Een weigeraar laat je liggen gratis* Slaapkenner Weinig mogelijkheden voor voortzetten van schapenhouderij r r het pure slapen Heeft 6 etages siaapoplossingen voor iedereen HOOFDBORD.' Kijk vanavond en vrijdag naar Wonen in Zeeland of op onze website. x www.slaapkennerrademakers.nl a Z PZC Woensdag 10 december 2008 25 Preventiebureau 4U waarschuwt scholieren voor vuurwerk. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Johan mist twee vin gers en zijn linkeroog. Voor de rest van zijn leven. In één klap werd zijn hele leven op zijn kop gezet. „Écht gebeurd?" Een brugklasser van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen vraagt het toch nog maar even voor de zekerheid. Een veelzeggend knikje van 'de me neer van het geweld en zo' valt haar ten deel. Die meneer is Ru- dolf Dekker, coördinator van het preventiebureau 4U van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Deze weken geeft hij op tal van middel bare scholen en basisscholen voor lichting over het gebruik en de risi co's van vuurwerk. De basisscholieren krijgen een mil de variant voorgeschoteld, de mid- 'Fout! Een kauwgom uit de goot steek je toch ook niet meer in je mond?' delbare scholieren worden meer geshockeerd met verhalen over ge stompte ledematen, protheses en verloren ogen. En zij die daar in eerste instantie toch nog lacherig over doen, worden met voorbeel den meteen keihard de mond ge snoerd. „Ha, dat is een leuke hand!", probeert een van de brug klassers het nog als op video een man zijn prothese op tafel legt. luist daarom staat Dekker voor de klas. Omdat de gevaren worden onderschat, laat staan de gevolgen. Om te verduidelijken hoe het is om onthand te zijn, legt hij bij leerling Mehmet Tezel een dik ver band om zijn vuist aan. Blijft na tuurlijk de vraag of de boodschap bij iedereen echt aankomt. Uiter aard, levensechte, nare verhalen maken indruk. Maar de praktijk leert dat sommige leerlingen des ondanks de verleiding om toch eens te experimenteren met (ille gaal) vuurwerk niet kunnen weer staan. Maar elke leerling die zich door deze voorlichting bedenkt, wordt al gezien als pure winst. Dekker: „Eigenlijk is een kopje he te koffie of thee ook heel gevaar lijk. Maar toch gebeuren er zelden ongelukken mee, omdat iedereen zijn koppie erbij houdt. Je weet hoe je moet handelen. Met vuur werk hoort dat ook zo te zijn." Een weigerende ploffer laat je lig gen, sierpijltjes zet je in een met zand gevulde fles en nee, koud vuur bestaat niet. Dekker: „De meeste ongelukken met vuurwerk gebeuren de ochtend na de jaar wisseling. Omdat kinderen dan op zoek gaan naar weigeraars. Fout! Een kauwgom uit de goot steek je toch ook niet meer in je mond?" Zo, als dat niet genoeg voorbeel den en oneliners zijn om de jeugd niet of in elk geval verstandig met vuurwerk om te laten gaan... Dan is er altijd nog bureau Halt. Zij die de regels aan hun laars lappen, krij gen straf En in de meeste gevallen misschien nog wel veel erger: een heleboel gezeur van pa en ma aan hun hoofd. Goederen en geld weg uit bedrijf in Terneuzen TERNEUZEN - Bij een bedrijf aan de Mr. F.J. Haarmanweg in Terneuzen hebben inbrekers in de nacht van maandag op dinsdag een onbe kend aantal goederen en enkele honderden euro's buitgemaakt. De daders verschaften zich rond half twee de toegang tot het bedrijfs pand door een raam in te gooien. Sporenonderzoek door de techni sche recherche van de politie moet tot meer details over de inbfaak lei