Een weigeraar laat je liggen Wisselend succes voor grotere Reimerswaalse bouwprojecten S PZC Woensdag 10 december 2008 25 Preventiebureau 4U waarschuwt scholieren voor vuurwerk. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Johan mist twee vin gers en zijn linkeroog. Voor de rest van zijn leven. In één klap werd zijn hele leven op zijn kop gezet. „Echt gebeurd?" Een brugklasser van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen vraagt het toch nog maar even voor de zekerheid. Een veelzeggend knikje van 'de me neer van het geweld en zo' valt haar ten deel. Die meneer is Ru- dolf Dekker, coördinator van het preventiebureau 4U van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Deze weken geeft hij op tal van middel bare scholen en basisscholen voor lichting over het gebruik en de risi co's van vuurwerk. De basisscholieren krijgen een mil de variant voorgeschoteld, de mid delbare scholieren worden meer geshockeerd met verhalen over ge stompte ledematen, protheses en verloren ogen. En zij die daar in eerste instantie toch nog lacherig over doen, worden met voorbeel den meteen keihard de mond ge snoerd. „Ha, dat is een leuke hand!", probeert een van de brug klassers het nog als op video een man zijn prothese op tafel legt. Juist daarom staat Dekker voor de klas. Omdat de gevaren worden onderschat, laat staan de gevolgen. Om te verduidelijken hoe het is om onthand te zijn, legt hij bij leerling Mehmet Tezel een dik ver band om zijn vuist aan. Blijft na tuurlijk de vraag of de boodschap Basisschoolleerlingen in Terneu- zen krijgen voorlichting over de gevaren van vuurwerk. Daarbij krijgen zij confronterende beel den voorgeschoteld. bij iedereen echt aankomt. Uiter aard, levensechte, nare verhalen maken indruk. Maar de praktijk leert dat sommige leerlingen des ondanks de verleiding om toch eens te experimenteren met (ille gaal) vuurwerk niet kunnen weer staan. Maar elke leerling die zich door deze voorlichting bedenkt, wordt al gezien als pure winst. Dekker: „Eigenlijk is een kopje he te koffie of thee ook heel gevaar lijk. Maar toch gebeuren er zelden ongelukken mee, omdat iedereen zijn koppie er bijhoudt. Je weet hoe je moet handelen. Met vuur werk hoort dat ook zo te zijn." Een weigerende ploffer laat je lig gen, sierpijltjes zet je in een met zand gevulde fles en nee, koud vuur bestaat niet. Dekker: „De meeste ongelukken met vuurwerk gebeuren de ochtend na de jaar wisseling. Omdat kinderen dan op zoek gaan naar weigeraars. Fout! Een kauwgom uit de goot steek je toch ook niet meer in je mond?" Zo, als dat niet genoeg voorbeel den en oneliners zijn om de jeugd niet of in elk geval verstandig met vuurwerk om te laten gaan... Dan is er altijd nog bureau Halt. Zij die de regels aan hun laars lap pen, krijgen straf. En een heleboel gezeur van pa en ma aan hun hoofd. Hof Lofijke loopt niet hard, voor Kruseveer is wel belangstelling. door Luc Oggel KRUININGEN - De twee grotere bouwprojecten in Reimerswaal, Hof Lodijke in Krabbendijke en Kruseveer in Kruiningen, kennen een wisselend succes. Dat leert na vraag bij de ontwikkelaars, respec tievelijk de Walcherse Bouw Unie (WBU) en Arcus. De WBU wil op het voormalige veilingterrein gefa seerd een 87 huizen tellende wijk neerzetten. De verkoop van de eer ste fase, die eind mei is begonnen, verloopt echter teleurstellend. Vol gens WBU-directeur Gert van Kra lingen zijn tot nu toe tien wonin gen verkocht. „Het loopt niet lek ker, we zijn aan het nadenken wat we daaraan kunnen doen." Hij wijt de tegenvallende verkoop aan Hof Lodijke in Krabbendijk en Kruseveer in Kruiningen - twee bouwprojecten in Reimerswaal - hebben wisselend succes. De ver koop loopt nog niet lekker. de huidige economische omstan digheden. Het project afblazen is niet aan de orde. „Dat besluit heb ben we nog niet genomen. Wel doen we het even rustig aan en ja, vertraging is dan het gevolg." Het andere in het het oog springende project in de gemeente, Kruseveer op het voormalige veerplein in Kruiningen, heeft minder