Polderman; Het geloof in Zeeland heeft vele gezichten I Groeiend verzet tegen verbreding kanaal in Vlaamse grensstreek Dubbe van he VIJF VRAGEN OVER Kamer wil dat kabinet haast maakt met Volkerak Zoommeer 30 Woensdag 10december2008 PZC Naami: Trudy van Noört Woonplaats: Hulst Leeftijd: 61 jaar Functie: Voorzitter van de Amnesty Internatio nal werkgroep Zeeuws-Vlaanderen. De Universele Verklaring van de Rechten van de Mens (UVRM) bestaat vandaag zes tig jaar. Amnesty International viert dit met de campagne 'Vlammen voor de Vrijheid'. Wat is de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens? „De UVRM is een document dat door de Verenigde Naties is onderte kend. Er staan mensenrechten in die altijd voor iedereen gelden. Kort gezegd gaat het erom dat mensen vrij moeten zijn in hun. denken en doen. Iedereen heeft recht op vrijheid van meningsuiting, onderwijs, eten en onderdak." Wat is de waarde van de UVRM? „De landen die hem hebben ondertekend zouden zich er aan moeten houden, maar dit gebeurt niet altijd. Maar regeringen kunnen daar niet om worden vervolgd. Wat wel gebeurt is dat landen andere sancties kun nen opleggen, bijvoorbeeld economische. Wat doet Amnesty International precies? „Amnesty bestaat sinds t96t en is een netwerk van meer dan een mil joen vrijwilligers over de hele wereld die zich inzetten voor de naleving van mensenrechten. Bijvoorbeeld voor mensen die onterecht gevangen zitten vanwege hun overtuiging. Ik ben twintig jaar geleden lid gewor den omdat ik vind dat iedereen het recht heeft om te kunnen leven. Wij hebben het hier goed, maar in veel landen moeten mensen echt vech ten voor dat recht, met het risico om opgepakt te worden. Wat is u in die twintig jaar als vrijwilliger het meest bijgebleven? „Elke keer als ik het ledentijdschrift Wordt Vervolgd opensla, zie ik dat er mensen zijn vrijgekomen die onterecht gevangen zaten. Dan weet ik dat ik dit werk niet voor niets doe. Ook erg indrukwekkend was de ont moeting met de ambassadeur van Ethiopië, die als gastspreker op een Amnesty-dag in Goes was een paar jaar geleden. Hij vertelde dat het echt indruk maakt op leiders als mensen zoals wij die uit een heel ander land komen, weten wat er daar gebeurt en daartegen in opstand komen. 'Als Amnesty niet al was opgericht, zou dat vandaag nog moeten gebeu ren', zei hij." Wat houdt de campagne 'Vlammen voor vrijheid' in? „Omdat de UVRM zestig jaar bestaat, besteedt Amnesty extra aandacht aan mensenrechtenactivisten. Vandaag zijn we met onze werkgroep op het ROC in Terneuzen, waar leerlingen digitale tekeningen kunnen ma ken voor drie mensenrechtenactivisten: de vrouwen van de Campagne voor Gelijkheid in Iran, de organisatie Women of Zimbabwe Arise die zich inzet voor verbetering van de leefomstandigheden en de mensen rechtensituatie in Zimbabwe, of Aung San Suu Kyi uit Myanmar, die al jaren strijdt tegen de militaire junta in haar land." Gentse schepen hekelt plan voor verbreding van Schipdonkkanaal. door Wout Bareman GENT - De verbreding van het Schipdonkkanaal in de Vlaamse grensstreek stuit op steeds meer verzet. Het aangepaste kanaal moet de haven van Zeebrugge de vurig gewenste aansluiting geven op het vaarwegnet in het achter land en vooral op de nieuwe Schel- de-Seineverbinding. De verbreding van het 56 kilome ter lange kanaal kost zo'n 650 mil joen euro. Actiegroepen in Knok- ke, Damme, Zomergem en Malde- gemen, verenigd in het comité 't Groot Gewelf, spreken van een aantasting van een uniek en idyl lisch landschap in de grensstreek. Ze noemen het weggegooid geld. De actievoerders krijgen