den. Beach Party in Jeugdsoos Rainbow SCHOONDIJKE - Jeugdsoos Rainbow viert zaterdag haar vijfde verjaar dag met een Beach Party voor 12- tot en met 18-jarigen in het soosge- bouw aan Tragel West (bij het sportpark) in Schoondijke. Feestgangers in 'white-beachdress' mogen gratis naar binnen, ande ren betalen een euro. Dj's, strand- spelen en (alcoholvrije) cocktails garanderen een zomerse party. De Beach Party wordt gehouden van 20.00 tot 1.00 uur zondagmorgen. Start opruimen van afvalberg Schoondijke SCHOONDIJKE - Deze week is begon nen met het verwijderen van de af valberg bij het voormalige woon wagenkamp in Schoondijke. Bewo ners zijn verhuisd naar een nieuw woonwagencentrum aan het be gin van het dorp. De afvalberg bevat bouw- en sloopafval, oud ijzer en banden. In de afvalberg is geen chemisch af val en geen asbest aangetroffen. Wanneer de afvalberg is verwij derd, is nog niet bekend. Noordstraat 7 - 13 4531 GA Terneuzen 0115 - 613 130 Schapen Goede Hope passen niet in nieuwe natuur bij Hoofdplaat. door René Hoonhorst HOOFDPLAAT - Begrazing door run deren komt het meest tegemoet aan de doelstellingen voor de nieu we natuurgebiedjes tussen Hoofd plaat en Nummer Een. Ondanks dat wilden Gedeputeerde Staten de mogelijkheden voor 'aanvullen de schapenbeweiding bezien'. De wensen van de eigenaren van schapenpark Goede Hope, Jan en Miek van Erp, waren echter niet in overeenstemming te brengen met het natuurbelang. Dat antwoorden GS op vragen van de CDA-Staten- fractie. Het echtpaar Van Erp wil de hun toeristische schapenhoude rij graag in het natuurgebied uit breiden. Door een wandelpad aan te leggen van de boerderij naar een cirkel van, door heggen en struiken van elkaar afgescheiden, schapenweitjes. Die invulling van het natuurgebied strookt echter Schapenhouder Van Erp stelt dat aangeboden grond niet geschikt is voor uitbreiding toeristisch be drijf. Bezwaren tegen natuurinvul- ling zijn nooit serieus genomen. niet met het Natuurcompensatie programma Westerschelde. De in laag aan beide kanten van het scha penpark moet als drassig leefge bied voor kustvogels 'een bijdrage leveren aan de estuariene natuur waarden van de Westerschelde', meldt het dagelijks provinciebe stuur. Volgens GS heeft het echtpaar Van Erp geen bezwaar aangetekend bij de 'formele wijziging van het be stemmingsplan'. Ook zouden de Van Erps geen belangstelling heb ben voor hoger gelegen delen van het natuurgebied op respectieve lijk 500 meter westelijk en 250 me ter oostelijk van hun bedrijf GS la ten doorschemeren dat de prijs van de grond het echtpaar Van Erp te hoog was. Jan van Erp bestrijdt die lezing. Volgens hem heeft de provincie hem 'op bijna een kilometer' van het schapenpark een stuk grond aangeboden dat niet geschikt is als aanvulling voor toeristische be drijfsvoering. Over verkoop om al leen schapen te laten grazen is vol gens hem nooit gepraat. Van Erp stelt ook dat hij altijd heeft gepro testeerd tegen het voorbijgaan aan zijn belangen, maar van het begin af aan te horen kreeg dat niet aan het natuurplan viel te tornen. Om voor even te ervaren hoe het is om onthand te zijn, legt Rudolf Dekker van preventiebureau 4U een verband aan bij leerling Mehmet Tezel. foto Wim Kooyman Sij aankoop van een Forss boxspring combinatie een gratis hoofdbord tot max. 619,- vanaf Ferss Vita 3.999 "Vraag naar de voorwaarden in de winkel. Actie geldig t/m 31 dec. 2008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49