te kla gen. „Het gaat goed", zegt Michelle Agerbeek van ontwikkelaar Arcus. Van Veerhaven, de eerste fase die bestaat uit 42 koopwoningen, ze ventien appartementen, zes pen thouses en één boulevardwoning, is de afgelopen maanden een groot deel verkocht. „De apparte menten zitten op meer dan zeven tig procent, van de woningen is iets meer dan de helft verkocht", aldus Agerbeek. De bouw zal dan ook volgens planning in maart-april beginnen. Het succes van Kruseveer verklaart Agerbeek onder meer door een 'scherpe prijs-kwaliteitverhouding', en het feit dat de verkoop op de locatie zelf plaatsvindt. „De markt is er echt nog wel, je moet het positief bekijken." Procedure tegen ballenvangers loopt MIDDELBURG - Tegen de plaatsing van de palen en netten als ballen vangers bij de golfbaan in De Mor- tiere in Middelburg zijn bezwaren ingediend. Volgens wethouder Hannie Kool- Blokland is één zienswijze tegen de ballenvangers naar de gemeente gestuurd. De be zwaren tegen de plaatsing van de palen en netten zijn door het colle ge van B en W ongegrond ver klaard. Tegen die beslissing loopt inmid dels een procedure. Overigens wor den de ballenvangers omzoomd door bomen. Geld voor herstel streekeigen erf GOES - Voor het herstel van streek eigen erven iri Midden- en Noord-Zeeland komt 71.000 euro beschikbaar uit een Europese pot voor plattelandsontwikkeling. Stichting Landschapsbeheer Zee land, die het project uitvoert, zet eenzelfde bedrag in, zodat 142.000 euro in kas is voor erven in Zeeuw^ se stijl op te knappen. SLZ is langer bezig om de erven van boerderijen terug in oorspron kelijke stijl te brengen. De stich ting geeft bijvoorbeeld ook cursus sen aan boeren over inrichting en verzorging van hun erf Slagwerkconcert Ons Genoegen KAPELLE - Muziekvereniging Ons Genoegen .uit Kapelle geeft zater dagavond 13 december een slag werkconcert in het clubgebouw aan de Dijkwelseweg. De percussionisten voeren een aan tal bijzondere nummers uit, zoals met de steeldrum, cd-begeleiding en samen met de dwarsfluitgroep. Het laatste nummer Back to Bozio wordt gezamenlijk, door 28 slag werkers, uitgevoerd. Ook vindt de première plaats -van een arrange ment van de jonge Martijn Oele ge titeld Live is Life. Het concert be gint om 19.00 uur. Rommelpotten maken in Tholen THOLEN - Op oudjaarsdag vindt in Tholen weer de jaarlijkse rommel- potterij plaats. Die begint om 11.00 uur op de Markt. Om er voor te zorgen dat zoveel mogelijk kinderen daar ook aan kunnen meedoen, houdt de Stich ting STAD op 15 december een avond waarop iedereen rommel potten kan maken. Kinderen en ouders zijn welkom vanaf 19.00 uur in Meulvliet. De stichting zorgt voor materiaal als een vel, een stokje en touw en heeft via een plaatselijke onderneming ook vijftig blikken weten te regelen. Gospelkoor Testimony geeft benefietconcert GOES - Gospelkoor Testimony uit Goes bestaat tien jaar en geeft op zaterdag 13 december een benefiet concert met als titel: Power of your love. Jongerenkoor Elsafan, kinderkoor Young Testimony en Theo van Te- ijlingen verlenen hun medewer king aan het concert. De op brengst is voor de voedselbank Be- velanden en het Listrahuis in Roe menië. Het concert begint om 19.30 uur en vindt plaats in de Ma- ranathakerk in Goes. Eerder dit jaar vierde het koor het 10-jarig bestaan in Parijs. Oude muziek in kerk 's-Heer Abtskerke 's-HEER ABTSKERKE - De muziek groep Capriol geeft zondag 14 de cember in de Nederlands Her vormde Kerk in 's-Heer Abtskerke een concert. Capriol is een groep die gespeciali seerd is in de vertolking van oude muziek en laat deze horen met dia's van bijpassende schilderijen. De instrumenten die Capriol ge bruikt zijn replica's uit de late mid deleeuwen en Renaissance, zoals kromhoorn, blokfluit, zink, posau- ne, draailier en doedelzak. Het programma begint om 14.30 uur. Om voor even te ervaren hoe het is om onthand te zijn, legt Rudolf Dekker van preventiebureau 4U een verband aan bij leerling Mehmet Tezel. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69