Tort moet in andere handen'Kape,,enaar bii 'Zeehond beschermen' ongeval gewond Tissues 36 itejkj 21 27 HEINKENSZAND - Herderin Carola van den Handel is in de kooi van De Zeeuwse Schaapskudde aan de Nieuwkamerseweg 3 bij Heinkenszand volop bezig een lammetje te voeden. Ze zijn vroeg dit jaar, de lammetjes. De eerste twee, Karei en.Rinus, zagen vijf december om kwart over zes het levenslicht, een sinterklaascadeau. Inmiddels zijn er al negen geboren. De la- mertijd viel vorig jaar later, omdat de schapen waren verzwakt door het blauwtongvirus. Ze zijn nu met succes ingeënt. Tradi tiegetrouw houdt De Zeeuwse Schaapskudde na de geboorte golf open lammetjesdagen, dit seizoen in de weekeinden van 24 en 25 januari, van 31 januari en 1 februari en van 7 en 8 februari. Waren er vorig jaar zestig lammetjes, dit jaar rekent Carola op 140 a 150. In maart moeten ze sterk genoeg zijn, zodat de moederschapen aan de slag kunnen om de dijken in de Zak van Zuid-Beveland te begrazen. foto Dirk-Jan Gjeltema S Ellewoutsdijk wil zelf bepalen wat met vestingwerk gebeurt. door Harmen van der Werf ELLEWOUTSDIJK - Met het fort Elle woutsdijk, één van de bijzonder ste monumenten in Borsele, moet snel iets gebeuren. Niet iets groot schaligs, maar iets kleinschaligs dat past bij de landelijke omgeving. Dat kan het beste door het fort in handen te geven van een breed ge dragen stichting, heeft de dorps raad Ellewoutsdijk onlangs eensge zind voorgesteld aan de huidige ei genaar Natuurmonumenten en de gemeente Borsele. F Al jaren wordt er gepraat en nage dacht over een perspectiefvolle toe komst voor het fort Ellewoutsdijk. 'De tijd is nu gekomen om te han delen', vindt de dorpsraad Elle woutsdijk. „Natuurmonumenten heeft wel plannen", licht dorps raadlid Joop Rooze toe, „voor een theetuin, expositieruimte en jeugd herbergachtige slaapplaatsen. Maar die plannen komen niet van de grond." Omwonenden maakten bezwaren, wat tot vertraging leidde. Er is ech ter meer aan de hand, aldus Roo ze. De regionale medewerkers van Natuurmonumenten zijn naar zijn oordeel van goede wil, maar ze moeten voldoen aan eisen die op een hoger niveau bij Natuurmonu menten worden gesteld. En dat werkt volgens Rooze niet. „Natuur monumenten kan niet tot exploita tie komen, omdat te veel huur wordt gevraagd. Ellewoutsdijk is geen Randstad." De dorpsraad stelt voor dat de ge meente Borsele het fort voor een symbolisch bedrag overneemt, en dat Borsele het beheer bij een nieu we stichting legt. „Zo is het ook ge lukt molen De Vijf Gebroeders in Heinkenszand te herstellen", geeft Rooze als voorbeeld. „Een stich ting kan flexibeler werken dan een grote organisatie als Natuurmonu menten." De Borselse wethouder Marga Ver- Te lang wordt al nagedacht over plannen voor fort Ellewoutsdijk. Volgens de dorpsraad Ellewouts dijk moet een slagvaardige stich ting het fort in beheer krijgen. mue (CDA, ruimtelijke ordening) laat weten 'in hoofdlijnen het idee van de dorpsraad te steunen, zeker omdat het een unaniem voorstel is'. Een plan voor een groot confe rentieoord in en bij het fort - waar bij Borsele betrokken was - stuitte eerder op veel verzet in Ellewouts dijk. Vermue: „We kunnen klein schalig beginnen en dan zien waar we uitkomen." Arjan Boon van Natuurmonumen ten voelt weinig voor het voorstel. „We willen hetzelfde als de dorps raad. Alleen door bezwaren uit het dorp hebben we anderhalfjaar ver traging opgelopen. En dat we een te hoge huur zouden vragen, is een indianenverhaal." Boon gaat binnenkort wel met de dorpsraad praten. MIDDELBURG - Garnalenvissers ver dienen van oudsher een plaats in de Ooster- en Westerschelde en de Voordelta, vindt het dagelijks pro vinciebestuur, maar ze moeten er wel meer rekening houden met de 'kwetsbare' zeehondenpopulaties. De provincie heeft dit gisteren aan het ministerie van Landbouw be kend gemaakt in reactie op een na tuurwetvergunning voor de garna lenvisserij. WEMELDINGE - Een automobilist (19) uit de gemeente Kapelle heeft maandagavond een hersenschud ding opgelopen bij een eenzijdig ongeval op de Zwaakseweg in We- meldinge. Zijn auto belandde op de kop in een sloot. De Kapelle- naar is door de brandweer bevrijd en per ambulance naar het zieken huis in Goes gebracht, waar bleek dat hij een hersenschudding had. Na onderzoek kon hij naar huis. In de Zeeuwse wateren moeten de zelfde strenge regels voor bescher ming van zeehonden gaan gelden als in de Waddenzee, stelt de pro vincie. En een flink stuk van de Oosterschelde zou dicht moeten voor garnalenvisserij om vogels en zeehonden rust te bieden. Dat be treft het Neeltje Jans-Roggenplaat- complex (met Oliegeultje) en het noordelijk deel van de Vondelings- Galgenplaat. Tip? redactie@pzc.nl Toen de zesjarige Sven vla mor ste op tafel vroeg zijn moeder hem een schoonmaakdoekje te halen uit de keuken. Na wat speurwerk kwam hij aangerend. Hij bleek echter een pak inleg- kruisjes van z'n moeder bij zich te hebben. Tot grote hilariteit van zijn grote zusmoeder en oma, die samen met opa was blij ven eten. Toen opa terugkeerde uit de keuken, waar hij de bor den had afgewassen, vertelde Sven's zus het verhaal aan haar grootvader: „Opa, mama vroeg Sven een tissue te halen om de vla mee weg te vegen van tafel, en waar denk je dat-ie mee aan komt zetten? juist, een doos met aanlegkruizen van mama!" Woensdag 10 december 2008 Vrouwen rugbyclub Oemoemenoe brengen bijzondere kalender uit Veiligheidsregio schuift rampenplannen op de lange baan Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl Staatsloterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55