seram ontstond onrust, nadat een christelijke leraar zich negatief over de islam zou hebben uitgela ten. Martin Luther King foto AP Sotheby veilt papieren van Martin Luther King new york - Het veilinghuis Sothe by's in New York veilt morgen drie documenten van de zwarte ac tivist Martin Luther King. De manuscripten zijn nu nog in het bezit van de acteur Harry Bela- fonte. De opbrengst wordt geschat op 580.000 tot 850.000 euro. Onder de documenten is een handgeschreven tekst voor een speech waarin King de oorlog in Vietnam veroordeelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8