Kitebuggyen in de Voordelta toegestaan I op muzikale kerst Eeuwenoud uurwerk terug naar Zierikzee S" M Cl! Theeproeverij en taart maken bij Kadoshoppie Kerstmarkt van PKN in Kerkerf Kerkwerve Gemeente heet twintig nieuwkomers welkom Tienerkerstparty in Sommelsdijk superfris €35,- Veel belangstelling voor startershuizen Scharendijks Drukpunt wordt de Huisdrukker Hennepkwekerij ontdekt na brand VANAF VANDAAG 40% KORTING n' OP DE NAJAARS- EN WINTERCOLLECTIE LU! S PZC Woensdag 10 december 2008 23 Volgens provincie geen significante negatieve effecten op vogels. door Piet Kleemans burgh-haamstede - De provincie Zeeland ziet geen enkele reden om handhavend op te treden tegen ki tebuggyen op het strand Voornes Duin in de Voordelta. De provin cie negeert daarmee het verzoek van Stichting Faunabescherming om handhavend op te treden te gen het rijden met kitebuggy's al daar. Op last van Raad van State werd eerder het kitebuggyen op het Verklikkerstrand bij Nieuw-Haamstede verboden. Volgens Stichting Faunabescher ming is kitebuggyen - waarbij be mande karretjes over het strand worden voortgetrokken door grote vliegers - schadelijk voor de na tuur. Vogels en zeehonden worden, stelt Faunabescherming, erdoor ge stoord. De Stichting vindt dat de provincie op moet treden tegen de kitebuggysport op het strand bij Voornes Duin in de Voordelta. Ook komt de stichting in het ge weer tegen kitesurfing, een vorm van windsurfen waarbij de surfer door een vlieger voortgetrokken wordt. Voor kitesurfing is volgens de provincie geen vergunning no dig. Kitesurfen is in het Beheer- plan Voordelta beschreven als een activiteit die is vrijgesteld van ver gunningplicht. Het kitebuggyen wordt in het Beheerplan wel aan geduid als een activiteit waarvoor in de Voordelta vergunning nodig is. Volgens de provincie ligt het voor het strand bij Voornes Duin anders. „Uit een beoordeling van de situatie ter plaatse blijkt dat er RF8 De provincie ziet geen reden op te treden tegen kitebuggyen op het strand Voornes Duin. De pro vincie bestrijdt dat de sport hier schadelijk is voor de natuur. dreischor - Bij Kadoshoppie in Dreischor wordt vanavond de laat ste koopavond en theeproeverij van dit jaar gehouden. Make your Cake uit Goes geeft een demon stratie kerstfondanttaa'rt maken. De avond duurt van 19.00 tot 22.00 uur. De showroom is een paar keer extra geopend: maandag 22 en dinsdag 23 december van to.oo tot 17.00 uur en woensdag de 24e van 10.00 tot 16.30 uur. kerkwerve - In gebouw 't Kerkerf van de kerk in Kerkwerve wordt zaterdag de jaarlijkse kerstmarkt van de PKN gehouden. Te koop zijn kaarten, tweede hands-kerst spullen, kerststukjes en boeken. Verder twee verlotingen en een knutselhoek voor de kinderen. Snert en oliebollen maken de sfeer compleet. De markt begint om 9.30 uur en duurt tot 14.30 uur. zierikzee - Twintig nieuwe Neder landers worden maandag op het gemeentehuis welkom geheten. Deze mensen komen overal van daan; van Angola tot de Verenigde Staten. Van wethouder Roel van der Wekken ontvangen ze een Schouws presentje. Daarna bekij ken ze een film over het eiland. De ontvangst is bedoeld om extra glans te geven aan het verkrijgen van het Nederlanderschap. sommelsdijk - De Tienerkerstpar ty die vrijdag in de Staver in Som melsdijk wordt gehouden, is 'su perfris'. Dat wil zeggen dat er geen alcohol wordt geschonken. Bij aan komst doen jongeren een test om te zien of ze nog 'superfris' zijn. Ook wordt de jeugd geïnformeerd over alcoholgebruik. Optredens zijn er van Ali B, Yes-r en Dennis Jeffrey. Aanvang 20.00 uur. een samengesteld strijkorkest en het Zeeuwse Koper Collectief De spreekstem wordt verzorgd door Nelli Cooman. Op het programma een muzikaal kerstverhaal en her kenbare kerstliederen. De algehele leiding is in handen van Willem- dik van den Berg. Het. concert in de Adriaanskerk begint om 20.15 uur. De Nieuwe Kerk in Zierikzee is vrijdag 19 december het toneel van de twintigste editie van de Ce remony of Christmas Carols met medewerking van onder anderen het Brugklaskoor van CSG Prins Maurits. Aanvang 20.00 uur. Het Smalstads Gemengd koor en het Noord-Bevelands mannen koor verzorgen zaterdag 20 decem ber een gezamenlijk optreden in de hervormde kerk van Zonnemai- re. De koren treden afwisselend op met samenzang van de bezoe kers. De kerk is feestelijk aange kleed met onder meer een kerst boom en verwarmd. Aanvang 19.30 uur. De Driekoningenkerk in Noord- gouwe is zaterdag het toneel van een kerstconcert van het Ophelia Trio. Het in 2003 opgerichte en semble - vernoemd naar de gelief de van Shakespeares Hamlet - brengt werken van Brahms, Ravel, Britten en Vaughan Williams. Het concert begint om 19.30 uur. Zon dag 21 december staat de Adriaans kerk in Dreischor wederom in het teken van kerstmuziek. Het Vlas- dagorkest verzorgt samen met het Bruinisser Visserskoor een kerst concert. Aanvang 20.00 uur. IEDERE DONDERDAG IS HET BIJ INDOOR KARTING MIDDELBURG SPECIAL GO -KART DAV KARTEN EN ETEN: KEUZEMENU: 2x12 minuten karten spare-ribs/saté/ 2 CONSUMPTIES halve kip 4-^ T 0118-G17475 door het rijden met kitebuggy's binnen de aangewezen zone op het strand van Voornes Duin geen significante negatieve effecten wor den veroorzaakt op de daar aanwe zige (broed)vogels en zeehonden. Een vergunning op grond van de natuurbeschermingswet 1998 is daarom naar ons oordeel niet noodzakelijk." Over de kitebuggysport is al veel te doen geweest. Aan een verbod op kitebuggyen op het Verklikker- strand bij Nieuw-Haamstede ging een taaie juridische strijd tussen de Natuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland en de provincie vooraf De provincie weigerde op te treden tegen het door de na- tuur- en vogelwacht bestreden sport. De stelling van de provincie 'dat vogels en zeehonden bij het Verklikkerstrand geen last zouden hebben van de kitebuggyers om schreef Raad van State als uitspra ken 'zonder nadere onderbouwing gedaan'. De oude klok is weer thuis in Zierikzee. foto Marijke Foikertsma burch-haamstede - De belangstel ling voor het project starterswonin- gen in Burgh-Haamstede is groot. Rond de 24 mensen hebben te kennen gegeven zeer geïnteres seerd te zijn in een goedkope koop woning. Het plan is een initiatief van inwoners van Burgh-Haamste de in samenwerking met Zeeuw- land. Als alles volgens plan ver loopt worden de huizen in 2010 ge bouwd. scharendijke - Drukkerij Druk- punt in Scharendijke breidt uit met de Huisdrukker; een franchise- formule gericht op vooral kleine en middelgrote ondernemers. Drukpunt is de enige vestiging in Zeeland. Milieu staat hoog in het vaandel; zo wordt bijvoorbeeld ge kozen voor duurzaam papier. www.dehuisdrukker.nl goes - Kortsluiting in een hennep- wekerij op de zolder van een wo ning aan de Franz Etzellaan in Goes is vermoedelijk de oorzaaak van een brand gisteravond. Op de zolder werden zo'n tweehonderd volgroeide hennepplanten aange troffen. De buren zagen rond kwart over zes rook uit het huis komen en waarschuwden de brandweer. Toen die aankwam, stonden de be woners al buiten. Om half negen had de Goese brandweer het vuur gedoofd. De zolderverdieping heeft rook- en waterschade opgelo pen. Ook zit er een gat in het dak.De politie zette het kruispunt van de Troelstralaan en Europa laan af om de brandweer ongehin derd zijn werk te laten doen. Klok na jaren stilstand op tien voor twaalf geheel gerestaureerd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland heeft er een bijzonder monument bij gekregen. Het 17e eeuwse uur werk dat tot 1963 in de Zuidhaven poort te vinden was, versleten raakte, niet meer te restaureren leek en geschonken werd aan het Utrechtse museum van Speelklok tot Pierement is terug in Zierikzee. Volgende week wordt het door wethouder Wijnand Renden van Schouwen-Duiveland weer in wer king gesteld. Zestig jaar lang stonden de wijzers op tien voor twaalf. De tand des tijds knaagde flink aan de raderen van het uurwerk, maar Wim de Groot van de Stichting tot Behoud van het Torenuurwerk liet zich daardoor niet afschrikken. „Het was allemaal heel roestig. Een uurwerk uit die tijd was opge bouwd uit ijzeren raderen en sta ven. Ik heb het uurwerk eerst hele maal uit elkaar gehaald. Vervol gens zijn alle onderdelen genum merd en daarna is al het ijzerwerk gestraald om het te ontroesten", vertelt De Groot. Na het ontroesten volgde het coa ten met behulp van een mengsel van lijnolie en roet. Vervolgens werd het uurwerk weer in elkaar gezet. „Maar ik heb eerst wel een paar on derdelen die ontbraken nieuw moeten maken met behulp van draai- en freesapparatuur. Daarna was het een kwestie van weer in el kaar zetten en afstellen." De Groot schat dat hij enkele hon derden uren heeft besteed aan de restauratie van het 17e eeuwse uur werk. „Het is een hobby. Ik ben ge pensioneerd en ik heb al eerder uurwerken gerestaureerd. Alleen nog nooit zo'n oude als deze." Het oude torenuurwerk krijgt een plaatsje in het Maritiem Museum in Zierikzee. Na zestig jaar in het depot van museum Van speeldoos tot Piere ment in Utrecht keert het oude uurwerk van de Noordhaven poort weer terug naar Zierikzee. t/m maart iedere dinsdag gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 67