Acties Ethiopië in Somalië Jacht op terroristen Pakistan uitgebreid Mugabe vergroot Obama's team briljant maar ook druk op dissidenten 'roekeloos geniaal' genoemd Datenin jeregio Afscheid van patriarch PZC Woensdag 10 december 2008 7 Troepen trekken grens over om regime in Mogadishu te steunen. MOGADISHU - Ethiopische troepen trekken in groten getale de grens met Somalië over, waar de door het Westen en regionale groot machten gesteunde overgangsrege ring zich met moeite staande houdt tegenoVer islamitische op standelingen. Ooggetuigen en een Somalische militaire woordvoer der hebben dit gisteren gemeld. Ethiopië, dat al twee jaar de over gangsregering militair in het zadel houdt, liet recentelijk weten dat het zijn troepen eind deze maand uit Somalië zal terugtrekken. Daarmee leek het lot van het over gangsbewind bezegeld. De islamiti sche opstandelingen, verenigd in Al-Shabab, hebben het zuiden en de hoofdstad Mogadishu groten deels in handen en de rege ringstroepen lijken niet tegen hen opgewassen te zijn. Een Somalische legerwoordvoer- der, Dahir Dhere, toonde zich inge nomen met de Ethiopische verster kingen. Die zullen volgens hem het Somalische volk helpen 'zich te ontdoen van Al-Shabab', de or ganisatie die een voortzetting is van de vroegere Raad van Islamiti sche Rechtbanken. Ethiopië stuurde in 2006 duizen den militairen de grens over om het overgangsregime te helpen in de strijd tegen de islamitische Raad, die volgens de VS banden onderhield met Al-Qaida. Die in terventie leidde tot pacificatie van een groot deel van het land, maar het overgangsregime bleef hoogst impopulair. Geleidelijk won de opvolger van de Raad, Al-Shabab, aan invloed. Momenteel brengen de islamiti sche opstandelingen de troepen van de overgangsregering en Ethio pië op verscheidene strategische punten danig in het nauw. 1^ Overgangsbewind in Mogadishu wankelt in strijd met Al-Shabab, de organisatie die in de plaats is gekomen van de Raad van Islami tische Rechtbanken. Ooggetuigen in plaatsen langs de Somalisch-Ethiopische grens zei den dat Ethiopische militairen het land in trekken. Zo werden in de stad Balan Bal veertien militaire voertuigen geteld, die posities inna men bij een voormalige kazerne en het politiebureau. „Enkele sol daten begonnen loopgraven te gra ven, terwijl anderen begonnen te patrouilleren", zei inwoner Ah med Sheik Roble. Al-Shabab riep zondag een islami tische staat, een kalifaat, uit in Zuid-Somalië, zo meldde de in de VS gevestigde organisatie Site Intel ligence Group. Die volgt de ont wikkelingen in Somalië op de voet aan de hand van berichtgeving op extremistische moslimsites. ADVERTENTIE VAN DE DAG Sportieve man 58, slank postuur, ibv boot, zkt sportieve vrouw 50-58, die van zeilen en andere sportactiviteiten houdt. 0900-0401117 Postbus: 100287 (€0.80 p/m) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl ..adis dateninjeregio ukcustomersupport.com. Deze service werkt niet met een analoge telefoon. Vijf kantoren van Lashkar-e-Taiba binnengevallen. ISLAMABAD - Pakistaanse veiligheidstroepen zijn zeker vijf kantoren van de veronderstelde terreurbeweging Lashkar-e-Taiba binnengevallen. Circa twintig ver dachten zijn opgepakt. Zij worden niet uitgeleverd aan India, meldde gisteren Pakistaanse bronnen. De klopjacht volgt op internationa le druk op Islamabad om op te tre den tegen de daders van de terreur aanslagen in Mumbai, waarbij 171 mensen omkwamen. Een hoge Pakistaanse veiligheids- bron zei dat de arrestaties zijn ge pleegd in het Pakistaanse deel van Kashmir. Daarbij is opgetreden op basis van informatie van Za- ki-ur-Rahman Lakhvi, een van de veronderstelde breinen achter de aanslagen, die zondag is opgepakt. Een medewerker van Lash kar-e-Taiba bevestigde de invallen in kantoorpanden van de organisa tie, die nu zou opereren onder dek mantel van de charitatieve moslim- instelling Jemaat-ud-Dawa. HARARE - De regering van de Zim babwaanse president Robert Muga be heeft gisteren de repressie van dissidenten in Zimbabwe opge voerd. Verscheidene actievoerders werden gearresteerd en de oproer politie trad met harde hand op te gen betogers. Dat meldde de men senrechtenorganisatie Solidarity