Verlof levert geld Steeds meer mensen doen aan sport Iers rundvlees blijft voorlopig in schappen Doek valt voor winkels Air Miles 4 Woensdag 10 december 2008 PZC Fitnessbranche trekt meer deelnemers dan voetbal- en tennisclubs. DEN HAAG - Het aantal mensen dat aan sport doet is groter dan ooit en het blijft stijgen. Vorig jaar sportte 65 procent van de totale be volking ten minste een keer per maand, in 2003 was dat 61 pro cent, blijkt uit een rapportage van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP). „Steeds meer mensen zeggen: ik wil en kan wat met sport", zegt Koen Breedveld, een van de opstel lers van het rapport. „Sport func tioneert daarom als een soort vlieg wiel in de samenleving. De over heid, maar ook andere partijen als scholen en zorgverzekeraars mer ken dat ze met sport veel mensen kunnen bereiken die anders mis schien buiten bereik blijven." Opvallend is de opmars van fit ness. Het aantal mensen dat aan deze sport doet, wordt sinds 1991 bijgehouden, en is sindsdien ver dubbeld. Vorig jaar brachten meer dan twee miljoen mensen een bezoek aan een van de tweeduizend fit nesscentra. Dat betekent dat er meer mensen aan fitness doen dan aan voetbal en tennis samen. Vorig jaar sportte 65 procent van de totale bevolking ten minste een keer per maand. Dat aantal is groeiende. Met name fitness is populair. PETER De fitnessbranche heeft de afgelo pen jaren een enorme groei door gemaakt. Dat levert banen op voor 26.000 werknemers. De Neder landse Fitnesscentra hebben een totale omzet van ongeveer 840 mil joen euro per jaar. Dat is driemaal zoveel als alle andere sportclubs bij elkaar. Volgens Breedveld hebben de tradi tionele sportverenigingen leden verloren als gevolg van de op winst gerichte aanpak van de fit nesswereld. Hij stelt dat organisa ties daarom noodgedwongen pro fessioneler worden. „Het amateu ristische karakter van veel sportver enigingen wordt minder. We zien bijvoorbeeld dat verenigingen gro ter worden en dat de helft een be leidsplan heeft opgesteld en een langetermijnvisie heeft." Maar Breedveld ziet ook het risico dat door de verzakelijking de oude verenigingscultuur verdwijnt. In kleine verenigingen is de onderlin ge betrokkenheid vaak groter dan in de grotere verenigingen. De totale omzet van alle sportorga nisaties bedroeg 2,9 miljard euro in 2006 tegenover 2,3 miljard in -2003. De werkgelegenheid in de sport nam in dezelfde periode toe met 8 procent. Het grootste deel van de werk zaamheden binnen Nederlandse sportorganisaties komt nog steeds voor rekening van vrijwilligers. Bij bijna 85 procent van de sportclubs doen in totaal ongeveer 1,5 mil joen mensen aan vrijwilligers werk. Ouders kunnen vanaf 1 januari 26 weken ouderschapsverlof opnemen. Bovendien kan iedereen geld terug krijgen van de belasting. De kosten dreigen uit de hand te lopen, waarschuwen economen. door Carine Neefjes Debbie Bakker is hoog zwanger van haar tweede kind. Ze is eind januari uitgere kend en zal na haar zwangerschapsverlof gebruik ma ken van het ouderschapsverlof. Dat ze extra geld terug krijgt van de belasting is fijn, maar geld speelt eigenlijk geen rol. „Het be langrijkste is dat ik zo het moeder schap beter kan combineren met mijn werk." Ook voor haar tweejarige zoontje kan Debbie nog ouderschapsverlof opnemen. Na zijn geboorte is ze gestopt met werken omdat ze haar opleiding wilde afmaken. „Mis schien neem ik dat verlof alsnog op. Ik ben maatschappelijk werker en hou van mijn werk, maar ik ben ook een échte 'moeder-moe- der'. Maar een goede balans tussen werk en gezin is voor mij essen tieel." Vanaf 1 januari kunnen alle ouders met kinderen onder de acht jaar 26 weken ouderschapsverlof opne men. Nu is dat dertien weken. Bo vendien wordt het verlof fiscaal aantrekkelijker: iedereen kan geld terug krijgen. Globaal komt dat neer op maximaal 650 euro per maand per ouder. Nu krijgen alleen ouders die een levensloopregeling hebben geld te rug van de belasting. Daarvoor hoef je niet een kapitaal aan spaar geld te hebben. Een werkende moeder zet tien euro op een le vensloopregeling, gaat met verlof én ontvangt de zogeheten ouder schapsverlofkorting. In de praktijk wordt daar echter weinig gebruik van gemaakt. Uit de begroting van het ministe rie van Sociale Zaken blijkt dat dit DEN HAAG - Nederlandse super markten halen voorlopig geen Iers rundvlees van de schappen. De Voedsel- en Warenautoriteit (VWA) meent in navolging van het Ierse ministerie van Land bouw dat consumptie van dat vlees geen gevaar oplevert voor de gezondheid. Bij drie Ierse bedrijven zijn giste ren te hoge concentraties van de giftige stof dioxine in het vlees aan getroffen, zoals enkele dagen gele den bij varkensvlees het geval was. Volgens Ierland is er geen aanlei ding om het besmette rundvlees uit de winkels te halen. Wel wordt vlees van de betrokken bedrijven niet langer op de markt gebracht. jaar naar schatting 24.000 werkne mers via de belasting ouderschaps verlofkorting krijgen. Dat is onge veer een derde van het totaal aan tal mensen dat ouderschapsverlof opneemt. Daniël van Vuuren, afdelings hoofd sociale zekerheid bij het Centraal Planbureau (CPB), ver wacht een flinke toestroom van va ders en moeders die nu ouder- De VWA volgt de Ierse lijn in af wachting van overleg over de zaak, vandaag tussen de Europese Com missie en de lidstaten. „Wij ver wachten dat er dam meer informa tie komt. Op, dit moment is er voor ons geen reden om vlees uit de schappen te halen", zei een woordvoerder. Dat besluit wordt gesteund door de betrokken minis teries, de vleessector en de detail handel. Bron van de besmetting is het vee- voerbedrijf Millstream Recycling. Machines die bij de productie wor den gebruikt zouden met vervuil de olie zijn gesmeerd. Het voer is voor zover bekend alleen geleverd in Ierland en Noord-Ierland. schapsverlof zullen opnemen om dat het fiscaal veel aantrekkelijker is. Zelfs voor econoom Van Vuur en was de oude regeling te lastig. „Ik heb al ouderschapsverlof opge nomen, maar géén gebruik ge maakt van de levensloopregeling. Mijn vrouw moest voor haar werk drie maanden naar het buiten land. Ik heb toen voor ons zoontje gezorgd. Dat is mij trouwens uitste- HOOFDDORP - De Air Miles-win- kels in Amstelveen, Rotterdam, Eindhoven en Utrecht gaan per 1 januari dicht. Dat liet desorganisa tie achter het spaarprogramma Lo yalty Management Netherlands gisteren weten. De winkels moeten dicht omdat steeds meer spaarders hun miles online inwisselen voor cadeaus of reizen. De vier Air Miles Shops werden ge rund onder de vlag van Vespro, een bedrijf dat zich onder meer be zighoudt met de organisatie van klantenbinders als spaaracties voor consumenten. Volgens Loyalty Management Netherlands spaart 46 procent van de Nederlandse huishoudens Air Miles. Zwangere moeder met haar 2 jaar oude zoontje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4