nu steun uit onverwachte hoek, van de Gentse schepen Mathias De Clercq (ook volksvertegenwoordi ger), die het verbredingsplan zo wel economisch als ecologisch on aanvaardbaar acht. Hij weet zich in het goede gezelschap van burge meester Leopold Lippens van Knokke-Heist. Die wees er on langs op dat de verbreding op ver zet stuit bij minstens 200.000 men sen, die langs het huidige kanaal wonen. Lippens: „Maar alles moet wijken voor dat monster van een haven, dat miljoenen euro's per jaar opslokt." De Clercq vindt dat Zeebrugge de prognoses voor de groei van de binnenvaart heeft op geklopt. Volgens hem verliezen binnenschepen via het Schipdonk kanaal een hele dag omdat ze rich ting Westerschelde vijf sluizen (waaronder die in Terneuzen) moeten passeren. Hij verwacht ook dat flora, fauna en landbouw grond door de kanaalverbreding worden aangetast en dat honder den mensen worden gedupeerd. De nieuwe Schelde-Seineverbin- ding zou in 2016 gebruiksklaar moeten zijn. 1^ Verbreding van het Schipdonkka- naai voor een goede aansluiting van Zeebrugge op de nieuwe Schelde-Seinverbinding is vol gens tegenstanders onrealistisch. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet moet in het voorjaar met een plan komen hoe het zoete Krammer-Volkerak Zoommeer zout kan worden ge maakt. De gehele Tweede Kamer steunde gisteren een motie van CDA-Ka- merlid Ad Koppejan. De Kamer wil niet alleen dat het kabinet voortvarend aan de slag gaat met de plannen om de overgang tus sen zoet en zout water in de Zuid westelijke Delta te herstellen. De Kamer wil ook dat de regering in het voorjaar een voorstel doet hoe boeren in de toekomst kunnen worden voorzien van zoet water. De landbouw onttrekt nu nog zoet water uit het Volkerak Zoom meer. Ook moet het kabinet aange ven hoe de nieuwe zoetwatervoor ziening voor de landbouw kan worden betaald. De Tweede Ka mer wil dat eind 2009 alle beslui ten zijn genomen, zodat een jaar later alle plannen kunnen worden uitgevoerd. Borsele eert schrijver Zeeuws Volkslied op zeventigste sterfdag. 's-GRAVENPOLDER - Schrijver van het Zeeuws Volkslied Daniël Adria- nus Poldermans (1877-1939) krijgt 14 april volgend jaar in 's-Graven- polder een .plaquette. Poldermans, die hoofd van de openbare lagere school in 's-Gravenpolder was, is die dag precies zeventig jaar gele den overleden. Kinderpot Sint Anna ter Muiden. Het betreft een middeleeuws gebruik: kinderen, die overlijden vóór ze gedoopt zijn, worden aan de rand van het kerkhof begraven. Vaak in een soort kookpotten. In Sint Anna werden in 1962 drie potten gevonden. De afsluiting van deze maand in Ze lijk. Beide manifestati De provinciale af verhalen bij religi bijeenkomst is 'D drachten en treed Een week later, d( bij de nationale sl 'Strategisch Plan professor Nico Ne van ontkerkelijki het abdijcomplex benen'bekend ge overhandigt de pi Karla Peijsen kin speciaal voor het: lenden kunnen d( In het boek 'zevenxzeven', dat morgen in Middelburg wordt gepre senteerd, zijn verhalen over het geloof gebundeld. Auteur Jolanda Geerse laat 49 Zeeuwen aan het woord over religieus erfgoed. Van de pestsleuven in de Sint Baafs van Aardenburg tot het kerkhof van Brijdorpe, van de kinderpot van Sint Anna tot het Vrouweputje langs de A58. Het geloof in Zeeland heeft vele gezichten. Fotografe Mechteld Jansen portretteerde vertellers en objecten. door Jan van Damme foto's Mechteld Jansen Publicatie: zevenxzeven, verhalen bij religieus erfgoed - Uitgave van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, 14,49.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32