Peace Trust. De Amerikaanse president George Bush veroordeelde het bewind van Mugabe als tiranniek en zei dat het de hoogste tijd is dat de president aftreedt. Bush wees erop dat over het gehele Afrikaanse con tinent stemmen opgaan voor het vertrek van de Zimbabwaanse lei der. Eerder riep de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Condo- leezza Rice al op tot het aftreden van Mugabe. Ook de Keniaanse premier Raila Odinga en de Britse premier Gordon Brown drongen aan op zijn vertrek. De reactie van de regering van Mugabe was dat Westerse leiders die het aftreden van de president eisen, hun 'vuile bek' moeten houden. Mugabe lijkt ondanks talrijke op roepen niet van plan om af te tre den. Een woordvoerder van Muga be beschuldigde de Amerikanen en de Britten ervan een invasie van Zimbabwe op touw te willen zetten zonder er zelf aan mee te hoeven doen. Dat zou dan moge lijk gebeuren onder de vlag van de VN. Een dergelijke actie is echter onwaarschijnlijk. De Afrikaanse Unie wijst harde actie af. De voor zitter van de Zuid-Afrikaanse rege ringspartij ANC, Jacob Zuma en de president van Namibië, Hifike- punye Pohamba, hebben steeds de voorkeur gegeven aan diplomatie ke bemiddelingspogingen tussen Mugabe en de Zimbabwaanse op positie. Kan kabinet met topintellectuelen wel goed besturen? door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - „Als terroristen straks aanvallen tijdens een Ameri can footballwedstrijd tussen de universiteiten van Harvard en Yale zijn we de klos", merkte colum nist David Brooks al op. Want bijna het hele kabinet zal dan op de tribune zitten. Obama's kabinet zit vol met bolle bozen. Van, de 35 topbenoemingen tot dusver studeerden er 22 aan eli taire, private universiteiten. De meesten aan Harvard en Yale, een enkeling ook op Cambridge. De conservatieve Brooks: „De per sonele beslissingen van Obama zijn superbe." Andere waarnemers zijn al even lyrisch. De schrijver Ja cob Weisberg spreekt van 'een ka binet van genieën'. Maar de linkse columnist Frank Rich van de New York Times ergert zich aan de 'Pa- vlov-ovatie' bij iedere benoeming. Hij meent dat 'genialiteit geen ga rantie is voor goed bestuur'. President Kennedy stelde ook zo'n kabinet samen, maar uiteindelijk zouden die intellectuelen de basis leggen voor de oorlog in Vietnam. Rich citeert een scepticus uit die tijd. „Ze kunnen best zo slim zijn als iedereen zegt, maar ik zou me een stuk beter voelen als één van hen ook wel eens sheriff was ge weest in een klein dorp." Kan een kabinet té slim zijn? Ri chard Epstein meent van wel. De Amerikaanse hoogleraar vreest een voorliefde voor complexe be leidsplannen. „Het zijn zeer slim me mensen, maar ze zullen nooit de simpele oplossing kiezen als ze ook iets zeer ingenieus kunnen be denken. Ze breken hun hoofden over grootse thema's, maar struike len over alledaagse zaken." Bijna alle ministers en adviseurs beschikken ook nog eens over gro te ego's. De nieuwe economisch adviseur Larry Summers staat vol gens collega's nooit toe 'dat ie mand zijn genialiteit vergeet' en de nieuwe man op Financiën, Ti mothy Geithner, is volgens inge wijden erg overtuigd van zijn ei gen gelijk. Joel Klein op Onderwijs zou in het verleden 'een totale minachting' hebben getoond voor de opvattingen van simpele zielen als leraren en ouders. Publicist Benjamin Barber spreekt van 'roekeloze genialiteit' in het ka binet van Obama. „De arrogantie van een briljante geest is een soort doofheid die kan leiden tot hoog moed", aldus Barber, die zelf aan Harvard studeerde. „Genialiteit is niet hetzelfde als wijsheid." MOSKOU - In Moskou is met groot ceremonieel rol gespeeld in de opleving van het spirituele Ie- Medvedev en premier Vladimir Poetin. De af- afscheid genomen van patriarch Aleksej II, de lei- ven in het postcommunistische Rusland. Onge- scheidsdienst stond onder leiding van metropo- der van de Russisch-orthodoxe kerk. Aleksej (79) veer tachtigduizend mensen betuigden de laatste liet Kirill, een van de voornaamste kandidaten heeft, zo werd gisteren beklemtoond, een grote eer aan de patriarch, onder wie president Dmitri voor de opvolging. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7