Meldpunt tegen foute jacht el slotfeest themajaar et religieus erfgoed GS wil Peijs als voorzitter van Veiligheidsregio K kriiat Tweede Kamer wil onmiddelijk J o i H maatregelen tegen zandhonger PZC Woensdag 10 december 2008 3 1 Partij voor de Dieren gaat missstanden inventariseren. MIDDELBURG - De Partij voor de Dieren in Zeeland heeft een meld punt ingesteld voor jachtinciden- ten. Aanleiding is een groot aantal problemen waar de PvdD vorig jachtseizoen tegenaan liep. Dat heeft de indruk versterkt dat de gesignaleerde incidenten in 2007 niet op zich staan, aldus werk groepvoorzitter Rob Ossewaarde, maar slechts het topje van de ijs berg vormen. Hij betreurt het dat de politie geen overzicht heeft van binnenkomende meldingen. Vol gens Ossewaarde neemt de politie de meldingen ook niet altijd even serieus. De PvdD is in het bijzonder ge spitst op jagen buiten het seizoen. Dat beloopt van 15 oktober tot en met 31 januari 2009. Een uitzonde ring vormt de jacht op hazen en fa zanten, die uiterlijk tot 31 decem ber is toegestaan. Ook wil de partij inventariseren of er op andere die ren geschoten wordt dan de ver gunning (haas, fazant, houtduif wilde eend, konijn en vos) om schrijft. De Partij voor de Dieren verzet zich niet tegen de jacht zelf Daar kunnen we in Nederland niet om heen, ziet ook Ossewaarde in. „Wel moet er op toegezien wor den dat jagers zich aan de regels houden. Daarvoor is meer transpa rantie noodzakelijk!" Vermeende ongeoorloofde jacht- praktijken kunnen worden ge maild via de internetsite van de Partij voor de Dieren in Zeeland. „We willen de herinnering aan Pol dermans levendig houden in zijn dorp", verklaart wethouder Mart de Bruijne (WD, cultuur) het ge baar. „Het Zeeuws Volkslied is ook nog altijd een begrip." Kapellenaar Gerard Lepoeter, ken ner van de geschiedenis van Zuid- Beveland, heeft geholpen Polder mans onder de aandacht te bren gen. Hij schreef in de laatste editie van De Spuije, het tijdschrift van de heemkundige kring De Bevelan- den, een uitvoerig verhaal over Pol dermans. In 's-Gravenpolder is hij overigens nooit helemaal vergeten. In het dorp is een straatnaam naar hem vernoemd. Het Zeeuws Volkslied - 'Geen dier der plek voor ons op aard' - stamt uit 1919. België wilde ter compensa tie voor het leed van de Eerste We reldoorlog Zeeuws-Vlaanderen an nexeren. Dat wakkerde in Zeeland nationalistische gevoelens aan. Bor- sele trekt 1900 euro uit voor de pla quette. Waar de steen komt, moet nog worden bepaald. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Door de zandhonger in de Oosterschelde gaat zoveel na tuur verloren dat zo snel mogelijk moet worden ingegrepen. De Tweede Kamer steunde giste ren met algemene stemmen een motie van de Kamerleden Ad Kop- pejan (CDA) en Jan Boelhouwer (PvdA). Jaarlijks verdwijnt circa vijftig hec tare aan zandplaten. Na de bouw van de stormvloedkering is de wer king van het tij verminderd. Bij een storm spoelt het water zand van de zandbanken, maar het getij is niet sterk genoeg meer om ze weer op te bouwen. Een onderzoek naar oplossingen moet in 2013 zijn afgerond. Dat vindt de Tweede Kamer te laat. Daarom vraagt de hele Kamer aan het kabinet om in 2009 en de ja ren erna zand op te spuiten. Daar naast wil de Kamer dat het kabi net in 2010 een structurele oplos sing presenteert om zandhonger tegen te gaan. door Marcel Modde MIDDELBURG - Commissaris van de koningin Karla Peijs moet voorzit ter worden van de Veiligheidsregio Zeeland. Niet de burgemeester van Middelburg (tevens korpsbe heerder van politie). Wordt laatst genoemde optie realiteit, schrijven Gedeputeerde Staten aan minister Ter Horst en de Tweede Kamer, dan is dat vragen om problemen. GS geeft met die brief gehoor aan een motie van de Christenunie en de Partij voor Zeeland die 14 no vember door Provinciale Staten werd aangenomen. De minister en de Tweede Kamer verschillen nog van mening over de positie van de commissaris in de nieuwe Wet op de Veiligheidsregio. Ter Horst wil in alle regio's de korpsbeheerder in die rol zien. Maar volgens de Sta ten ontbreekt het in de provincie aan een grote gemeente die auto matisch ook die trekkersrol ver vult. De coördinerend burgemees ter zou dus in de nieuwe situatie bij een bovenlokale ramp in een machtspositie komen te staan te genover zijn collega's. Dat kan lei den tot ongewenste tegenstellin gen tussen lokale en intergemeen telijke belangen. Met een neutrale commissaris in die rol wordt die si tuatie vermeden, denken GS. an het nationale themajaar van het Religieus Erfgoed krijgt Zeeland een dubbel slotfeest: een provinciaal en een lande- taties vinden plaats in de Nieuwe Kerk in Middelburg. afsluiting begint morgen om 15 uur. Het boek 'zevenxzeven, ligieus erfgoed', wordt dan gepresenteerd. Thema van de 'De kerk als podium'. Verder is er een presentatie van streek- aedt het Amsterdams Synagogaal Koor op. donderdag 18 december, is minister Ronald Plasterk eregast e slotmanifestatie van het themajaar. Hij krijgt dan het an voor het Religieus Erfgoed' aangeboden. Daarin schetst Nelissen hoe religieuze voorwerpen en gebouwen in een tijd jking behouden kunnen blijven. Tijdens de bijeenkomst in lex worden de drie prijswinnaars van 'Erfgoed op eigen gemaakt. Frank Visser - de rijdende rechter van de televisie - prijzen aan de winnaars. Commissaris van de Koningin linderen van de Vrije School Zeeland presenteren een iet religieuze erfgoedjaar ontworpen lichtshow. Belangstel- 1 de show die dag oin 19 uur zien op het Abdijplein. P -ei? it - Hervormde Kerk Sint Anna ter Muiden Pestsleuven Sint Baafskerk Aardenburg. In de 13e en 14e eeuw zaait de pest dood en verderf in Europa. Om zich te wapenen tegen de ziekte maken gelovigen een drank of een zalf van kalk, die ze van kerkmuren en grafstenen schrapen. Vrouweputje of Mariaputje langs dc A58 bij 's-Heer Arendskerke. De bron trok eeuwenlang bedevaartgangers. In 1973 werd de put gedempt. Vorig jaar werd een nieuwe bron, die 30 tot 100 meterverderop in dezelfde kreekrug werd gegraven, in gebruik genomen. Begraafplaats Brijdorpe. Het gehucht Brijdorpe op Schouwen- Duiveland was in de middeleeuwen een voornaam dorp. Het kerkhof f heeft er de kerk overleefd. Tijdens de Ramp van 1953 was de hoog gelegen begraafplaats een toevluchtsoord. 'C Pa r' n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33